plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
- Běží na Linuxu (ideálně v OpenVZ kontejneru) - Detekce pohybu - Cyklické přepisování nejstarších záznamů - Více kamer - Všechny běžně používané formáty videa z kamer (MJPEG, MPEG, MP4, FLV, atd...) - Všechny běžně používané protokoly včetně přihlášení (HTTP, HTTPS, RTSP, ...) - Pohodlné přehrávání přes webové rozhraní (bez pluginů v prohlížeči) - Více uživatelských účtů s různými právy k různým kamerámUž jsem zkoušel GNU Motion a ZoneMinder. Ani jeden však neuspokojil moje potřeby. Motion není moc user-friendly pro neadminy a nepodporuje moc druhů kamer. Zoneminder mi příšel relativně použitelnej, ale zase různě blbne, některý kamery se načtou až po pár restartech služby a navíc ukládá záznamy jako fotky, ze kterých pak skládá videa, což způsobuje nepoužitelně nízké FPS (zkoušel jsem od dveří dojít k trezoru a zpátky - podařilo se mi to mezi snímky = jako bych se ani nepohnul), velmi znepříjemňuje práci se záznamy a výrazně snižuje výkon. Momentálně jsme nasadili nějakou pochybnou předraženou magickou DVR krabičku Dahua, ale neumí nahrávat z MJPEG kamer (těch je sice jen pár, ale je to potřeba také vyřešit). Krom toho potřebuje k přehrávání videa binární plugin do internet exploreru, nebo windowsí aplikaci co se seká ve wine. Teď se stalo, že to přestalo nahrávat, zrovna když se nám ztratily nějaký věci ze skladu. Navíc je to blackbox a buhví co to dělá. Beztak je to nějakej Linux na ARMu nebo tak něco... Neznáte někdo nějaký hotový použitelný řešení tohodle problému? Neni to přece tak složitý... Možná by stačil nějakej wrapper kolem VLC a k tomu webovej xicht v php... Popravdě by to nemuselo bejt ani zadarmo, kdyby to fungovalo, chodilo to na Linuxu a rozumně spolupracovalo s prohlížečema, atd... Radši bych to měl na virtuálu, než na dedikovanym fyzickym stroji...
Tiskni
Sdílej: