Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Řešení dotazu:
Alternativa za Skype (proprietární záležitost s prostředníkem) jsou Google Hangouts. (Na rozdíl od Skype umí celkem neomezenou skupinovou videokonferenci a tak celkově strčí Skype stoprocentně po všech stránkách do kapsy.)
Pokud ho nainstaluju, zaregistruju se na jejich webu…
Tohle podle mě s problémem nesouvisí. Nějak nerozumím, proč se registruješ na jejich webu (a na jakém vlastně). K tomu neexistuje žádný důvod; Linphone je svobodný software a nepotřebuje nikde žádnou registraci. Kromě toho, dokonce ani SIP registrace není potřeba, protože SIP žádného prostředníka nepotřebuje; dá se úplně normálně volat z jednoho Linphonu na druhý. Kdyby snad náhodou člověk prostředníka chtěl, Linphone je kompatibilní v podstatě s kterýmkoliv z 30+ českých SIP operátorů a s přibližně nekonečnem zahraničních SIP operátorů. Takže s registrací bych nespěchal.
Asi nezbude než prověřit přesně to, co hláška říká, jak jinak. Začal bych tou druhou polovinou, tedy například pomocí nestat -Watpn
a netstat -Waupn
prověřit, jestli opravdu neposlouchá nějaký zapomenutý SIP klient nebo SIP server na daném portu. Někteří SIP klienti sestávají z dvojice procesů, kde jeden je grafický frontend a druhý je SIP backend. Za jistých okolností se pak může stát, že backend zůstane po ukončení frontendu někde viset a zabírá port.
Pokud výše uvedené není tento případ, podíval bych se na první půlku hlášky, tedy co to má společného s TLS a proč. Pravděpodobně tam bude nastavený SIPS se SRTP/ZRTP nebo podobný typ zabezpečení. A z nějakého důvodu se asi nedaří připojit bezpečně na server. Takže po zběžném prověření nastavení, které tam v takovém případě má být (osobní certifikáty, soukromé klíče, jiná kryptografická data, cojávímco), jestli všechno sedí, to asi chce podívat se na nějaké debuggovací výpisy z Linphone (a případně jich víc zapnout), aby bylo jasné, co přesně se tam děje).
Vše výše uvedené ale podle mě řeší neexistující problém. První krok by měl být: Spustit dva Linphony v té samé domácí síti a zavolat si z jednoho na druhý — čistě pro prověření, že to funguje, pro kontrolu nastavení zvuku atd. atp. Druný krok je zavolat někomu na jiný Linphone normálně přes Internet, tedy nejlépe na IPv6 adresu. Teprve když tyhle základy 100% fungují, až potom má smysl řešit cokoliv dalšího (nějakého prostředníka, který dává telefonní číslo, nebo kdovíco ještě).
Mimochodem, otázka je, jestli je SIP nejvhodnější řešení. Co takhle zkusit Jitsi? Jitsi umí spoustu otevřených komunikačních protokolů a mimo jiné dovede navazovat hlasové hovory i videohovory například přes Jabber. To by taky mohla být zajímavá alternativa ke Skype, pokud tedy člověk z nějakých složitých a paranoidních důvodů nechce ani Google Hangouts.
Registrace na jmeno@sip.linphone.org selhala: odpověď nedorazila včas
Ve výpisu nestat -Watpn
a netstat -Waupn
mi to nepise o linphone nic.
Pravděpodobně tam bude nastavený SIPS se SRTP/ZRTP nebo podobný typ zabezpečení.
Tady té pasáži nerozumím. V tom nastavení to najdu kde ?
Tiskni
Sdílej: