1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Mám takovej delikátní problém. Doporučuju Ubuntu, kde můžu…
Tak to máš pravdu. Tohle je opravdu problém. Ubuntu už odradilo tolik potenciálních uživatelů Linuxu, že už mi to dokonce i přestává být jedno.
Nechci, aby nabyl dojmu, že win jsou lepší a Ubuntu je problémový.
Proč nechceš, aby si udělal pravdivý obrázek o jedné z nejhorších distribucí? Tomu nerozumím. Škoda jen, že tohle poučení přichází nejspíš pozdě, tedy až poté, co Ubuntu stihlo odradit dalšího uživatele. Má-li někdo získat dojem, že je linuxový desktop bezproblémový, nechť používá třeba Fedoru s KDE. Tak si představuju bezproblémovost. Linuxových distribucí je ovšem k dispozici ovrovská spousta a zdaleka ne všechy jsou bezproblémové.
Vím, že je to málo informací, ale měli byste pro mě nejaký typy, na co se zaměřit a jaká by mohla být teoreticky příčina?
Jako první bych se podíval do lsmod
, jaké moduly kernel načetl a případně proč některé nemohl načíst. V normálním distru by stačilo něco jako journalctl -b -u systemd-modules-load
, leč v Ubuntu bude všechno ze zásady složitější.
Došlo tam před vypnutím k nějaké větší aktualizaci systému? Byl pak systém náhle vypnutý bez automatického přegenerování initramdisku / initcpio? To by mohlo problém částečně vysvětlit. Nebo už nejsou moduly od staršího kernelu vůbec na disku? Co se stane, když se v GRUBu zvolí například nějaký starší kernel, který předtím fungoval, nebo nějaký „failsafe“ či jak se to jmenuje?
Pokud něco postihuje zároveň drivery od síťovek i od grafické karty (a v provozu je nejspíš nějaký zoufalý VESA driver zakompilovaný pro takové případy přímo v kernelu), opravdu to na první pohled vypadá na problém s moduly. Fungují mu vůbec USB zařízení, mimochodem? Co třeba webkamera? Je-li teorie s chybějícími moduly správná, možná nebude fungovat ani myš na USB. Tedy pokud ji BIOS/EFI nezpřístupní v tom podivném bootovacím režimu, kdy vypadá jako PS/2 či něco podobného.
Ubuntu už odradilo tolik potenciálních uživatelů Linuxu...
Já už pro jistotu BFU nedoporučuju žádné linuxové distro, protože si moc dobře uvědomuju, že tím prokazuju GNU/Linuxu pouze a jenom medvědí službu.
update-initramfs -u
asi nebude stačit, co?
Téma debian/ubuntu je ako neodymový magnet.
Mne webkamera išla bez problémov.
Mne zatial všetko funguje. Dokonca mi detekovalo všetky tlačidla na myši. Problém je lacný hw a jeho šialené návrhy.
journalctl -b -u systemd-modules-load
Já nevím, co s tím Debianem pořád máte. Existujou přece i jiný distribuce. Myslím, že i lehce pokročilý uživatel zvládne instalaci Arch Linuxu a odměnou bude stále aktuální systém, na rozdíl od Debian stable.
Doporučuju přenýst home na novou instalaci Ubuntu, nejlíp 14.04 nebo 15.10.Zatím se mi zdá, že problém nastal sám. Reinstalace je komplikovaný workaround, a za měsíc to tady může být znovu.
on nevidí wifi ani lan a bude to špatnej 13 kanál ? cože ? Zajímavé že u mne jede i kanál 14 iw reg set a country kód .
Skontroluj rfkill. Mne to raz docela zavarilo. Môže sa to správať tak, že hw povolí wifi a sw ju zakáže. Je to asi nejaký toggle mechanizmus. Novšie verzie neviem či majú tento problém.
Tiskni
Sdílej: