V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Řešení dotazu:
Doporučuji ještě jeden postup, který se může hodit i v budoucnu. Stáhnout iso obraz Ubuntu a vyzkoušet chování grafiky v něm. Aby nebylo nutné zapisovat obraz na falshdisk nebo dvd, je výborná věc, že Grub2 umí bootovat i iso obrazy z disku. Práce s nimi se velmi zjednoduší použitím balíčku grml-rescueboot https://help.ubuntu.com/community/Grub2/ISOBoot#grml-rescuebootOsobně věřím, že v některém z příštích updatů bude chování opensource ovladače grafiky opraveno.
KDE. (Protože všechno ostatní je kompromis.)
Taky nelze než doporučit aktuální distribuci. Například KDE spin Fedory by mohl být rozumná volba pro někoho, kdo hledá uživatelsky vstřícné a zároveň aktuální distro.
Opět tady anonym žvaní nesmysly a šíří FUD. Nelze než posté a stále dokola trpělivě navrhovat omezení anonymů na ABCLinuxu.
Zpět k tématu: KDE 5 denně používám a myslím si, že je to opět nejpokročilejší desktopové prostředí vůbec, podobně jako bylo svého času KDE 4.
Nezbývá než parafrázovat otázku ve stylu Černých baronů: Co si asi tak představuješ pod pojmem „nepoužitelné“? (Já si představím například Gnome.)
Odhaduju, že se stáhla nějaká aktualizace ovladače grafiky, která celý systém zpomaluje, ale nevím, jak to zjistit a jak to opravit. Prosím o radu, kde zjišťovat příčinu zpomalení a jak ji odstranit.Jak bys podobnou situaci zjišťoval u "lepšího" distra? To byla totiž hlavní otázka.
glxinfo | grep render
Tiskni
Sdílej: