Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Pokud jsi si pronajal obycejnou 1U ziletku, tak virtualni vrstva navic bude poznat urcite. Nejaka rezie tam proste bude.Já v KVM pro CPU výkon naměřil overhead méně než 1 % a síť mi to vytíží gigabit. S přístupem na disky nevím.
Tak ono zalezi i na typu virtualizace, pokud se budem bavit o kontejnerech (LXC,OpenVZ...), tak tam je rezie velmi nizka, to znamena ze rozdil ve vykonu v podstate nepoznas. Co se napriklad KVM virtualizace tyce, tak tam uz je rezie o neco malo vetsi, ale opet pokud mas vhodny HW, tak si dovolim tvrdit ze ztrata vykonu bude drobna a dost mozna ji ani nezpozorujes.
Ohledne toho jadra, tak ano casto je mozne dosahnout lepsich vysledku pri uprave nekterych voleb jadra. Jde o to ze defaultni distribuce cilene na desktop maji jadro postelovane spis na odezvu a ne tolik na propoustnost atd (CONFIG_HZ). Nektere jadra maji moznost i nektere hodnoty menit pri bootu
https://blogs.oracle.com/fatbloke/entry/speeding_up_your_linux_guests
fyzický server LXC (kontejner) KVM (plná virtualizace) procesor libovolný libovolný vyžaduje podporu VT-x/AMD-V, vhodné VT-d/IOMMU režie sítě žádná minimální/žádná malá režie disků žádná žádná malá, další FS režie sdílení dat žádná žádná malá (síť či emulace) sdílení USB/fyzických zařízení není potřeba bez režie malá režie nároky na RAM žádné minimální (další init) malé (další jádro + init) oddělený firewall a síť ne ano ano výkon aplikací stejný stejný stejný oddělení aplikací žádné/chroot, LSM nedokonalé, LSM HW (ale občas chyby v práci s ním) snapshoty LVM či FS LVM či FS LVM či emulace disku - klonování LVM či FS LVM či FS LVM či emulace disku přesun bez výpadku velmi složitý složitý jednoduchý jádro sdílené sdílené vlastní - pro provoz libovolné 3.8+ 2.6.29+ jiný systém (Win, Mac) dual boot nelze lze jiná architektura nelze nelze lze, ale pomalé
/proc/sys
lze měnit i z kontejneru (je to připojeno RO, ale root to může přemountovat na RW) a mnoho informací z hostitele se dá v kontejneru číst. Něco z těch problémů bylo opraveno ve 3.18, ale ne vše. Pro poskytování VPS třetím stranám bych ho pořád nedoporučoval. To 3.8 uvádím právě proto, že do té doby to ani nebyl kontejner, ale trochu lepší chroot.
Tiskni
Sdílej: