abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 3
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1960 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Debian Jessie upgrade: Grub - Minimal BASH-like line editing is supported

    7.10.2015 14:28 motorcb | skóre: 12
    Debian Jessie upgrade: Grub - Minimal BASH-like line editing is supported
    Přečteno: 1285×
    Zdravím, upgradoval jsem Wheezy na Jessie a narazil jsem na problem, spo spusteni se ozve Grub.

    GNU GRUB vesrion 2.02~beta2-22

    Minimal BASH-like line editing is supported. For the first word, TAB lists possible command completions. Anywhere else TAB lists possible device or file completions.

    grub>

    věděl by prosím někdo jak z toho ven a nabootovat? K serveru mam pristup pouze pres KVM a nedokazu nabootovat z zadneho CD.

    Diky.

    Pavel

    Odpovědi

    7.10.2015 14:33 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Jessie upgrade: Grub - Minimal BASH-like line editing is supported
    Napis 'boot' a [enter].
    7.10.2015 15:03 motorcb | skóre: 12
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Jessie upgrade: Grub - Minimal BASH-like line editing is supported
    Bohuzel :-(

    Error: you need to load the kernel first.
    7.10.2015 20:56 nobody
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Jessie upgrade: Grub - Minimal BASH-like line editing is supported
    problem se ctenim grub.cfg ze systemoveho(nebo boot v pripade oddeleneho) oddilu kde ma byt /boot/grub/ (pokud pri instalaci grub do mbr(z ktereho ti startuje grub ted jen v rezimu shell) se nereklo jinak)...

    v tom grub shell muzes dohledat grub.cfg, nastavit ho a zkusit nahodit grubmenu
    # v pripade ze mas boot na systemovem oddilu
    search.file /boot/grub/grub.cfg
    # v pripade ze mas boot na oddelenem oddilu
    search.file /grub/grub.cfg
    # oddil kterej to naslo nastavit jako root pro grub, NAPRIKLAD:
    set root=(hd0,msdos1)
    # adresar kterej to naslo nastavit jako prefix pro grub, NAPRIKLAD:
    set prefix=(hd0,msdos1)/boot/grub
    # nahodit modul normalniho chovani
    insmod normal
    # pustit normalne grub
    normal
    
    nebo pokud grub.cfg neni, nebo je spatne, tak rucne:
    # zobrazi vsechny disky/oddily...
    ls 
    # zobrazi info o prvnim(0) disku a jeho prvnim(1) oddilu
    ls (hd0,msdos1)
    # zobrazi jeho obsah
    ls (hd0,msdos1)/
    # zobrazi obsah adresare
    ls (hd0,msdos1)/boot
    
    # jakmile vis kde mas kernel, initr a adresar grub:
    # nastavit root pro grub, NAPRIKLAD:
    set root='hd0,msdos1'
    # kernel(s adresarem kde je) s kernel parametrama, NAPRIKLAD:
    linux /boot/vmlinuz root=/dev/sda1 ro
    # initrd, NAPRIKLAD: 
    initrd /boot/initrd
    # nastartovat
    boot
    
    pokud to nenastartuje, muzes pridat kernel parametr init=/bin/bash aby jsem mel k dispozici regulerni shell misto toho grubackeho pro dalsi laborovani...

    v nabehlem systemu pak preinstalovat grub (nebo jen pregenerovat grub.cfg pokud neni)
    8.10.2015 07:16 motorcb | skóre: 12
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Jessie upgrade: Grub - Minimal BASH-like line editing is supported
    Díky, jsi Bůh!
    Ale:

    search.file /boot/grub/grub.cfg
    hd0,msdos1

    set root(hd0,msdos1)
    error: not an assignment.

    Jak na to?
    8.10.2015 20:49 nobody
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Jessie upgrade: Grub - Minimal BASH-like line editing is supported
    asi mas rozbitou klavesnici a klavesa = vynechava ;)
    9.10.2015 08:25 motorcb | skóre: 12
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Jessie upgrade: Grub - Minimal BASH-like line editing is supported
    Promin, rozespalej jsem to špatně přepsal. Grub.cfg existuje a první várka příkaz prošla bez chyby. Ovšem po příkazu reboot systém nenabootoval. A znovu se objevila obrazovka grub.

    Co zkusit teď?
    9.10.2015 08:37 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Jessie upgrade: Grub - Minimal BASH-like line editing is supported
    Smaria, mas tam napsano zadat boot, ne reboot ..
    9.10.2015 10:01 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Jessie upgrade: Grub - Minimal BASH-like line editing is supported
    Komu není rady. Tomu není pomoci..
    9.10.2015 11:28 motorcb | skóre: 12
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Jessie upgrade: Grub - Minimal BASH-like line editing is supported
    Chlapi díky, boot mam na systemovem oddilu a existuje soubor /boot/grup/cfg, takze se redim prvnim blokem prikazu:

    # v pripade ze mas boot na systemovem oddilu
    search.file /boot/grub/grub.cfg
    # oddil kterej to naslo nastavit jako root pro grub, NAPRIKLAD:
    set root=(hd0,msdos1)
    # adresar kterej to naslo nastavit jako prefix pro grub, NAPRIKLAD:
    set prefix=(hd0,msdos1)/boot/grub
    # nahodit modul normalniho chovani
    insmod normal
    # pustit normalne grub
    normal


    Vsechny prikazy projdou bez chyby a na konci neni prikaz boot jak pse NN, proto jsem zkusil prikaz reboot ale opet se spustila grub console.

    PS: prikaz boot nyni nefunguje a hlasi:
    error: you need load the kernel first.

    Proto se ptam co zkusit dalsiho?
    10.10.2015 01:00 nobody
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Jessie upgrade: Grub - Minimal BASH-like line editing is supported
    prvni blok je pro pripad ze by grub.cfg byl v poradku, pouze grub nevedel kde ho ma hledat, po zadani normal by se melo zobrazit menu jakoby vse bylo v poradku...
    pokud se nezobrazi, tak proste zkus ten druhej blok viz: nebo pokud grub.cfg neni, nebo je spatne, tak rucne:, tim se uplne vyhnes pouziti grub.cfg a prave ze nahrajes prvne kernel, druze init a pak az na konci davas boot, takze nebude rvat error abys nejdriv nahral kernel ;)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.