Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Tak opravuji, telefon s tím nemá žádný problém, já to s ním skoro nepoužívám a nechal jsem se zmást. Když je to připojeno s telefonem, tak zvuk je čistý a plynulý bez záseků, ikdyž PC i telefon odesílají větší množství dat. Takže rušením na stejných frekvencích to nebude. Problém bude asi v bluetooth modulu v PC
[10080.794160] usb 3-1.1: new full-speed USB device number 7 using ehci-pci
[10080.888911] usb 3-1.1: string descriptor 0 read error: -22
[10080.888922] usb 3-1.1: New USB device found, idVendor=0489, idProduct=e04e
[10080.888925] usb 3-1.1: New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=3
To je výpis z dmesg, když zapnu bluetooth přes managera v lište v Linux Mint, takže nevím co je zač.
Tento problém jsem nikdy nepozoroval, přestože provozuji najednou dva Bluetooth adaptéry a několik WiFi zařízení. Návrhů bych na to měl několik:
Zaprvé, podívat se, jestli je u modulu pro WiFi kartu zapnutý option bt_coex_active
, u některých driverů zvaný btcoex_enable
a někde zvaný zase jinak. Měl by být zapnutý, ať už implicitně nebo explicitně.
Zadruhé, zkusit třeba nějaký externí Bluetooth dongle. To zařízení stojí řádově nulu, takže není až tak těžké vyzkoušet jich třeba pět.
Zatřetí, přepnout WiFi na 5 GHz. To ale není vždy proveditelné a při 5 GHz se (bohužel, navzdory vyššímu povolenému vysíracímu výkonu) většinou sníží dosah sítě.
Začtvrté, asi bych spíš hledal problém v tom Bluetooth přijímači. Připadá mi, že je to nějaké podivné zařízení bez apt-X. A kde není apt-X, tam je naprosto zoufalá kvalita zvuku, protože kodek SBC (nebo který tam je) opravdu není nic moc, mírně řečeno. Protože apt-X nemá open-source implementaci, nejlepším řešením je většinou zařízení, které se tváří jako USB zvukovka a má v sobě apt-X kodek a Bluetooth dongle. S tím se pak spárují Bluetooth přijímače, které taktéž mají podporu apt-X, a je vymalováno — zvuk je ve většině případů zcela bezztrátový a komprese začne být ztrátová pouze v případě, kdy je ve zvuku příliš mnoho informace (== šumu).
Například já používám tento apt-X/Bluetooth vysílač (který se opravdu tváří jako USB audio, nikoliv jako Bluetooth zařízení) a k němu tato Bluetooth sluchátka a nemůžu si tuhle kombinaci vynachválit. V bytě mám několik počítačů připojených na WiFi (2,4 GHz i 5 GHz), používám zároveň Bluetooth vestavěný v notebooku (myš, klávesnice, propojení s telefonem, ještě jedna Bluetooth sluchátka) i ten nezávislý USB audio / Bluetooth vysílač a rozhodně se mi nikdy nestalo, že by se zvuk jakkoliv přerušoval v závislosti na použití WiFi nebo jiných Bluetooth zařízení. Prostě to funguje spolehlivě.
Pro použití s reproduktory se dá vhodný apt-X receiver vybrat třeba tady, i když ta stránka není aktualizovaná zrovna každý den. (Pozor na kompatibilitu; asi bych pro jistotu volil přijímač i vysílač od stejného výrobce — pokud tedy není někde (v recenzi například) výslovně psáno, že přijímač X a vysílač Y od různých výrobců spolu fungují.)
Tipoval bych, že celý problém je v tomto případě v DealExtreme. Koupil jsem si toho od nich už spoustu, šíři sortimentu mají úctyhodnou, to je bezva, nicméně you get what you pay for.
Pro úplnost ale musím dodat, že například ten Sennheiser vysílač se nespáruje asi tak s jednou třetinou sluchátek od jiných výrobců. Takže například mám taky sluchátka Razer Adaro, výtečný kousek, ve kterém je víc neodymu než v tom Sennheiserovi (jako by na tom snad záleželo :-P), jenže ten Sennheiser vysílač se s Razer Adaro sluchátky prostě nepáruje. Přitom přímo na počítači s Linuxem i na mobilu s Androidem fungují obě sluchátka (Razer i Sennheiser) bez problémů. Ovšem pouze s kodekem SBC. Takže vlastně s problémy, když se to tak vezme.
Nedává to shodou okolností nějaké vyděšené hlášky v dmesg
? Jednou mi nesnesitelně škubala Bluetooth myš, jako by měla tu a tam na půl sekundy úplný výpadek v přenosu dat, a při pohledu na dmesg
zaplněný OOPS/BUG/HRŮZA zprávami jsem si jenom řekl: Aha. Aktualizace kernelu ten bug hned vyřešila; nebyl tam předtím ani potom. (Ale pak asi není pravděpodobné, že by to byl tento problém.)
Jindy se něco začalo ošívat, když jsem měl Bluetooth dongle v USB 3.0. Jeho zapojení do USB 2.0 problém najednou vyřešilo. Ale to bylo s poměrně fosilním kernelem, který jsem musel používat, takže těžko říct, jestli je to dodnes aktuální problém.
Tiskni
Sdílej: