V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Mám takovej delikátní problém. Doporučuju Ubuntu, kde můžu…
Tak to máš pravdu. Tohle je opravdu problém. Ubuntu už odradilo tolik potenciálních uživatelů Linuxu, že už mi to dokonce i přestává být jedno.
Nechci, aby nabyl dojmu, že win jsou lepší a Ubuntu je problémový.
Proč nechceš, aby si udělal pravdivý obrázek o jedné z nejhorších distribucí? Tomu nerozumím. Škoda jen, že tohle poučení přichází nejspíš pozdě, tedy až poté, co Ubuntu stihlo odradit dalšího uživatele. Má-li někdo získat dojem, že je linuxový desktop bezproblémový, nechť používá třeba Fedoru s KDE. Tak si představuju bezproblémovost. Linuxových distribucí je ovšem k dispozici ovrovská spousta a zdaleka ne všechy jsou bezproblémové.
Vím, že je to málo informací, ale měli byste pro mě nejaký typy, na co se zaměřit a jaká by mohla být teoreticky příčina?
Jako první bych se podíval do lsmod
, jaké moduly kernel načetl a případně proč některé nemohl načíst. V normálním distru by stačilo něco jako journalctl -b -u systemd-modules-load
, leč v Ubuntu bude všechno ze zásady složitější.
Došlo tam před vypnutím k nějaké větší aktualizaci systému? Byl pak systém náhle vypnutý bez automatického přegenerování initramdisku / initcpio? To by mohlo problém částečně vysvětlit. Nebo už nejsou moduly od staršího kernelu vůbec na disku? Co se stane, když se v GRUBu zvolí například nějaký starší kernel, který předtím fungoval, nebo nějaký „failsafe“ či jak se to jmenuje?
Pokud něco postihuje zároveň drivery od síťovek i od grafické karty (a v provozu je nejspíš nějaký zoufalý VESA driver zakompilovaný pro takové případy přímo v kernelu), opravdu to na první pohled vypadá na problém s moduly. Fungují mu vůbec USB zařízení, mimochodem? Co třeba webkamera? Je-li teorie s chybějícími moduly správná, možná nebude fungovat ani myš na USB. Tedy pokud ji BIOS/EFI nezpřístupní v tom podivném bootovacím režimu, kdy vypadá jako PS/2 či něco podobného.
Ubuntu už odradilo tolik potenciálních uživatelů Linuxu...
Já už pro jistotu BFU nedoporučuju žádné linuxové distro, protože si moc dobře uvědomuju, že tím prokazuju GNU/Linuxu pouze a jenom medvědí službu.
update-initramfs -u
asi nebude stačit, co?
Téma debian/ubuntu je ako neodymový magnet.
Mne webkamera išla bez problémov.
Mne zatial všetko funguje. Dokonca mi detekovalo všetky tlačidla na myši. Problém je lacný hw a jeho šialené návrhy.
journalctl -b -u systemd-modules-load
Já nevím, co s tím Debianem pořád máte. Existujou přece i jiný distribuce. Myslím, že i lehce pokročilý uživatel zvládne instalaci Arch Linuxu a odměnou bude stále aktuální systém, na rozdíl od Debian stable.
Doporučuju přenýst home na novou instalaci Ubuntu, nejlíp 14.04 nebo 15.10.Zatím se mi zdá, že problém nastal sám. Reinstalace je komplikovaný workaround, a za měsíc to tady může být znovu.
on nevidí wifi ani lan a bude to špatnej 13 kanál ? cože ? Zajímavé že u mne jede i kanál 14 iw reg set a country kód .
Skontroluj rfkill. Mne to raz docela zavarilo. Môže sa to správať tak, že hw povolí wifi a sw ju zakáže. Je to asi nejaký toggle mechanizmus. Novšie verzie neviem či majú tento problém.
Tiskni
Sdílej: