3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
provozuju VPS u Wedosu, OS je Fedora. Původně tam byla verze 19, následné upgrady pomocí fedup na verze 20, 21 i 22 proběhly bez problémů.
Upgrade z 22 na 23 jsem dělal pomocí dnf system-upgrade, jak je doporučeno v dokumentaci.
Poté jsem zjistil, že se nemůžu připojit přes SSH. Připojil jsem se tedy přes VNC (klient ssvnc) a zjistil jsem, že vůbec nejde síť.
V příloze je výpis příkazů ip addr show a systemctl -l status network.service. (Omlouvám se, že to jsou screenshoty, ale za boha jsem nepřišel na to, jak přes VNC kopírovat text z konzole.)
Vypadá to, že systém nemůže najít zařízení eth0, ale netuším, proč tomu tak je.
Podle zákaznické administrace Wedosu síť běží. (Tamtéž to ukazuje, že na VPS je stále Fedora 19 i když tam už je 23. Nijak jsem neřešil, jestli Wedos VPS upgrady OS pomocí nástrojů v OS podporuje, ale u fedup problémy nebyly.)
Díky moc za pomoc.
Řešení dotazu:
(Omlouvám se za citovou zabarvenost způsobenou velkým množstvím objektivně zbytečného stresu v pozdní hodině.)
Díky všem (opravdu, bez ironie) a následující řádky prosím neberte jako kritiku, jen takovou sociologickou poznámku
Fascinuje mě, jak všichni pod tlakem anti-systemd ideologie navrhují řešení spočívající v zachování starého dobrého eth0 a nikoho nenapadlo, že by člověk prostě mohl chtít systém nastavit tak, aby používal nový ("předvídatelný") název rozhraní, což bylo to, co jsem chtěl já.
Nejen tady, ale i když jsem se pokoušel řešení vygooglit, nepovedlo se mi zformulovat dotaz tak, aby se dopředu pořád necpal i zde postovaný link na stackexchange, hemžící se radami k vrtání v konfiguraci GRUBu atd. Dokonce ten popis problematiky na freedesktop.org je psán stylem "počkat, proč přesně je to potřeba? a co mám dělat když to nechci?".
Nu, zjistit jak se zbavit všeho toho balastu ze starých časů se mi nepodařilo a rval jsem si nad tím vlasy dvě hodiny. Zatím tedy workaround - v /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0 jsem změnil DEVICE=eth0 na DEVICE=ens3, síť nyní funguje a těším se, až se to zase rozbije. Nejradši bych se zbavil celého sysconfig, ale nevím jak protože o tom se nemluví, tak co už.
Nejradši bych se zbavil celého sysconfig, ale nevím jakPřestaň používat network.service. K nastavení sítě můžeš použít systemd-networkd (man systemd.network) nebo NetworkManager (man nmcli-examples).
Tiskni
Sdílej: