Byl vydán Mozilla Firefox 145.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Ukončena byla podpora 32bitového Firefoxu pro Linux. Přidána byla podpora Matrosky. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 145 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Lidé.cz (Wikipedie) jsou zpět jako sociální síť s "ambicí stát se místem pro kultivované debaty a bezpečným online prostředím".
Byla vydána nová verze 4.4 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
ASUS má v nabídce komplexní řešení pro vývoj a nasazení AI: kompaktní stolní AI superpočítač ASUS Ascent GX10 poháněný superčipem NVIDIA GB10 Grace Blackwell a platformou NVIDIA DGX Spark. S operačním systémem NVIDIA DGX založeném na Ubuntu.
Desktopové prostredie Trinity Desktop vyšlo vo verzii R14.1.5. Je tu opravená chyba v tqt komponente spôsobujúca 100% vyťaženie cpu, dlaždice pre viac monitorov a nemenej dôležité su dizajnové zmeny v podobe ikon, pozadí atď. Pridaná bola podpora distribúcií Debian Trixie, Ubuntu Questing, RHEL 10 a OpenSUSE Leap 16.
Grafická aplikace Easy Effects (Flathub), původně PulseEffects, umožňující snadno povolovat a zakazovat různé audio efekty v aplikacích používajících multimediální server PipeWire, byla vydána ve verzi 8.0.0. Místo GTK 4 je nově postavená nad Qt, QML a Kirigami.
Na YouTube lze zhlédnout Godot Engine – 2025 Showreel s ukázkami toho nejlepšího letos vytvořeného v multiplatformním open source herním enginu Godot.
Blíží se konec roku a tím i všemožná vyhlášení slov roku 2025. Dle Collins English Dictionary je slovem roku vibe coding, dle Dictionary.com je to 6-7, …
Cloudflare Radar: podíl Linuxu na desktopu dosáhl v listopadu 6,2 %.
Chcete vědět, co se odehrálo ve světě techniky za poslední měsíc? Nebo si popovídat o tom, co zrovna bastlíte? Pak doražte na listopadovou Virtuální Bastlírnu s mikrofonem a kamerou, nalijte si něco k pití a ponořte se s strahovskými bastlíři do diskuze u virtuálního piva o technice i všem možném okolo. Mezi nejvýznamnější novinky patří Průšovo oznámení Core One L, zavedení RFID na filamentech, tisk silikonu nebo nový slicer. Dozvíte se ale i
… více »DD, chtel jsem se zeptat, kdyz to srovnam treba s MD-raidem (raid1), tam na MD jsem schopen v pripade vice disku dosahnout toho, ze mam treba 3 disky a muzou mi umrit 2 disky a porad jsem v pohode. V pripade raid-1 na BTRFS to mozne neni, tam muze umrit jenom 1 disk. Da se s BTRFS a 3 disky docilit stavu (konfigurace raid-1 pripadne jiny typ RAIDu), kdy mi muzou umrit 2 disky ze 3 a porad v pohode pobezim? Diky vsem za napady.
Btrfs combines all the devices into a storage pool first, and then duplicates the chunks as file data is created. RAID-1 is defined currently as "2 copies of all the data on different devices". This differs from MD-RAID and dmraid, in that those make exactly n copies for n devices. In a btrfs RAID-1 on three 1 TB devices we get 1.5 TB of usable data. Because each block is only copied to 2 devices, writing a given block only requires exactly 2 devices to be written to; reading can be made from only one.
apt-get upgrade ako pri vsetkom ostatnom.
Co sa tyka stability, ak pouzivas BTRFS tak to asi nebude top priorita.
Ale aj keby ano, tak samotne ZFS je velmi solidne. Chyby sa vyskytnu, nevravim, ze nie - ale co sa tyka ZOL, tak vacsina prace spociva v integracii s Linuxom, samotny filesystem je rokmi overeny.
Tiez to neber tak, ze mu nieco nutim alebo ze by som tvrdil, ze ZFS je lepsie. Len som spomenul ako alternativu nieco, co ma podobne features a dokaze presne tu jednu vec, ktoru OP pozaduje v otazke.
Tiskni
Sdílej: