Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
/etc/config/network
mám
config interface 'lan' option force_link '1' option type 'bridge' option proto 'static' option ip6assign '60' option _orig_ifname 'eth0.1 wlan0 wlan1' option _orig_bridge 'true' option ipaddr '10.0.0.140' option ifname 'eth0.1' option netmask '255.255.0.0' config interface 'wan6' option ifname '@wan' option _orig_ifname '@wan' option _orig_bridge 'false' option proto 'dhcpv6' option macaddr '30:B5:C2:69:6C:66'od poskytovatele přes klienta dhcpv6 dostanu vše co potřebuji, (interní sít a masku a vnější adresu s maskou) Komunikace bez problémů funguje (ven). Problém je v tom, že na rozdíl od IPv4, kde mám v
/etc/config/dhcp
naskládané jména a IPv4 adresy a každé zařízení je dostane vždy stejné, na IPv6 OWRT používá několik sufixů, které k zařízením strká v podstatě náhodně. Takže různá zařízení mohou dostat stejnou IPv6 adresu v různém čase. Pro komunikaci ven to problém není, ale pro komunikaci na zařízení ano. Protože ssh
v tabulce known_host má adresu pro jiný stroj a stěžuje si, což blokne automatický proces jako je zálohování. A na openWRT Network configuration a DNS and DHCP configuration nic není. První řeší jak udělat funkční IPv6 (což je) a druhé jak DHCP konfigurovat staticky pro IPv4. A přitom ten dhcpv6 jaké nějak pracuje, zařízení (nějaké) IPv6 adresy mají. Očekával bych že bud do dhcp
nebo do něčeho podobného (dhcpv6) napíšu podobnou konfiguraci se sufixem (nebo plnou adresou) pro jednotlivá zařízení a bude. Ale nikde neumím najít co kam napsat.
Řešení dotazu:
hostid
v dhcp poli host.
config host option name 'sony-vaio' option ip '192.168.1.x' option mac '54:42:49:xx:xx:xx' option duid '0004901071a15f278795aa0dd83bde8bxxxx' option hostid '00000003'
ssh cilovy-stroj
a tvuj systém dostane z openwrt všechny adresy, tak si vybere EUI adresu .
Tiskni
Sdílej: