Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
- Běží na Linuxu (ideálně v OpenVZ kontejneru) - Detekce pohybu - Cyklické přepisování nejstarších záznamů - Více kamer - Všechny běžně používané formáty videa z kamer (MJPEG, MPEG, MP4, FLV, atd...) - Všechny běžně používané protokoly včetně přihlášení (HTTP, HTTPS, RTSP, ...) - Pohodlné přehrávání přes webové rozhraní (bez pluginů v prohlížeči) - Více uživatelských účtů s různými právy k různým kamerámUž jsem zkoušel GNU Motion a ZoneMinder. Ani jeden však neuspokojil moje potřeby. Motion není moc user-friendly pro neadminy a nepodporuje moc druhů kamer. Zoneminder mi příšel relativně použitelnej, ale zase různě blbne, některý kamery se načtou až po pár restartech služby a navíc ukládá záznamy jako fotky, ze kterých pak skládá videa, což způsobuje nepoužitelně nízké FPS (zkoušel jsem od dveří dojít k trezoru a zpátky - podařilo se mi to mezi snímky = jako bych se ani nepohnul), velmi znepříjemňuje práci se záznamy a výrazně snižuje výkon. Momentálně jsme nasadili nějakou pochybnou předraženou magickou DVR krabičku Dahua, ale neumí nahrávat z MJPEG kamer (těch je sice jen pár, ale je to potřeba také vyřešit). Krom toho potřebuje k přehrávání videa binární plugin do internet exploreru, nebo windowsí aplikaci co se seká ve wine. Teď se stalo, že to přestalo nahrávat, zrovna když se nám ztratily nějaký věci ze skladu. Navíc je to blackbox a buhví co to dělá. Beztak je to nějakej Linux na ARMu nebo tak něco... Neznáte někdo nějaký hotový použitelný řešení tohodle problému? Neni to přece tak složitý... Možná by stačil nějakej wrapper kolem VLC a k tomu webovej xicht v php... Popravdě by to nemuselo bejt ani zadarmo, kdyby to fungovalo, chodilo to na Linuxu a rozumně spolupracovalo s prohlížečema, atd... Radši bych to měl na virtuálu, než na dedikovanym fyzickym stroji...
Tiskni
Sdílej: