Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
Nevím, co je „heslo pro terminál“.
Pokud jde o zapomenuté heslo k uživatelskému účtu, odpověď je ne. Hesla jsou uložená v /etc/shadow
v podobě výstupu z vhodné hashovací funkce, kterou nelze (žádným snadným a známým) postupem invertovat. Leda snad slovníkovým útokem, pokud bylo heslo relativně slabé, ale i tam může člověk narazit na salt (rozšíření hesla o nějakou (pseudo)náhodnou sekvenci před hashováním) a na spoustu dalších komplikací.
Heslo sice nelze získat, ale lze ho změnit. Na webu se povalují desítky návodů, jak resetovat uživateli heslo, aby si při dalším přihlášení musel vybrat nové nebo aby (při hodně laxním nastavení, jaké se dnes už nevidí) zkrátka neměl žádné. Postup v podstatě vždy sestává z nabootování z nějakého externího média (flashdisku, bootovacího serveru, externího harddisku atd. atp.), v namountování původního disku, chrootu do něj … a pak už je to snadné.
Horší je, když se zapomenuté heslo používá také k šifrování disku, což některé distribuce občas dělají. V takovém případě při zapomenutí hesla není šifrované oddíly jak namountovat a tím pádem je reinstalace (se ztrátou všech dat) jediným řešením. Záleží tedy na tom, co je to „heslo pro terminál“ a k čemu všemu se na daném systému používá.
A ejhle, dokonce ani externí médium nemusí být nutné. Tohle je přesně ono. To by mělo pomoct, pokud tam ovšem není šifrovaný disk.
A proč bych měl něco takového radit?
Kdyby Arch byl řešením problému se zapomenutými hesly, asi bych ho doporučil.
Tiskni
Sdílej: