Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
stop - pauza vm cez monitor qemu-img convert -f raw -O qcow2 -p ./storage.img ./backup/$(date +"%Y%m%d%H%M%S").qcow2 cont - spustenie vm cez monitor presunutie cez nfs všetky qcow2 do zálohy na opačný serverZa prvé netuším či vôbec stačí pauznúť virtuálku (asi pri spustení zo zálohy sa to bude tváriť ako po tvrdom resete) a za druhé každý večer prenášať X stoviek GB (hoci po lokálnej sieti) tiež nie je bohviečo. Vie mi niekto poradiť čo najlepšie riešenie ako také niečo v danej situácii poriešiť? Vopred za všetky odpovede veľmi pekne ďakujem.
Za prvé netuším či vôbec stačí pauznúť virtuálku (asi pri spustení zo zálohy sa to bude tváriť ako po tvrdom resete)Ano, a mělo by to fungovat v pořádku.
a za druhé každý večer prenášať X stoviek GB (hoci po lokálnej sieti) tiež nie je bohviečo. Vie mi niekto poradiť čo najlepšie riešenie ako také niečo v danej situácii poriešiť?Navrhoval bych jednou zkopírovat image, na druhém serveru ho připojit přes loopback, a potom pouštět rsync. Přenese jen změny. Potenciální problém: rsync nemůže zajistit konzistenci aplikací, na běžném serveru typicky databáze. Čisté řešení by bylo rsyncovat ze snapshotu nebo si pořídit filesystem, který snapshoty umí (btrfs). Nebo můžeš databáze dumpovat do souboru něčím jako mysqldump, to je konzistentní. Také můžeš rsyncovat přímo ten snapshot, to taky přenese jen změny. Musí se celý přečíst (aby se zjistilo, kde změny jsou), což může být pomalejší nebo rychlejší než rsync na úrovni souborů (pomalejší pokud je tam málo změn a není tam příliš mnoho malých souborů, rychlejší naopak).
Tiskni
Sdílej: