Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Řešení dotazu:
Alternativa za Skype (proprietární záležitost s prostředníkem) jsou Google Hangouts. (Na rozdíl od Skype umí celkem neomezenou skupinovou videokonferenci a tak celkově strčí Skype stoprocentně po všech stránkách do kapsy.)
Pokud ho nainstaluju, zaregistruju se na jejich webu…
Tohle podle mě s problémem nesouvisí. Nějak nerozumím, proč se registruješ na jejich webu (a na jakém vlastně). K tomu neexistuje žádný důvod; Linphone je svobodný software a nepotřebuje nikde žádnou registraci. Kromě toho, dokonce ani SIP registrace není potřeba, protože SIP žádného prostředníka nepotřebuje; dá se úplně normálně volat z jednoho Linphonu na druhý. Kdyby snad náhodou člověk prostředníka chtěl, Linphone je kompatibilní v podstatě s kterýmkoliv z 30+ českých SIP operátorů a s přibližně nekonečnem zahraničních SIP operátorů. Takže s registrací bych nespěchal.
Asi nezbude než prověřit přesně to, co hláška říká, jak jinak. Začal bych tou druhou polovinou, tedy například pomocí nestat -Watpn
a netstat -Waupn
prověřit, jestli opravdu neposlouchá nějaký zapomenutý SIP klient nebo SIP server na daném portu. Někteří SIP klienti sestávají z dvojice procesů, kde jeden je grafický frontend a druhý je SIP backend. Za jistých okolností se pak může stát, že backend zůstane po ukončení frontendu někde viset a zabírá port.
Pokud výše uvedené není tento případ, podíval bych se na první půlku hlášky, tedy co to má společného s TLS a proč. Pravděpodobně tam bude nastavený SIPS se SRTP/ZRTP nebo podobný typ zabezpečení. A z nějakého důvodu se asi nedaří připojit bezpečně na server. Takže po zběžném prověření nastavení, které tam v takovém případě má být (osobní certifikáty, soukromé klíče, jiná kryptografická data, cojávímco), jestli všechno sedí, to asi chce podívat se na nějaké debuggovací výpisy z Linphone (a případně jich víc zapnout), aby bylo jasné, co přesně se tam děje).
Vše výše uvedené ale podle mě řeší neexistující problém. První krok by měl být: Spustit dva Linphony v té samé domácí síti a zavolat si z jednoho na druhý — čistě pro prověření, že to funguje, pro kontrolu nastavení zvuku atd. atp. Druný krok je zavolat někomu na jiný Linphone normálně přes Internet, tedy nejlépe na IPv6 adresu. Teprve když tyhle základy 100% fungují, až potom má smysl řešit cokoliv dalšího (nějakého prostředníka, který dává telefonní číslo, nebo kdovíco ještě).
Mimochodem, otázka je, jestli je SIP nejvhodnější řešení. Co takhle zkusit Jitsi? Jitsi umí spoustu otevřených komunikačních protokolů a mimo jiné dovede navazovat hlasové hovory i videohovory například přes Jabber. To by taky mohla být zajímavá alternativa ke Skype, pokud tedy člověk z nějakých složitých a paranoidních důvodů nechce ani Google Hangouts.
Registrace na jmeno@sip.linphone.org selhala: odpověď nedorazila včas
Ve výpisu nestat -Watpn
a netstat -Waupn
mi to nepise o linphone nic.
Pravděpodobně tam bude nastavený SIPS se SRTP/ZRTP nebo podobný typ zabezpečení.
Tady té pasáži nerozumím. V tom nastavení to najdu kde ?
Tiskni
Sdílej: