OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
cslatex
. Ale nepamatuji si co vsechno jsem nastavil/instaloval na tom systemu.
ted pri pouziti cslatex
dostanu chybove hlaseni:
! OOPS!! Hyphenation patterns file czhyphen.tex for czech not found!.
a zadny output nedostanu
pri pouziti latex
(samozrejme \usepackage{czech}
jsem prepsal na \usepackage[czech]{babel}
) dokument se sice prelozi, ale mam tam spousta Overfull \hbox
hlaseni.
Diky
\documentclass{article} \usepackage[czech]{babel} \usepackage[utf8x]{inputenc} \usepackage[T1]{fontenc} \begin{document} \section{} ... \end{document}Jenom bacha, Fedora má trochu nešikovně zabalíčkovaný TeXLive, takže každý prd je v extra balíčku. Pro podporu češtiny do babelu je potřeba doinstalovat z "texlive-babel-czech". Další balíčky pro české dělení slov jsou "texlive-hyphen-czech", "texlive-csplain-bin" a "texlive-csplain". Pokud nemáte nějaký zvláštní důvod zůstat u plain TeXu, možná by vás mohl zajímat Xe(La)TeX a polyglossia. Odpadne vám např. problém s kódováním, protože XeTeX pracuje jen s UTF-8 a pro práci s fonty používá fontconfig.
texlive-hyphen-czech
jsem instaloval jeste vcera, pak fmtutil --all
, neco se vylepsilo, lamani nekterych slov, ale ne vsech, ale jeste nebylo to ono...
2. zkousel jsem ted instalovat texlive-babel-czech
, ale dostal jsem zpravu
already installed...
Nothing to do
3. zmenil jsem kodovani z utf8
na latin2
, ale zadna zmena
4. pak jsem pridal do dokumentu \usepackage[T1]{fontenc}
, a vysledek byl stejny jako pred 7 lety! :) Presne toto chybelo. Ale co to je? Proc to treba pridat? V 2008 dokument jsem prelozil ve skole, tam tento radek se asi pridalo implicitne...
@MadCatX jeste jednou diky
Tiskni
Sdílej: