Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »aplay -D plughw:0,0 /dev/urandom
# zmena indexu pro usb zvukovku z -2 na 0 sudo sed 's/snd-usb-audio index=.*/snd-usb-audio index=0/' -i /etc/modprobe.d/alsa-base.conf # pridani nastaveni index 1 pro interni zvukovku echo "options snd_bcm2835 index=1" | sudo tee /etc/modprobe.d/alsa-base.conf
pcm.!default { type hw card 0 } ctl.!default { type hw card 0 }btw: hw:0,0 by mel byt default, takze to vypada ze uzivatel pi ma proste nastavene neco jineho nez default... a proto se musi rucne prepnout na 0,0 i presto ze uzivatel root nemusi protoze on nema zmenenej default z 0,0 na neco jneho...
defaults.pcm.card 0 defaults.pcm.device 0 defaults.ctl.card 0Místo nuly by bylo lepší uvést jednoslovný název zvukovky vypsaný v aplay -l (malé l). Nemusel bys nijak řešit index zvukovek, který se může měnit, pokud jej nemáš napevno stanovený těmi parametry modulů.
Místo nuly by bylo lepší uvést jednoslovný název zvukovky vypsaný v aplay -l (malé l)
Výpis aplay -l jsem tu už dával.
http://www.abclinuxu.cz/data/prilohy/6/2/213426-zvuk-8390238332942027907.png
pcm.!default {
type hw
card 1
}
ctl.!default {
type hw
card 1
}
po přepsani card na 0
pi@raspberrypi ~ $ aplay police_s.wav
ALSA lib conf.c:1686:(snd_config_load1) _toplevel_:8:14:Unexpected char
ALSA lib conf.c:3406:(config_file_open) /home/pi/.asoundrc may be old or
corrupt
ed: consider to remove or fix it
*** glibc detected *** aplay: munmap_chunk(): invalid pointer: 0xb6d12e5c ***
Aborted
pi@raspberrypi ~ $ aplay -D plughw:0,0 police_s.wav
ALSA lib conf.c:1686:(snd_config_load1) _toplevel_:8:14:Unexpected char
ALSA lib conf.c:3406:(config_file_open) /home/pi/.asoundrc may be old or
corrupt
ed: consider to remove or fix it
*** glibc detected *** aplay: munmap_chunk(): invalid pointer: 0xb6c7ce5c ***
Aborted
Když to cele smažu a dam tam
defaults.pcm.card 0
defaults.pcm.device 0
defaults.ctl.card 0
Po rebootu si tam system zas před to dopiše puvodní skript s card 1
alsa.conf v přiloze.
Hm :(.
A nedá se nějak úplně zakázat načítaní té zvukovky na desce?
Tiskni
Sdílej: