abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 03:33 | Zajímavý článek

    Mozilla před dvěma týdny na svém blogu oznámila, že díky Claude Mythos Preview bylo ve Firefoxu nalezeno a opraveno 271 bezpečnostních chyb. Včera vyšel na Mozilla Hacks článek s podrobnějšími informacemi. Z 271 bezpečnostních chyb mělo 180 chyb vysokou závažnost, 80 chyb střední závažnost a 11 chyb nízkou závažnost. Celkově bylo v dubnu ve Firefoxu opraveno 423 bezpečnostních chyb. Čísla CVE nemusí být přiřazována jednotlivým chybám. CVE-2026-6784 například představuje 154 bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:55 | Bezpečnostní upozornění

    Před týdnem zranitelnost Copy Fail. Dnes zranitelnost Dirty Frag. Běžný uživatel může na Linuxu získat práva roota (lokální eskalaci práv). Na většině linuxových distribucí vydaných od roku 2017. Aktuálně bez oficiální záplaty a CVE čísla [oss-security mailing list].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:00 | Humor

    Ačkoli je papež Lev XIV. hlavou katolické církve a stojí v čele více než miliardy věřících po celém světě, také on někdy řeší všední potíže. A kdo v životě neměl problémy se zákaznickou linkou? Krátce poté, co nastoupil do úřadu, musel papež se svou bankou řešit změnu údajů. Operátorka ale nechtěla uvěřit, s kým mluví, a Svatému otci zavěsila.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 05:11 | Nová verze

    Incus, komunitní fork nástroje pro správu kontejnerů LXD, byl vydán ve verzi 7.0 LTS (YouTube). Stejně tak související LXC a LXCFS.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Google Chrome 148 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 148.0.7778.96 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Vypíchnout lze Prompt API (demo) pro přímý přístup k AI v zařízení. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 127 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 16:44 | Komunita

    Richard Hughes oznámil, že po společnostech Red Hat a Framework a organizacích OSFF a Linux Foundation, službu Linux Vendor Firmware Service (LVFS) umožňující aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem, nově sponzorují také společnosti Dell a Lenovo. Do dnešního dne bylo díky LVFS provedeno více než 145 milionů aktualizací firmwarů od více než 100 různých výrobců na milionech linuxových zařízení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 15:22 | IT novinky

    Americké technologické společnosti Microsoft, Google a xAI souhlasily, že vládě Spojených států poskytnou přístup k novým modelům umělé inteligence (AI) před jejich uvedením na trh. Oznámila to americká vláda, která tak bude moci prověřit, zda modely nepředstavují hrozbu pro národní bezpečnost. Oznámení podtrhuje rostoucí obavy Washingtonu z rizik spojených s výkonnými AI systémy. Americké úřady chtějí v rámci předběžného přístupu

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 14:11 | IT novinky

    Společnost Valve zveřejnila (GitLab) nákresy ovladače Steam Controller a puku. Pro všechny, kdo by jej chtěli hacknout nebo modifikovat, případně pro ně navrhnout nějaké příslušenství. Pod licencí Creative Commons (CC BY-NC-SA 4.0).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 12:44 | Komunita

    PHP bylo dlouho distribuováno pod vlastní licencí – s výjimkou částí spadajících pod licenci Zend Engine. Po několikaleté práci se povedlo PHP přelicencovat na 3bodovou licenci BSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 05:00 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube). Na Linuxu je vedle Qt frontendu nově k dispozici také GTK4 / libadwaita frontend.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (14%)
     (9%)
     (2%)
     (14%)
     (32%)
     (4%)
     (7%)
     (3%)
     (16%)
     (24%)
    Celkem 1529 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Dotaz: Co je RPMDB?

    6.5.2015 21:47 Luis
    Co je RPMDB?
    Přečteno: 485×
    Při instalaci Yumexu,ve Fedoře 21,se mi objevilo následující varování:RPMDB byla změněna mimo yum. Prosím o vysvětlení. Díky.
    [root@Doma sas]# yum install yumex
    Zavedené moduly: langpacks
    Řešení závislostí...
    --> Kontrola transakce spuštěna
    ---> Balíček yumex.noarch 0:3.0.17-1.fc21 bude instalován
    --> Zpracování závislostí: python-pexpect pro balíček: yumex-3.0.17-1.fc21.noarch
    --> Kontrola transakce spuštěna
    ---> Balíček python-pexpect.noarch 0:3.1-3.fc21 bude instalován
    --> Řešení závislostí dokončeno
    

    Závislosti vyřešeny.

    ================================================================================ Package Arch Verze Repozitář Vel. ================================================================================ Instalování: yumex noarch 3.0.17-1.fc21 updates 448 k Instalace kvůli závislostem: python-pexpect noarch 3.1-3.fc21 fedora 119 k

    Shrnutí transakce ================================================================================ Instalovat 1 Balíček (+1 Závislý balíček)

    Celková velikost ke stahování: 567 k Nainstalovaná velikost: 2.2 M Is this ok [y/d/N]: y Downloading packages: (1/2): python-pexpect-3.1-3.fc21.noarch.rpm | 119 kB 00:06 (2/2): yumex-3.0.17-1.fc21.noarch.rpm | 448 kB 00:13 -------------------------------------------------------------------------------- Celkem 43 kB/s | 567 kB 00:13 Running transaction check Running transaction test Transaction test succeeded Running transaction (shutdown inhibited) Varování: RPMDB byla změněna mimo yum. Instalování: python-pexpect-3.1-3.fc21.noarch 1/2 Instalování: yumex-3.0.17-1.fc21.noarch 2/2 Ověřování : python-pexpect-3.1-3.fc21.noarch 1/2 Ověřování : yumex-3.0.17-1.fc21.noarch 2/2

    Nainstalováno: yumex.noarch 0:3.0.17-1.fc21

    Nainstalované závislosti: python-pexpect.noarch 0:3.1-3.fc21

    Hotovo!

    Odpovědi

    6.5.2015 22:34 trubicoid
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co je RPMDB?
    to je databaze rpm, yum si stezuje, ze mu tam saha neco jinyho, asi jinej balickovaci program, treba zrovna rpm? nevim ...

    PS: vylepsi formatovani
    7.5.2015 14:37 Ja
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co je RPMDB?
    Je to úplně správně, jen bych to rozšířil:

    Fedora používá balíčkovací systém rpm, s kterým lze pracovat příkazy rpm, dnf, yum nebo grafickou nadstavbou yumex, která interně volá yum a nějakou grafickou nadstavbou pro gnomeshell.

    Informace o nainstalovaných balíčcích je uložena v databázi rpmdb. Yum si hlídá, zda s tou databází nepracuje někdo mimo něj a když ano, tak to hlásí.

    S rpmdb mohl pracovat nějaký automatický aktualizační daemon (žádného nepoužívám, tak nevím), případně plugin grafického desktopu, který by chtěl informovat o dostupnosti aktualizací.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.