Memtest86+ (Wikipedie), svobodný nástroj pro kontrolu operační paměti, byl vydán ve verzi 8.00. Přináší podporu nejnovějších procesorů Intel a AMD nebo také tmavý režim.
Programovací jazyk Racket (Wikipedie), tj. jazyk z rodiny jazyků Lisp a potomek jazyka Scheme, byl vydán v nové major verzi 9.0. Hlavní novinku jsou paralelní vlákna (Parallel Threads).
Před šesti týdny bylo oznámeno, že Qualcomm kupuje Arduino. Minulý týden byly na stránkách Arduina aktualizovány podmínky používání a zásady ochrany osobních údajů. Objevily se obavy, že by otevřená povaha Arduina mohla být ohrožena. Arduino ubezpečuje, že se nic nemění a například omezení reverzního inženýrství v podmínkách používání se týká pouze SaaS cloudové aplikace.
Knihovna libpng, tj. oficiální referenční knihovna grafického formátu PNG (Portable Network Graphics), byla vydána ve verzi 1.6.51. Opraveny jsou 4 bezpečnostní chyby obsaženy ve verzích 1.6.0 (vydána 14. února 2013) až 1.6.50. Nejvážnější z chyb CVE-2025-65018 může vést ke spuštění libovolného kódu.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 159 (pdf).
Hru Warhammer: Vermintide 2 (ProtonDB) lze na Steamu získat zdarma napořád, když aktivaci provedete do pondělí 24. listopadu.
Virtualizační software Xen (Wikipedie) byl vydán v nové verzi 4.21. Podrobnosti v poznámkách k vydání a přehledu nových vlastností.
Evropská komise schválila český plán na poskytnutí státní pomoci v objemu 450 milionů eur (téměř 11 miliard Kč) na rozšíření výroby amerického producenta polovodičů onsemi v Rožnově pod Radhoštěm. Komise o tom informovala v dnešní tiskové zprávě. Společnost onsemi by podle ní do nového závodu v Rožnově pod Radhoštěm měla investovat 1,64 miliardy eur (téměř 40 miliard Kč).
Microsoft v příspěvku na svém blogu věnovaném open source oznámil, že textové adventury Zork I, Zork II a Zork III (Wikipedie) jsou oficiálně open source pod licencí MIT.
První prosincový týden proběhne SUSE Hack Week 25. Zaměstnanci SUSE mohou věnovat svůj pracovní čas libovolným open source projektům, například přidání AI agenta do Bugzilly, implementaci SSH v programovacím jazyce Zig nebo portaci klasických her na Linux. Připojit se může kdokoli.
#! /bin/sh if [ `getconf LONG_BIT` = "64" ]; then cd 64bit ./forticlientsslvpn else cd 32bit ./forticlientsslvpn fitoto spusti binarku, take GUI klikatko cez ktore sa pripojim na VPN ako zakomponovat do tohto scriptu, ze ked sa spusti tato appka tak sa vymenia /etc/resolv.conf s /etc/resolv2.conf) (v podstate mv resolv.conf resolv.conf.bak a mv resolv2.conf resolv.conf) a ked clovek appku vypne tak tam naspat prehodi stary resolv.conf. Najlepsie by bolo ak to niekto z vas zostavi do scriptu a ja si to potom upravim este podla potrieb. dakujem.
Řešení dotazu:
mv /etc/resolv.conf /etc/resolv.conf.bak mv /etc/resolv2.conf /etc/resolv.confna začátek a na konec potom
mv /etc/resolv.conf.bak /etc/resolv.confSamozřejmě budeš potřebovat práva roota, takže pokud to spouštíš z konzole, tak skript spouštěj pomocí sudo skript.sh. Pokud spouštíš přes grafické prostředí, tak do spouštěče na začátek příkazu přidej gksudo. Nevýhoda mnou popsaného řešení je, že se pod rootem spouští i to klikátko.
#! /bin/sh
sudo mv ...
if [ `getconf LONG_BIT` = "64" ]; then
cd 64bit
./forticlientsslvpn &
PID=$!
else
cd 32bit
./forticlientsslvpn &
PID=$!
fi
wait $PID
sudo mv ...
Tiskni
Sdílej: