Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové major verzi 2.0 (YouTube). Důležité změny v Migration Guide.
Apache Tomcat (Wikipedie) slaví 25 let. Při té příležitosti byla vydána nová verze 11.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 24.09.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. O3DE má nového maskota: Odie.
par mejch postrehu ke konfiguraci webovy farmy.
mit mysql spolu s webserveru(WS) je imho neidealni - neumozni skalovat to, co aktualne potrebujes (nestiha apache, nepotrebuju tedy dalsi sql). loadbalancuje se zatez mezi WS. HAproxy jsem drive pouzival, ted je ale muj oblibenec varnish. krom loadbalancingu funguje jako reverzni cache proxy a ma spousty dalsich vychytavek.
za WS je pak sdilena datastorage(DS) ve failoveru s drbd (hledej ha iscsi storage with drbd) s ext4 fs. na DS pak sql databaze - php aplikace pak cte a zapisuje na jedno ipecko. dale samotny webovky (php fajly, js, css, obrazky...) dostupny prez ftp (ale lepe sftp) a ty pak nfs vyexport a namountovat na WS jen pro cteni (mimochodem, nfs4 uz umi konkrurencni zapis). memcached pak zajisti sdileny php sessions. DS se da vyuzit jako pxe s jednou instalaci linuxu pro n WS. WS pak muze bejt diskless.
mozna bys uvital nejaky crm, treba pacemaker/corosync. pokud nebudes provozovat nejaky fileserver nebo neco, kde je dominanti diskova operace zapis, tak clusterfs mi prijde jako zbytecnost, coz ale neznamena, ze ho nemuzes pouzit
zda se ale, ze ne vzdy je redis idealni. nasel jsem tohle cteni Why Redis (2.8) beats Memcached for caching zminuje dva pripady, kdy ma memcached navrh. prvni je horizontalni skejlovani a druhy je kesovani malych a statickych dat. imho to jsou prave php sessions.
Tiskni Sdílej: