Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Řešení dotazu:
alias ddd='/root/soubor.py'
A pustit nový shell. V něm už by to mělo fungovat.
A nebo tedy do nějakého adresáře z $PATH šoupnout ten soubor pod jménem ddd. Tedy třeba cp /root/soubor.py /usr/bin/ddd
V tom soubor.py pak asi bude dobré na prvním řádku doplnit:
#!/bin/python
(podle toho, kde máš umístěn interpret python)
/usr/local/bin
nakopírovat v případě je že celosystémový. Pokud je to jen skript roota tak do /root/bin
. v závislosti jestli je to stabilní, nebo pracovní skripit bych volil nakopírovat (pro stabilní skript) nebo symbolicky nalinkovat pro pracovní verzi. Jaké adresáře jsou vyhledávány na programy v tazatelově distribuci lze najít třeba pomocí env | grep PATH
.
a) vytvořil soubor ~/.bash_aliases b) do něj vložil alias ddd='/root/soubor.py' c) do souboru /root/soubor.py jsem vložil #!/usr/bin/env python3.4 d) restartoval jsem server e) napsal jsem ddd
root@debian:~# ddd -bash: ddd: command not foundCo mám ještě špatně ? Děkuji
root@debian:~# ddd -bash: /root/soubor.py: Permission deniedto jsem povolil ale píše to stále
root@debian:~# ddd : No such file or directorynevím co znamená ta dvojtečka, není tam ani žádný název.. tak fakt nevím
/root/soubor.py? pokud ne, co kdyz vratis to co jsi mel na prvnim radku predtim? pripadne jde/slo ti to pres
python3.4 /root/soubor.py?
# Alias definitions. # You may want to put all your additions into a separate file like # ~/.bash_aliases, instead of adding them here directly. # See /usr/share/doc/bash-doc/examples in the bash-doc package. if [ -f ~/.bash_aliases ]; then . ~/.bash_aliases fi
Tiskni
Sdílej: