Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.7.0. Z novinek lze vypíchnout podporu platformy AMD Van Gogh.
Richard Stallman v den oslav 40. výročí GNU oznámil, že má rakovinu (YouTube).
DIY trackball Ploopy má novou variantu Adept, na rozdíl od předchozích používá 44mm kouli, má symetrický tvar a šest tlačítek, snímač zůstává PMW-3360, novinkou je použití Raspberry Pi Pico, na kterém běží firmware QMK s podporou grafické konfigurační aplikace VIA. Předobjednávky jsou otevřeny za ceny 80-105 CAD.
Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
Richard Stallman vystoupí v Praze s přednáškou Free Software And Your Freedom. V sobotu 30. září ve 14:30 na Pedagogické fakultě UK a v neděli 1. října v 18:00 hodin v rámci konference Hackers Congress Paralelní Polis.
Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Na tom nezáleží, kdo platí toho matematika, protože v případě veřejného algoritmu jde prokázat, že program počítá, to co teorie dokazuje, že je bezpečné.Nemyslím, že by v běžném užívání byly algoritmy, o kterých je dokázáno, že jsou bezpečné, ať už absolutně nebo pravděpodobnostně, naopak mám za to, že je skoro všechna praktická kryptografie postavena na (vyvratitelných) domněnkách.
A samozřejmě mnohem precizněji je protažená matematickými důkazy asymetrická kryptografie.To si právě vůbec nemyslím a domnívám se, že právě asymetrická kryptografie je na těch matematických domněnkách přímo závislá.
To je polemika o tom, co znamená slovo "bezpečný".
No právě. U asymetrických šifer se hromada věcí jen předpokládá. Například že faktorizace je náročnější než násobení. Důkaz ale chybí (to, že dosud není znám rychlý faktorizační algoritmus jaksi není důkaz). Stejně tak se dostatečně velké číslo (aktuálně 2^112) pokládá za "nekonečno", takže pravděpodobnost 1:2^112 je "nula". Ano, potom se na základě takovýchto předpokladů dá lecos vypočítat, ale je třeba neustále pamatovat na to, odkud ty "důkazy" vyšly.
A to ani nemluvě o tom, co naznačil Jenda. Časem se mohou najít a také se nacházejí oslabení, takže to co někdy bylo 2^128, už je třeba jen 2^90, jen tím, že se některé části šifry podařilo obejít.
Takže (asi) chápu jak to myslíš, za normální situace jsou ty šifry bezpečné, ale není možné zapomínat na to, na jakém základě ta bezpečnost stojí.
Tiskni
Sdílej: