abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:33 | IT novinky

    IuRe (Iuridicum Remedium) vyhlásila Ceny Velkého bratra za rok 2025. Slídily roku jsou automobilka Volkswagen, Meta a česká Ministerstva vnitra a průmyslu a obchodu. Autorem Výroku Velkého bratra je dánský ministr spravedlnosti zpochybňující právo na šifrovanou komunikaci. Naopak Pozitivní cenu získali studenti Masarykovy univerzity za odpor proti nucení do používaní aplikace ISIC.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    včera 21:11 | Nová verze

    Po osmi měsících vývoje byla vydána nová verze 0.16.0 programovacího jazyka Zig (Codeberg, Wikipedie). Přispělo 244 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:22 | Bezpečnostní upozornění

    Nejnovější X.Org X server 21.1.22 a Xwayland 24.1.10 řeší 5 bezpečnostních chyb: CVE-2026-33999, CVE-2026-34000, CVE-2026-34001, CVE-2026-34002 a CVE-2026-34003.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.28.0 byla vydána nová stabilní verze 1.30.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.30.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2026-04-13. Přehled novinek poznámkách k vydání. Nově ve výchozím nastavení příkaz sudo vyžaduje heslo.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Nová verze

    Společnost Blackmagic Design oznámila vydání verze 21 svého proprietárního softwaru pro editování videí a korekci barev DaVinci Resolve běžícího také na Linuxu. Z novinek je nutno vypíchnout možnost editování fotografií. Základní verze DaVinci Resolve je k dispozici zdarma. Plnou verzi DaVinci Resolve Studio lze koupit za 295 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 05:00 | Nová verze

    Multipatformní renderovací jádro webového prohlížeče Servo je na crates.io. S vydáním verze 0.1.0 (LTS).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.4. 23:33 | Komunita

    Nadace FreeBSD Foundation před týdnem oznámila projekt Laptop Integration Testing. Vyzvala dobrovolníky, aby pomocí nástroje otestovali podporu FreeBSD na svých zařízeních a výsledky odeslali vývojářům. Vznikla stránka Nejlepší notebooky pro FreeBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    13.4. 22:22 | IT novinky

    Na začátku srpna vstoupí v účinnost nová evropská pravidla transparentnosti pro umělou inteligenci (AI). Zavádějí povinnost jakýkoli AI obsah označit, informovat o takzvaných deepfakes a upozornit uživatele, že komunikuje s umělou inteligencí. Cílem opatření je omezit šíření manipulativního či klamavého obsahu, zvýšit důvěru v digitální prostředí a chránit uživatele.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    13.4. 10:22 | Humor

    Connor Byrne z USA používal pro přihlašování na svůj iPhone 13 s iOS 18 heslo obsahující háček. Po aktualizaci na iOS 26.4 se už ale do telefonu nepřihlásí. Při přihlašování nelze tento háček zadat. Apple jej prostě odstranil [The Register].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 41
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (14%)
     (8%)
     (1%)
     (12%)
     (30%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (25%)
    Celkem 1325 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Dotaz: Kdo a kde kešuje /etc/hosts?

    Petr Tomášek avatar 5.5.2015 23:16 Petr Tomášek | skóre: 39 | blog: Vejšplechty
    Kdo a kde kešuje /etc/hosts?
    Přečteno: 519×
    Zdar!

    Jsem zvyklý pro různé záležitosti na svém notebooku občas přes /etc/host natvrdo předefinovat IP adresu pro určitý DNS záznam. Dřív to fungovalo bez problémů, ale teď jsem zjistil, že na mém Debianu Wheezy (7.8) to najednou dlouho trvá, než se změna projeví - a to nejen ve Firefoxu, ale i v běžných systémových utilitkách jako je ping. (Zajímavé je, že příkaz host vůbec soubor /etc/hosts nebe v potaz.) Takže předpokládám, že to nějaká knihovna někde kešuje. Odpojení a připojení sítě očividně tuhle keš vyčistí, takže by se to dalo brát jako workaround, jenomže to mi shodí existující TCP a RTP spojení, takže je to naprd.

    Čili můj dotaz: nešťoural se v tom z vás někdo natolik, aby věděl, kde je zakopaný pes; případně, jestli není možné keš nějakým rozumným způsobem (smazání souboru, kill, zápis do socketu) vyprázdnit?

    Díky!
    multicult.fm | monokultura je zlo | welcome refugees!

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    6.5.2015 00:07 alkoholik | skóre: 40 | blog: Alkoholik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdo a kde kešuje /etc/hosts?
    nscd?
    Petr Tomášek avatar 6.5.2015 21:19 Petr Tomášek | skóre: 39 | blog: Vejšplechty
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdo a kde kešuje /etc/hosts?
    Diky, vubec jsem nevedel, ze neco takoveho v systemu mam :-(
    multicult.fm | monokultura je zlo | welcome refugees!
    6.5.2015 22:20 trubicoid
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdo a kde kešuje /etc/hosts?
    vono to tam asi uz bejt ani nemusi, se toho zbav

    jinak toto /usr/sbin/nscd -i hosts

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.