Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
Nastal u mě problém, na mém ntb (asus x205TA) nejde mi pustit linuxový OS z karty (micro sdxc 64GB), v UEFi tu kartu ani neviděl, linux na kartu jsem istaloval přes Pc a poté jsem kartu vložil do ntb. Nejde ani přeinstalovat systém. Když jsem vlezl do UEFI tak jsem sice viděl flesh disk s instalací OS, ale když jsem ho pustil nic se nestalo a když jo tak se ntb restartoval a nic.
Tak bych se Vás chtěl zeptat jestli je nějaký program, nebo nějaký postup jak dosáhnout toho aby mi na ntb linux jel?
(nejlepší by bylo, kdybych opět mohl do ntb vložit win)
Jedna z variant jak bych chtěl aby to fungovalo je, že na té kartě by byl linux v ntb by byl win nebo obráceně, že v ntb linux a na kartě win.
Ale nebráním se jiné alternativě.
Takže mi stačí instnout EFI GRUB?
Pokud ano tak jak? :D
Nebo je nějaký linux který EFI podporuje?
Který bych dokázal rozjet na ntb?
Mám pre teba viac riešení súčasne: 1), Rozhodni sa čo chceš mať ako primárni os či Linuxovú distribúciu alebo Windows 10.
2), Ak chceš mať primárni os Windows 10 potom potrebuješ mat EFI grub ktorý ti neskor umožní použivať Linuxové distribúcie. ps EFI grub mozes instalovať aj na čisto bez linuxovej distribucie 2), EFI GRUB inštaluju tieto distribucie: Debian, Ubuntu, Mint, Fedora Arch a iné
3), Zvol si niektoru z linuxových distribucii a windows 10 daj do wirtuallboxu
Lepší tučniak v hrsti ako rozbite wokno!!!
Když si vyberu Mint tak nemsím instalovat EFI Grub?
já jsem zkoušel Linux Lite kvůli jednoduchosti, rychlosti a že je malý
On je problém u tohoto ntb ten, že má 32Gb Emmc disk, 2 USB a micro sd kartu a tím to končí.
Vůbec nepíšeš, co to znamená „linuxový OS“. Protože jsem si zapomněl křišťálovou kouli doma, těžko to dokážu uhodnout a nějak konstruktivně poradit.
Pokud jde o UEFI, zkopíruj si na flashdisk třeba nejnovější instalační / bootovací médium Fedory. Tam žádný problém s UEFI nebude. Z toho můžeš nabootovat a pak následně třeba nainstalovat Fedoru na nějaký další flashdisk, tentokrát už nikoliv jako live systém, nýbrž jako plnohodnotnou instalaci s oddíly a se vším všudy. Tím získáš to nezávislé prostředí bootovatelné z flashdisku, které nijak nezasahuje do instalace čehokoliv na interním disku notebooku a přežívá jen na flashdisku. (Tedy pokud je tohle cílem. Ani cíl celého snažení jsi v dotazu nespecifikoval.)
jinak diky za radu az budu mit moznost tak to vyzkousim
Tiskni
Sdílej: