Operační systém MidnightBSD, fork FreeBSD optimalizovaný pro desktop s prostředím Xfce, byl vydán ve verzi 3.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Neurodeck: Psychological Deckbuilder (ProtonDB).
Alex Ellis upozornil 15. března, že firma Docker se chystala zrušit bezplatný hosting open-source projektů na Docker Hubu. Po vlně odporu se představitelé firmy omluvili a posléze byl původní záměr odvolán.
Ve věku 94 let zemřel Gordon Moore, mj. spoluzakladatel společnosti Intel a autor Moorova zákona.
Mercurial (Wikipedie), software pro SCM (Source Code Management), byl vydán ve verzi 6.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Ve dnech 5. až 7. dubna proběhne konference Mercurial Paris.
Byly rozdány Ceny Velkého bratra (Big Brother Awards) za rok 2022 pro největší slídily pořádané nevládní organizací Iuridicum Remedium. Dlouhodobý slídil: Microsoft. Firemní slídil: Seznam. Úřední slídil: Nejvyšší správní soud. Výrok Velkého bratra: Marian Jurečka. Pozitivní cena: NoLog.
Byla představena online vzdělávací platforma Ada Computer Science pro učitele, studenty a kohokoli, kdo se zajímá o informatiku. Stojí za ní Raspberry Pi Foundation a Univerzita v Cambridgi.
GitHub má nový RSA SSH klíč. Předchozí soukromý klíč byl krátce vystaven na GitHubu.
Společnost Framework Computer představila (YouTube) nové modulární notebooky: Laptop 13 s Intel Core nebo AMD Ryzen a Laptop 16 (YouTube).
Bylo vydáno Ubuntu 20.04.6 LTS, tj. šesté opravné vydání Ubuntu 20.04 LTS s kódovým názvem Focal Fossa. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
cslatex
. Ale nepamatuji si co vsechno jsem nastavil/instaloval na tom systemu.
ted pri pouziti cslatex
dostanu chybove hlaseni:
! OOPS!! Hyphenation patterns file czhyphen.tex for czech not found!.
a zadny output nedostanu
pri pouziti latex
(samozrejme \usepackage{czech}
jsem prepsal na \usepackage[czech]{babel}
) dokument se sice prelozi, ale mam tam spousta Overfull \hbox
hlaseni.
Diky
\documentclass{article} \usepackage[czech]{babel} \usepackage[utf8x]{inputenc} \usepackage[T1]{fontenc} \begin{document} \section{} ... \end{document}Jenom bacha, Fedora má trochu nešikovně zabalíčkovaný TeXLive, takže každý prd je v extra balíčku. Pro podporu češtiny do babelu je potřeba doinstalovat z "texlive-babel-czech". Další balíčky pro české dělení slov jsou "texlive-hyphen-czech", "texlive-csplain-bin" a "texlive-csplain". Pokud nemáte nějaký zvláštní důvod zůstat u plain TeXu, možná by vás mohl zajímat Xe(La)TeX a polyglossia. Odpadne vám např. problém s kódováním, protože XeTeX pracuje jen s UTF-8 a pro práci s fonty používá fontconfig.
texlive-hyphen-czech
jsem instaloval jeste vcera, pak fmtutil --all
, neco se vylepsilo, lamani nekterych slov, ale ne vsech, ale jeste nebylo to ono...
2. zkousel jsem ted instalovat texlive-babel-czech
, ale dostal jsem zpravu
already installed...
Nothing to do
3. zmenil jsem kodovani z utf8
na latin2
, ale zadna zmena
4. pak jsem pridal do dokumentu \usepackage[T1]{fontenc}
, a vysledek byl stejny jako pred 7 lety! :) Presne toto chybelo. Ale co to je? Proc to treba pridat? V 2008 dokument jsem prelozil ve skole, tam tento radek se asi pridalo implicitne...
@MadCatX jeste jednou diky
Tiskni
Sdílej: