Hra Mini Thief je na Steamu zdarma napořád, když aktivaci provedete do 24. ledna do 19.00 [ProtonDB].
Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.
Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.83 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána verze 11.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 11.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 3.4.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 6 zranitelností.
V srpnu loňského roku byla vyhlášena RP2350 Hacking Challenge aneb oficiální výzva Raspberry Pi na prolomení bezpečnosti mikrokontroléru RP2350. Povedlo se. Včera byli představeni čtyři vítězové a jejich techniky.
Na čem aktuálně pracují vývojáři open source operačního systému Haiku (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2024. Vypíchnuto je začlenění webového prohlížeče Iceweasel, tj. alternativního sestavení Firefoxu.
Tetris a DOOM běžící v pdf. Proč a jak v příspěvku na blogu.
Stačí mít správně nastavené routování do těch všech rozsahů za OpenVPN. Informace o routování se dají automaticky předat pomocí router advertisementů (radvd) a/nebo pomocí DHCP (dhcpd).
(Trochu mi ale vrtá hlavou, proč chce někdo OpenVPN. Řešení číslo jedna pro VPN všeho druhu se jmenuje IPSec. (Démon pro výměnu klíčů a konfiguraci je například {strong,libre,open}swan.) OpenVPN má zkrátka v názvu VPN, což spoustu lidí nějak magický přitahuje, přestože by se na daný use-case mnohem lépe hodil IPSec.)
K otázce ohledně portů: První možnost je nastavit si firewall na routeru tak, aby na některé porty zařízení ve své vnitřní sítí pouštěl pouze data přicházející z VPN. Lepší ale bude přidělit těm zařízením dvě adresy se dvou různých disjunktních rozsahů, z nichž do jednoho se routuje odkudkoliv a do druhého jen z VPN. Pak se dá snadno nastavit, na které adrese a na kterém portu co poslouchá a zda je to veřejné nebo VPN. Navíc to bude fungovat s IPSec adresami, s OpenVPN virtuálními zařízeními a především (což je asi cílem, předpokládám) také se systémy a zařízeními zcela neznalými VPN. Stačí všeho všudy, aby byl správně nastavený radvd a dhcpd na routerech.
Tiskni Sdílej: