Výzkumníci ze společnosti ESET objevili 11 zapomenutých UEFI shim zavaděčů, které byly podepsány společností Microsoft, a které umožňují útočníkům obejít ochranu UEFI Secure Boot na většině zařízení. Microsoft je zneplatnil (přidal jejich hash do databáze dbx) v rámci aktualizace Patch Tuesday dne 9. června 2026. Uživatelé Linuxu mohou databází aktualizovat pomocí LVFS. Ověřit zneplatnění zavaděčů lze pomocí skriptu uefi-dbx-audit. Jedná se o CVE-2026-8863 a CVE-2026-10797.
pico-usb-wifi je open source firmware pro Raspberry Pi Pico W, který jej promění v USB Wi-Fi adaptér. Po připojení k počítači se objeví jako zařízení USB CDC-NCM.
Americká společnost Google ze skupiny Alphabet bude muset podle nových požadavků Evropské unie umožnit společnosti OpenAI i dalším konkurentům v oblasti umělé inteligence (AI) a internetových vyhledávačů přístup ke svým službám. Ve svém rozhodnutí o tom včera informovala Evropská komise (EK). Opatření má zajistit dodržování pravidel, jejichž cílem je omezit v EU tržní sílu velkých technologických firem. Google s tím nesouhlasí.
… více »Nové verze webových prohlížečů Chrome a Firefox jsou vydávány každé 4 týdny. Aktuální verze Chrome je 150. Aktuální verze Firefoxu je 152. V březnu bylo oznámeno, že od září přejde Chrome na dvoutýdenní cyklus vydávání verzí. To by znamenalo, že Chrome v číslování verzí Firefox brzy přeskočí. Vývojáři Firefoxu proto také od září přecházejí na dvoutýdenní cyklus vydávání verzí. :-)
Microsoft Comic Chat (Wikipedie), tj. grafický IRC klient z devadesátek, který převáděl konverzace na IRC do podoby komiksových panelů, a který zpopularizoval font Comic Sans, je dnešním dnem open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Byla vydána (𝕏) nová verze 26.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 26.7 je Xenial Xenops. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Na Seznam nepovolených internetových her (Wikipedie) se k 13. 7. 2026 dostala predikční platforma Polymarket.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 167 (pdf) a Hello World 30 (pdf).
Byla vydána nová verze 3.22.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.
FreeBSD odstranilo poslední GPL kód ze základního systému. Konkrétně dpv, libdpv, libfigpar a dialog. Instalátor před čtyřmi lety přešel z dialogu na bsddialog.
v poslednich 5 dnech jsem Mandrake 8.1, ale i RedHat 7.0 instaloval celkem asi 5x, pokazde se stejnym vysledkem - instalace probehne v poradku, ale po restartu nelze nabootovat Mandrake.
Sestava: Athlon XP1600+ (nepretaktovany), 512MB DDR RAMM, MB: MSI K7T266 PRO Turbo RU, VGA: MSI nVidia GeForce MX400 32 MB, ZIP ATAPI, CDR Teac, CDRW Teac, HDD1: WDC 40GB, HDD2: WDC 60GB.
Motherboard ma integrovany RAID radic, da se z nej bootovat, na kterem je pripojen 60 GB HDD jako master, je rozdelen na: 1 - PRIMARY FAT32 45GB 2 - LOGICAL 15 GB - sem mel prijit Linux
Jinak na zakladnim radici je
PRIMARY MASTER: HDD 40 GB 1 - PRIMARY NTFS 13 GB Windows 2000 2 - PRIMARY NTFS 3 GB volno - sem mel prijit Linux na druhy pokus 3 - LOGICAL NTFS 20 GB DATA PRIMARY SLAVE: CD ROM Teac
SECONDARY MASTER: CDRW Teac SECONDARY SLAVE: ZIP ATAPI
Pri instalaci Linux detekoval disk na raidu jako hda, pricemz ta logicka partrisna nyla oznacena jako hda5. Prvni HDD byl oznacen jako hde!
Nicmene instalace probehla, ale po restartu se ukazalo LILO (BTW moc pekne), ale pak uz jen cerna obrazovka. Pri pokusu o failsafe boot to vyhodilo nejakou hlasku, ze je problem s PnP Biosem a pak se to seklo. LILO bylo poprve na hda5, pak na hda, pak i na hde, ale vse stejne...
Tak jsem raid radic v biosu zakazal a zkusil instalaci na prvni HDD za W2K (ta 3GB partrice) - vysledek byl naprosto stejny. Tedy disk detekovan jako hda a ona partrice jako hda2, coz jsem cekal, ale pak zase cerno. LILO na hda a potom i na hda2. Zkousel jsem i GRUB, ale dopadlo to stejne.
Mam snad sestavu, na kterou nelze Linux nainstalovat? RedHat se totiz nainstaloval, ale LILO se po startu neobjevilo....
Diky za rady a odpovedi vseho druhu.
Mejte se, preji hezky den Vladimir Kuzba (vlad.kuzba@atlas.cz) Chairman of Czech OS/2 User's Group http://com-os2.ms.mff.cuni.cz/czos2/ http://www.os2.cz
Tiskni
Sdílej: