Společnost Notion Labs stojící za softwarovou platformou pro spolupráci Notion (Wikipedia) oficiálně představila (YouTube) poštovního klienta Notion Mail. Aktuálně funguje pouze nad Gmailem.
Byla vydána nová verze 9.12 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
for f in $(find "/pozadovana/cesta" -type f || exit 1);do . "$f" || exit 1; done
~> for f in $(find "/pozadovana/cesta" -type f || exit 1);do . "$f" || exit 1; done find: ‘/pozadovana/cesta’: No such file or directory
V tom vnořeném příkazu nebude mít exit 1
žádný vliv, protože se z něj návratová hodnota nijak nepropaguje ven. Stačí se podívat na tohle:
for i in $(nonsense); do echo "$i"; done
Kupodivu to má návratovou hodnotu 0 (tedy úspěch), přestože nonsense
neexistuje a nelze nic takového spustit (a normálně by shell vrátil hodnotu 127).
Ještě odbočím: Aby člověk rovnou na promptu viděl návratovou hodnotu posledního příkazu, je víc než rozumné přidat si do ~/.bashrc
nebo ~/.bash_profile
(nebo klidně do /etc/profile
, pro mě za mě) něco takového:
PCOLOR_DEFAULT=$'\033[00m' PCOLOR_RED=$'\033[01;31m' PCOLOR_GREEN=$'\033[01;32m' PCOLOR_YELLOW=$'\033[01;33m' PCOLOR_BLUE=$'\033[01;34m' PCOLOR_SHINY=$'\033[01;37m' get_exit_status() { status="${?}" if [[ 0 -eq "${status}" ]]; then echo \ 'XCODE_COLOR="${PCOLOR_BLUE}" XCODE_STATUS='\'\' else echo \ 'XCODE_COLOR="${PCOLOR_RED}" XCODE_STATUS="['"${status}"']"' fi } PROMPT_COMMAND='eval $(get_exit_status)' PS1='\[${XCODE_COLOR}\](\[${PCOLOR_BLUE}\]\u\[${PCOLOR_YELLOW}\]@\[${PCOLOR_SHINY}\]\h\[${PCOLOR_DEFAULT}\] \[${PCOLOR_GREEN}\]\W\[${XCODE_COLOR}\])${XCODE_STATUS}\$\[${PCOLOR_DEFAULT}\] 'Zpět k tématu: Nejblíž tomu, čeho jsi asi chtěl docílit, bude následující:
( set -e tmp="$(mktemp -d)" trap 'rm -Rf "$tmp"' EXIT mkfifo "$tmp"/pipe find "/požadovaná/cesta" -type f > "$tmp"/pipe & pid="$!" while read f; do . "$f"; done < "$tmp"/pipe wait "$pid" )
Důvod, proč používám fifo a ne přímo pipe, je inlinování těch nalezených souborů do hlavního kontextu současného shellu. Kdyby while-cyklus četl názvy souborů ze shellové pipe, všechno, co ty inlinované soubory změní a nastaví, by po skončení pipeline nikde nezůstalo.
(Při použití pipeline se ovšem dají aspoň zjistit návratové hodnoty všech příkazů pipeline z bashového pole PIPESTATUS
a vrátit třeba logický or mezi návratovými hodnotami nebo tak něco: status=0; for i in "${!PIPESTATUS[@]}"; do ((status |= PIPESTATUS[i])); done; exit "$status"
. Jakmile se používá `příkaz`
nebo $(příkaz)
jako argument for-cyklu, nic podobného není k dispozici.)
Výše uvedený skript okamžitě skončí s chybou, když find
nemůže otevřít adresář pro hledání. Skončí taky s chybou po prvním nalezeném souboru, který se nepodaří nainlinovat (neplatný symlink, nejsou oprávnění atd. atp.). To by snad mohlo být ono.
for f in "/pozadovana/cesta"/*; do . "$f" done
Tazatel ale neříká, že tam nemá podadresáře. Taky neříká, že by tam nesměly být soubory s názvem začínajícím tečkou.
Tiskni
Sdílej: