Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
Řešení dotazu:
mount -t cifs //10.0.10.1/FILMY /server
píše mi to invalid argument
. Jdu laborovat dál.
/storage
a nic takového na normálním linuxovém stroji není.
To je dobrej tip, otestuju na svým telefonu a pokusím se zjistit, co s tím dělá ES File Expolrer a kam tu Sambu připojuje. Terminál mám na rootlym telefonu funkční. Takže by měl fungovat mount -t cifs ?? Kodi z google play je ok, takže to stejně přeinstaluju, pokud tam bude nějaká pochybná "Lite" verze.
Můžeš se mrknout, až budeš mít čas, ale do zimy to snad stihnu vypátrat i já sám
adb shell zcat /proc/config.gz | grep -i nfs
ls
mi obsah adresáře normálně vylistuje.
getenforce # Mrkni na výsledek a pak to změníme su --mount setenforce 0 getenforce # Výsledek by měl být 'Permissive'4. Pak zkus namátkou otestovat mounting NFS sharu přes SSH:
mkdir /mnt/FreeNAS /system/xbin/busybox mount -o ro,nolock IP:/cesta/do/NFS/sharu/na/serveru # Kupříkladu: /system/xbin/busybox mount -o ro,nolock 192.168.1.7:/mnt/MasterTank/Kodi /mnt/FreeNAS ls -lah /mnt/FreeNASZkus se podívat, jestli ty data vidíš např. z EZ File Manageru. 5. Udělej z toho skript.
vi /storage/emulated/0/mount_freenas.sh # < Zmáčkni insert a napiš > mkdir /mnt/FreeNAS /system/xbin/busybox mount -o ro,nolock 192.168.1.7:/mnt/MasterTank/Kodi /mnt/FreeNAS # < Zmáčkni Escape a pak shift +, napiš wq a zmáčkni Enter >6. Stáhni z Google Play program Script Manager (SManager), najdi cestu ke skriptu a vyber: - Run on boot, run as root, run on network change Teď zkus udělat reboot a NFS mount by se měl zhruba minutu po bootu objevit. Takže třeba v Kodi můžeš nastavit úložiště rovnou na tu lokální složku.
Tiskni
Sdílej: