PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »- je na jinem kontinentu a navic v opresivnim state - potrebuje komunikovat duverne - zna jen skype, telegram, redphone, viber, fb chat apod. - zvladne nanejvys instalovat neco na windows, android, osx z oficialniho marketplace - SIP ji/mu dela obtize pokud je treba neco sloziteji konfigurovat - Tails/Pidgin je pro ni/neho spanelska vesnice a navic neduveruje programum z nekomercni sferyPredem diky za tipy.
Řešení dotazu:
Linphone + IPv6 + SIPS + ZRTP.
SIP není potřeba konfigurovat. To je jen rozšířená pověra. SIP nepotřebuje žádné prostředníky, žádné ústředny, žádná čísla. Stačí na obou stranách spustit Linphone a prostě si zavolat.
Druhá možnost: Google Hangouts. To je ale řešení s prostředníkem, kterého ten opresivní stát může třeba nějak blokovat.
- je na jinem kontinentu a navic v opresivnim stateOpenVPN, volitelně přes SSH, pokud by to ten stát blokoval.
- potrebuje komunikovat duverneXMPP + OTR nebo PGP, SIP + SRTP/ZRTP
- zna jen skype, telegram, redphone, viber, fb chat apod.Ukážeš mu na Jabber třeba Psi+ a na SIP Blink. Vlastně by možná stačil ten Jabber, zvuk přes to taky už nějak funguje, když máte vhodné klienty.
- zvladne nanejvys instalovat neco na windows, android, osx z oficialniho marketplaceTo OpenVPN + Psi + Blink by mohl dát
- SIP ji/mu dela obtize pokud je treba neco sloziteji konfigurovatdtto (kdyžtak se dá poslat hotový konfigurák!)
- Tails/Pidgin je pro ni/neho spanelska vesnice a navic neduveruje programum z nekomercni sferyDej mi kontakt, prodám jí zmíněné programy za $2000.
Tiskni
Sdílej: