Byly zpracovány a na YouTube zveřejněny videozáznamy jednotlivých přednášek z letošního Installfestu.
Během akce Arduino Days 2026 byl publikován Arduino Open Source Report 2025 (pdf) a oznámeno 7 nových produktů kompatibilních s deskou UNO Q (Arduino USB-C Power Supply, USB-C Cable, USB-C Hub, UNO Media Carrier, UNO Breakout Carrier, Bug Hopper, Modulino LED Matrix).
Google v pátek spustil v Česku Vyhledávání Live. Tato novinka umožňuje lidem vést plynulou konverzaci s vyhledávačem v češtině. A to prostřednictvím hlasu, nebo prostřednictvím toho, na co ukážou svým fotoaparátem či kamerou v mobilu. Rozšíření této multimodální funkce je možné díky nasazení Gemini 3.1 Flash Live, nového hlasového a audio modelu, který je od základu vícejazyčný, takže umožňuje lidem po celém světě mluvit na vyhledávač přirozeně a v jazyce, který je jim nejbližší.
Jsongrep je open-source nástroj, který efektivně prohledává JSON dokumenty (editovat je neumí). Kompiluje regulérní jazyk dotazu do podoby deterministického konečného automatu (DFA), díky čemuž prochází strom JSON dokumentu pouze jednou a je v tom tedy rychlejší než jiné nástroje jako jsou například jq, JMESPath nebo jql. Jsongrep je napsaný v programovacím jazyce Rust, zdrojový kód je dostupný na GitHubu.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2026. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup na konferenci je zcela zdarma, bez nutnosti registrace. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Mozilla a společnost Mila oznámily strategické partnerství za účelem rozvoje open source a suverénní AI. Cílem je ukázat, že open source AI může konkurovat uzavřeným systémům. Obě organizace chtějí posílit technologickou suverenitu a snížit závislost na hrstce velkých technologických firem.
Adam Rice předvedl, že pomocí DNS lze distribuovat a spustit kompletní hru DOOM. Rozdělil WAD soubory a binárky do téměř 2000 DNS záznamů v Cloudflare zóně (jeden TXT záznam v DNS může nést okolo 2000 znaků textu). Ty pak stáhl PowerShellem, dekomprimoval a spustil přímo v paměti počítače bez nutnosti zápisu na disk, což prakticky dokazuje, že DNS může sloužit jako distribuované úložiště dat a možný kanál pro načítání kódu. Repozitář projektu je na GitHubu.
Dnes a zítra probíhají Arduino Days 2026. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze od 17:00 na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. Dnes v Poličce v městské knihovně a zítra v Praze na Matfyzu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 26.04 LTS s kódovým názvem Resolute Raccoon. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 26.04 LTS mělo vyjít 23. dubna 2026.
Byla vydána aktualizována Příručka pro začínající wikipedisty a wikipedistky (pdf).
v Ubuntu 14.04 jsem se pokoušel použít VLC 2.1.4 jako IPTV pro Tvheadend, ale to se mi zatím nepodařilo. Rozhodl jsem se tedy začít alespoň tím, že použiju jedno VLC jako server a z druhého se na něj připojím, ale ani to se mi nedaří a pomalu mě to začíná dohánět k šílenství :). Zkoušel jsem HTTP, UDP a RTSP, s tím, že přes to RTSP už se mi podařilo přenést alespoň zvuk a zřejmě i rozměry videa (okno klienta správně změnilo rozměry).
Teď tedy prosím o radu, jaḱ to zprovoznit s tím Tvheadendem (3.4.28) nebo alespoň jak streamovat funkční video z jednoho VLC do druhého.
Předem děkuji za všechny odpovědi.
[0x7f7e44c88128] ts demux debug: libdvbpsi (PAT decoder): Table version 0, i_extension 0, section 0 up to 0, current 1 [0x7f7e44c88128] ts demux debug: libdvbpsi (PAT decoder): ignoring already decoded section 0 [0x7f7e44c88128] ts demux debug: libdvbpsi (PMT decoder): Table version 0, i_extension 1, section 0 up to 0, current 1 [0x7f7e44c88128] ts demux debug: libdvbpsi (PMT decoder): ignoring already decoded section 0 [0x7f7e44000c08] main stream output warning: trying to send non-dated packet to stream output! [0x7f7e44000c08] main stream output warning: trying to send non-dated packet to stream output!
vlc -vvv Videos/video.3gp --sout '#transcode{vcodec=mp4v,acodec=mpga,vb=800,ab=128}:standard{access=http,mux=ogg,dst=192.168.1.3:8080}'
Za 192.168.1.3 si dosaď IP stroja odkiaľ vysielaš.
V "prijímači":
vlc http://192.168.1.3a zas zmeň IP.
Tiskni
Sdílej: