Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Nastal u mě problém, na mém ntb (asus x205TA) nejde mi pustit linuxový OS z karty (micro sdxc 64GB), v UEFi tu kartu ani neviděl, linux na kartu jsem istaloval přes Pc a poté jsem kartu vložil do ntb. Nejde ani přeinstalovat systém. Když jsem vlezl do UEFI tak jsem sice viděl flesh disk s instalací OS, ale když jsem ho pustil nic se nestalo a když jo tak se ntb restartoval a nic.
Tak bych se Vás chtěl zeptat jestli je nějaký program, nebo nějaký postup jak dosáhnout toho aby mi na ntb linux jel?
(nejlepší by bylo, kdybych opět mohl do ntb vložit win)
Jedna z variant jak bych chtěl aby to fungovalo je, že na té kartě by byl linux v ntb by byl win nebo obráceně, že v ntb linux a na kartě win.
Ale nebráním se jiné alternativě.
Takže mi stačí instnout EFI GRUB?
Pokud ano tak jak? :D
Nebo je nějaký linux který EFI podporuje?
Který bych dokázal rozjet na ntb?
Mám pre teba viac riešení súčasne: 1), Rozhodni sa čo chceš mať ako primárni os či Linuxovú distribúciu alebo Windows 10.
2), Ak chceš mať primárni os Windows 10 potom potrebuješ mat EFI grub ktorý ti neskor umožní použivať Linuxové distribúcie. ps EFI grub mozes instalovať aj na čisto bez linuxovej distribucie 2), EFI GRUB inštaluju tieto distribucie: Debian, Ubuntu, Mint, Fedora Arch a iné
3), Zvol si niektoru z linuxových distribucii a windows 10 daj do wirtuallboxu
Lepší tučniak v hrsti ako rozbite wokno!!!
Když si vyberu Mint tak nemsím instalovat EFI Grub?
já jsem zkoušel Linux Lite kvůli jednoduchosti, rychlosti a že je malý
On je problém u tohoto ntb ten, že má 32Gb Emmc disk, 2 USB a micro sd kartu a tím to končí.
Vůbec nepíšeš, co to znamená „linuxový OS“. Protože jsem si zapomněl křišťálovou kouli doma, těžko to dokážu uhodnout a nějak konstruktivně poradit.
Pokud jde o UEFI, zkopíruj si na flashdisk třeba nejnovější instalační / bootovací médium Fedory. Tam žádný problém s UEFI nebude. Z toho můžeš nabootovat a pak následně třeba nainstalovat Fedoru na nějaký další flashdisk, tentokrát už nikoliv jako live systém, nýbrž jako plnohodnotnou instalaci s oddíly a se vším všudy. Tím získáš to nezávislé prostředí bootovatelné z flashdisku, které nijak nezasahuje do instalace čehokoliv na interním disku notebooku a přežívá jen na flashdisku. (Tedy pokud je tohle cílem. Ani cíl celého snažení jsi v dotazu nespecifikoval.)
jinak diky za radu az budu mit moznost tak to vyzkousim
Tiskni
Sdílej: