Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Řešení dotazu:
Alternativa za Skype (proprietární záležitost s prostředníkem) jsou Google Hangouts. (Na rozdíl od Skype umí celkem neomezenou skupinovou videokonferenci a tak celkově strčí Skype stoprocentně po všech stránkách do kapsy.)
Pokud ho nainstaluju, zaregistruju se na jejich webu…
Tohle podle mě s problémem nesouvisí. Nějak nerozumím, proč se registruješ na jejich webu (a na jakém vlastně). K tomu neexistuje žádný důvod; Linphone je svobodný software a nepotřebuje nikde žádnou registraci. Kromě toho, dokonce ani SIP registrace není potřeba, protože SIP žádného prostředníka nepotřebuje; dá se úplně normálně volat z jednoho Linphonu na druhý. Kdyby snad náhodou člověk prostředníka chtěl, Linphone je kompatibilní v podstatě s kterýmkoliv z 30+ českých SIP operátorů a s přibližně nekonečnem zahraničních SIP operátorů. Takže s registrací bych nespěchal.
Asi nezbude než prověřit přesně to, co hláška říká, jak jinak. Začal bych tou druhou polovinou, tedy například pomocí nestat -Watpn
a netstat -Waupn
prověřit, jestli opravdu neposlouchá nějaký zapomenutý SIP klient nebo SIP server na daném portu. Někteří SIP klienti sestávají z dvojice procesů, kde jeden je grafický frontend a druhý je SIP backend. Za jistých okolností se pak může stát, že backend zůstane po ukončení frontendu někde viset a zabírá port.
Pokud výše uvedené není tento případ, podíval bych se na první půlku hlášky, tedy co to má společného s TLS a proč. Pravděpodobně tam bude nastavený SIPS se SRTP/ZRTP nebo podobný typ zabezpečení. A z nějakého důvodu se asi nedaří připojit bezpečně na server. Takže po zběžném prověření nastavení, které tam v takovém případě má být (osobní certifikáty, soukromé klíče, jiná kryptografická data, cojávímco), jestli všechno sedí, to asi chce podívat se na nějaké debuggovací výpisy z Linphone (a případně jich víc zapnout), aby bylo jasné, co přesně se tam děje).
Vše výše uvedené ale podle mě řeší neexistující problém. První krok by měl být: Spustit dva Linphony v té samé domácí síti a zavolat si z jednoho na druhý — čistě pro prověření, že to funguje, pro kontrolu nastavení zvuku atd. atp. Druný krok je zavolat někomu na jiný Linphone normálně přes Internet, tedy nejlépe na IPv6 adresu. Teprve když tyhle základy 100% fungují, až potom má smysl řešit cokoliv dalšího (nějakého prostředníka, který dává telefonní číslo, nebo kdovíco ještě).
Mimochodem, otázka je, jestli je SIP nejvhodnější řešení. Co takhle zkusit Jitsi? Jitsi umí spoustu otevřených komunikačních protokolů a mimo jiné dovede navazovat hlasové hovory i videohovory například přes Jabber. To by taky mohla být zajímavá alternativa ke Skype, pokud tedy člověk z nějakých složitých a paranoidních důvodů nechce ani Google Hangouts.
Registrace na jmeno@sip.linphone.org selhala: odpověď nedorazila včas
Ve výpisu nestat -Watpn
a netstat -Waupn
mi to nepise o linphone nic.
Pravděpodobně tam bude nastavený SIPS se SRTP/ZRTP nebo podobný typ zabezpečení.
Tady té pasáži nerozumím. V tom nastavení to najdu kde ?
Tiskni
Sdílej: