Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
TikTok ve Spojených státech v sobotu večer místního času přerušil činnost. Uživatelé čínskou firmou vlastněné sociální sítě dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat. TikTok je momentálně nedostupný v obchodech s aplikacemi Google Play a App Store. Podle zákona přijatého loni a potvrzeného v pátek soudem měla platforma do dneška přerušit spojení se svou mateřskou společností ByteDance, která sídlí v Číně, nebo činnost v
… více »Wings 3D, tj. open source 3D modelovací program naprogramovaný v programovacím jazyce Erlang zaměřený na modelování pomocí subdivision a inspirovaný programy Nendo a Mirai od Izware, byl vydán v nové opravné verzi 2.4.1. Ke stažení již také ve formátu Flatpak z Flathubu.
Webový prohlížeč Dillo byl vydán ve verzi 3.2.0. Přidává podporu vzorců v SVG, obrázků ve WebP, změny velikosti stránky či možností posouvání. Nedávno oslavil 25. výročí vzniku.
Hra Mini Thief je na Steamu zdarma napořád, když aktivaci provedete do 24. ledna do 19.00 [ProtonDB].
Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.
Na tom nezáleží, kdo platí toho matematika, protože v případě veřejného algoritmu jde prokázat, že program počítá, to co teorie dokazuje, že je bezpečné.Nemyslím, že by v běžném užívání byly algoritmy, o kterých je dokázáno, že jsou bezpečné, ať už absolutně nebo pravděpodobnostně, naopak mám za to, že je skoro všechna praktická kryptografie postavena na (vyvratitelných) domněnkách.
A samozřejmě mnohem precizněji je protažená matematickými důkazy asymetrická kryptografie.To si právě vůbec nemyslím a domnívám se, že právě asymetrická kryptografie je na těch matematických domněnkách přímo závislá.
To je polemika o tom, co znamená slovo "bezpečný".
No právě. U asymetrických šifer se hromada věcí jen předpokládá. Například že faktorizace je náročnější než násobení. Důkaz ale chybí (to, že dosud není znám rychlý faktorizační algoritmus jaksi není důkaz). Stejně tak se dostatečně velké číslo (aktuálně 2^112) pokládá za "nekonečno", takže pravděpodobnost 1:2^112 je "nula". Ano, potom se na základě takovýchto předpokladů dá lecos vypočítat, ale je třeba neustále pamatovat na to, odkud ty "důkazy" vyšly.
A to ani nemluvě o tom, co naznačil Jenda. Časem se mohou najít a také se nacházejí oslabení, takže to co někdy bylo 2^128, už je třeba jen 2^90, jen tím, že se některé části šifry podařilo obejít.
Takže (asi) chápu jak to myslíš, za normální situace jsou ty šifry bezpečné, ale není možné zapomínat na to, na jakém základě ta bezpečnost stojí.
Tiskni Sdílej: