Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
Hodiny s unixovým časem dnes odbily 20 000 dnů. Unixový čas je počet sekund uplynulých od půlnoci 1. ledna 1970. Dnes ve 02:00 to bylo 1 728 000 000 sekund, tj. 20 000 dnů.
Notebook NitroPad V56 od společnosti Nitrokey byl oficiálně certifikován pro Qubes OS verze 4. Qubes OS (Wikipedie) je svobodný a otevřený operační systém zaměřený na bezpečnost desktopu.
Multiplatformní hororová adventura Whispering Willows je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 6. října.
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za září (YouTube).
Řešení dotazu:
[Desktop Entry] Type=Application Version=1.0 GenericName=File Synchronizer Name=MEGASync Comment=Easy automated syncing between your computers and your MEGA cloud drive. TryExec=megasync Exec=megasync Icon=mega Terminal=false Categories=Network;System; StartupNotify=false X-GNOME-Autostart-Delay=60 X-Desktop-File-Install-Version=0.22DE nástroje, co vytváří menu se spouštěči aplikací si ten adresář projdou a z nalezených .desktop souborů menu sestaví.
# pro celej system (zde se vytvari/kopiruji pri instalaci balicku) /usr/share/application # pro uzivatele (zde se vytvari kdyz pridas do spoustece) $HOME/.local/share/applications/ # pro uzivatele na plose $HOME/PlochaLinux sice nema Program Files, ale ma ruzne standard cesty kam se ve vychozim nahrava (specialita je pak /opt ktere ma nejbliz k ProramFiles, ale pouziva si minimalne), normalne si aplikace proste nainstaluje ruzne casti na patricna mista... system nastaveni do /etc, systemove knihovny do /lib, vetsinu pak rozprostre v /usr do lib,share,doc,man,locale,icons...
# dohledani kteremu balicku patri konkretni soubor dpkg-query -S jmeno_souboru # zobrazeni vsech souboru patrici konkretnimu baliku dpkg-query -L jmeno_baliku
/bin, /sbin, /usr/bin, /usr/sbin
. Ty bin jsou pro běžného uživatele a sbin jsou pro superuživatele a někdy je ani obyčejný uživatel nemá v cestě. Dělení na něco přímo v kořeni a něco v /usr má historický původ v unixu z doby, kdy /usr se mountovalo jako samostatný FS a někdy i jen RO FS a přibližně odráží to, že přímo v bin jsou více low level utility a v /usr/bin více high level utility a programy, se systémem něco mělo jít dělat i když se nepřimoutnul /usr. Knihovny si programy nasázejí do /lib /lib64 /usr/lib /usr/lib64
. Když jsou zdrojáky tak jsou v /src /usr/src
. Mnoho baliku si naskládá i dost informací do /usr/share
. a některé mají průběžná data ve /var/lib
(a samozřejmě konfiguace v /etc
) kde je .desktop byla řeč.
Instalační package má popis, co má udělat, a kusy naskádá na správná místa a při odinstalaci je zase posbírá a smaže. strom /opt
se používá poměrně hodně, ale hlavně pro uzavřený soft. Uzavřený soft si obvykle vše potřebné včetně knihoven přiveze sám a naskládá si to do právě zmíněného /opt. To že si vozí mnohdy knihovny, je podle mne proto, že i když linuxové API je dost stabilní, není to stabilita na 100%, protože by to omezovalo možný vývoj. Platí pravidlo, že když už něco vývojáři změní, tak musí změnit i to, co na změně závisí. Jenže do uzavřeného softu změnu nemohou promítnout a na druhou stranu se uzavřený soft nemůže 100% spolehnout na stabilitu knihoven, tak si přiveze svoje knihovny v dané přislušné funkční verzi. Přiklady: googleearth, chrome, SAS, Oracle database
dpkg-query
, teď tedy vidím nade mnou komentář, který jsem přehlédl, když si teď prohlížím vzniklý strom odpovědí, není to na první pohled jasné, tak to pro úplnost dopisuji.
sudo rm -rf /usr/{bin,lib,share}/brasero
Když to z nějakých příčin balíčkovač nebude schopný už smazat?
Zatímco widláci musí smazat jen celou složku brasero, pokud nemá spouštěč uninstall?
Chapu ze je to z prvu tezke pochopit ten poradek a system kterej v tom je, kdyz si zvyklej ze Widle meli totalni bordel kterej se jako poradek jenom tvaril... Pro zacatek si jen uvedom ze se o to nemusis starat, postara se o to spravce balicku :)V těch widlích si to může uživatel změnit kam to chce, jen ti nesvéprávní musí být vedeni balíčkovačem, který to změnit neumí, jsem chtěl říct.
A za druhé uživatel to nainstaluje a spustí nějakým zcela nečekaným způsobem.Toto si pochopitelně představit nedokážu (protože tautologie). Faktem je, že balíčkovací systém dost dobře umožňuje instalovat jen konkrétním a konktrolovaným způsobem. Cokoliv jiného (například rozbalení balíčku a ruční překopírování) odmítám nazvat instalací. Spustit aplikaci lze také jen určitým způsobem. Schválně, a to nemyslím ironicky, zda by si mě byl schopen překvapit nějakým scénářem.
/opt
adresáře ještě existuje možnost čistě uživatelské instalace, kdy se to cpe do do ~/.local
Nejsem si tedy jist, nakolik je to standardní, ale na takové ty programy stažené z webu to používám.
~/.local
ve standardech?
A je ve standardech /opt
? Subjektivně mi to přijde jako taková prasárnička.
/opt
a ~/.local
podle nějakých standardů je nesmysl. Buď to chceš na úrovni systému a dáš to mimo ~
, nebo to chceš na úrovni uživatele a dáš to někam do ~
.
cat /etc/fstab UUID=318424ab-b633-454e-8d04-b0c0c551d9f1 / btrfs defaults 0 0 UUID=7557c884-0876-4e7f-82be-7e93721568fb /boot ext4 acl,user_xattr 1 2nebo na ID
cat /etc/fstab /dev/system/root / ext4 noatime,acl,user_xattr,discard 1 1 /dev/disk/by-id/ata-OCZ-AGILITY3_OCZ-3W17E1197QC92G7L-part2 /boot ext4 noatime,acl,user_xattr,discard 1 2 /dev/disk/by-id/ata-ST3000DM001-1CH166_Z1F22WNJ-part1 swap swap defaults 0 0UUID se snad překopíruje (nikdy jsem to netestoval), ale ID jsou Typy a reálná seriová čísla disků, takže jsou jedinečná. Na druhou stranu zase to dává naprostou jedinečnost toho, že když měním disky v kompu, tak vždy vím přesně, co a odkud se připojuje. Podobně i grub může být vázán na UUID nebo ID.
/etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules
, muzes tam zamenit rucne MAC sitovky(ek) v novem HW, nebo soubor smazat a vytvori se po restartu znovu uz pro aktualni MAC
Tiskni Sdílej: