Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Byla vydána nová verze 16 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Texas Instruments představil nejmenší mikrokontrolér na světě MSPM0C1104. Je o 38 % menší než současné nejmenší mikrokontroléry. Má pouze 1,38 mm².
sudo apt-get install dovecot-imapd dovecot-pop3d
Ahoj, asi si nerozumime, mam nainstalovane vsechny potrebne balicky k postfixu, dovecotu. ipsconfig aktualizovany, ale v rozhrani mohu zakladat emaily, apod, ale jelikoz jsem pri instalaci (pouzil jsem rozsirenou volbu) odmitnul konfiguraci sluzeb smtp takl ispconfig proste maily neresi, ted bych chtel dodatecne povolit sluzby kolem SMTP tak abych nemusel cely ispconfig instalovat znovu a prisel tim (asi) i o soucasnou konfiguraci virtualhostu.
Max
Ano i ne, nastavíš a jedeš s tím, že nesmíš dělat moc změny.Ale to nikdy nevíš předem. Já jsem dostal do ruky triviální use case, mám instalaci ISPConfig, kterou sdílejí dva dříve spřátelené subjekty pro hosting zákazníků jednoho i druhého. Jednoho dne je potřeba se bez větších škod rozloučit a rozdělit databázi na dvě, docela jsem zvědavý, jak bys to vyřešil.
Pak existuje alternativa, značně silně placená, v podobě iRedMail, což ve free verzi je nic moc použitelné, v placené verzi to vypadá silně nabušeně, ale stále platí, že je to all-in-one universální řešení, které nemusí někomu vyhovovat.Pak existuje ještě alternativa žádný takový software nepoužít. Uvažoval jsem nad tím, že si napíšu vlastní, ale s čistým návrhem a primárně ovládaný z příkazové řádky a teprve sekundárně po webu.
Mno, já jsem proti němu také trochu skeptický, ale zvládá toho fakt kupu včetně replikací, multiserveru a dalších věcí.Jen do prvního problému nebo změny. K čemu je mi nějaká replikace, když z ní nejsem spolehlivě schopný obnovit provoz, to snad radši klasické denní zálohy a v případě problémů oznámení, že si mají všichni pohlídat komunikaci z toho dne.
Už to dávno není nějaké malé klikátko, takže jistá úroveň složitosti s tím jít musí :-/.Je to typický případ nejhoršího bastleného paskvilu. Začne to jako jednoduchý frontend s pár integračními skripty, skončí to jako frontend prorostlý do backendu, který je absolutně nespravovatelný. Na ábíčku si lidi stěžovali na absenci toolů k opravě některých novějších filesystémů, ale to není nic proti tomu, když už ti nejsou k ničemu ani vyzálohovaná data, protože je prostě neumíš vrátit zpět do provozu.
Je to přesně jak píšete, docela by mě zajímalo jestli v tom manuálu něco k tomuto najdete. Díky Max.
PS: jediná chyba na kráse ispconfigu je, že to je nad mysql, žádný ldap :-/Druhá chyba na kráse je, že je to hrozný shit.
Tiskni
Sdílej: