Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Společnost ARM představila platformu Total Compute Solutions 2023 (TCS23) s 5. generací GPU Immortalis-G720, Mali-G720 a Mali-G620 a Armv9.2 CPU Cortex-X4, Cortex-A720 a Cortex-A520 s DSU-120.
Na konferenci Microsoft Build 2023 byl představen Azure Linux container host for Azure Kubernetes Service (AKS). Podrobnosti ve videu s otázkami a odpovědmi. Shrnutí v článku na DevClass.
provozuju VPS u Wedosu, OS je Fedora. Původně tam byla verze 19, následné upgrady pomocí fedup na verze 20, 21 i 22 proběhly bez problémů.
Upgrade z 22 na 23 jsem dělal pomocí dnf system-upgrade, jak je doporučeno v dokumentaci.
Poté jsem zjistil, že se nemůžu připojit přes SSH. Připojil jsem se tedy přes VNC (klient ssvnc) a zjistil jsem, že vůbec nejde síť.
V příloze je výpis příkazů ip addr show a systemctl -l status network.service. (Omlouvám se, že to jsou screenshoty, ale za boha jsem nepřišel na to, jak přes VNC kopírovat text z konzole.)
Vypadá to, že systém nemůže najít zařízení eth0, ale netuším, proč tomu tak je.
Podle zákaznické administrace Wedosu síť běží. (Tamtéž to ukazuje, že na VPS je stále Fedora 19 i když tam už je 23. Nijak jsem neřešil, jestli Wedos VPS upgrady OS pomocí nástrojů v OS podporuje, ale u fedup problémy nebyly.)
Díky moc za pomoc.
Řešení dotazu:
(Omlouvám se za citovou zabarvenost způsobenou velkým množstvím objektivně zbytečného stresu v pozdní hodině.)
Díky všem (opravdu, bez ironie) a následující řádky prosím neberte jako kritiku, jen takovou sociologickou poznámku
Fascinuje mě, jak všichni pod tlakem anti-systemd ideologie navrhují řešení spočívající v zachování starého dobrého eth0 a nikoho nenapadlo, že by člověk prostě mohl chtít systém nastavit tak, aby používal nový ("předvídatelný") název rozhraní, což bylo to, co jsem chtěl já.
Nejen tady, ale i když jsem se pokoušel řešení vygooglit, nepovedlo se mi zformulovat dotaz tak, aby se dopředu pořád necpal i zde postovaný link na stackexchange, hemžící se radami k vrtání v konfiguraci GRUBu atd. Dokonce ten popis problematiky na freedesktop.org je psán stylem "počkat, proč přesně je to potřeba? a co mám dělat když to nechci?".
Nu, zjistit jak se zbavit všeho toho balastu ze starých časů se mi nepodařilo a rval jsem si nad tím vlasy dvě hodiny. Zatím tedy workaround - v /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0 jsem změnil DEVICE=eth0 na DEVICE=ens3, síť nyní funguje a těším se, až se to zase rozbije. Nejradši bych se zbavil celého sysconfig, ale nevím jak protože o tom se nemluví, tak co už.
Nejradši bych se zbavil celého sysconfig, ale nevím jakPřestaň používat network.service. K nastavení sítě můžeš použít systemd-networkd (man systemd.network) nebo NetworkManager (man nmcli-examples).
Tiskni
Sdílej: