Netwide Assembler (NASM) byl vydán v nové major verzi 3.00. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Linuxová distribuce Frugalware (Wikipedie) ke konci roku 2025 oficiálně končí.
Byla vydána nová verze 3.0.6 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP bude brzy k dispozici také na Flathubu.
Americký výrobce čipů AMD uzavřel s americkou společností OpenAI smlouvu na několikaleté dodávky vyspělých mikročipů pro umělou inteligenci (AI). Součástí dohody je i předkupní právo OpenAI na přibližně desetiprocentní podíl v AMD.
Byla vydána nová verze 10.1 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Uživatel je nově varován, když se nepoužívá postkvantovou výměnu klíčů.
Byly zpracovány a na YouTube zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2025.
Na konferenci LinuxDays 2025 byl oficiálně představen nový router Turris Omnia NG.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2025, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách FIT ČVUT. Na programu je spousta zajímavých přednášek.
V únoru loňského roku Úřad pro ochranu osobních údajů pravomocně uložil společnosti Avast Software pokutu 351 mil. Kč za porušení GDPR. Městský soud v Praze tuto pokutu na úterním jednání zrušil. Potvrdil ale, že společnost Avast porušila zákon, když skrze svůj zdarma dostupný antivirový program sledovala, které weby jeho uživatelé navštěvují, a tyto informace předávala dceřiné společnosti Jumpshot. Úřad pro ochranu osobních údajů
… více »Zdravím,
na mojom novom notebooku (môj prvý s technológiou OPTIMUS, doteraz som mal vždy iba dedikovanú NVIDIA kartu) sa snažím rozbehať bumblebee. Všetko funguje správne, až na vypínanie NVIDIA karty pomocou modulu bbswitch.
Keď sa pokúsim kartu vypnúť, akcia sa nevykoná:
janikl janik # echo OFF > /proc/acpi/bbswitch
janikl janik # cat /proc/acpi/bbswitch
0000:02:00.0 ON
dmesg obsahuje jediný záznam:
[ 4681.168621] bbswitch: disabling discrete graphics
[ 4681.168658] ACPI Warning: \_SB_.PCI0.RP09.PEGP._DSM: Argument #4 type mismatch - Found [Buffer], ACPI requires [Package] (20150930/nsarguments-95)
Práve som však prišiel na to, že dokážem NVIDIA kartu vypnúť ručne volaním ACPI metódy _OFF:
janikl janik # echo "\_SB.PCI0.RP09.PEGP._OFF" >> /proc/acpi/call
janikl janik # cat /proc/acpi/bbswitch
0000:02:00.0 OFF
janikl janik # echo "\_SB.PCI0.RP09.PEGP._ON" >> /proc/acpi/call
janikl janik # cat /proc/acpi/bbswitch
0000:02:00.0 ON
Ako môžem donútiť bbswitch, aby fungoval správne? V ACPI sa nejako extra nevyznám, nie som si istý, či daný acpi call postačuje.
janikl janik # uname -a Linux janikl.**** 4.4.5-gentoo-janik #3 SMP Thu Mar 24 12:34:30 CET 2016 x86_64 Intel(R) Core(TM) i7-6500U CPU @ 2.50GHz GenuineIntel GNU/Linux janikl janik # modinfo bbswitch filename: /lib/modules/4.4.5-gentoo-janik/acpi/bbswitch.ko version: 0.8 author: Peter Wu <lekensteyn@gmail.com> description: Toggle the discrete graphics card license: GPL srcversion: 90CDB6EFB3C4142AB1E1E16 depends: vermagic: 4.4.5-gentoo-janik SMP mod_unload parm: load_state:Initial card state (0 = off, 1 = on, -1 = unchanged) (int) parm: unload_state:Card state on unload (0 = off, 1 = on, -1 = unchanged) (int) parm: skip_optimus_dsm:Skip probe of Optimus discrete DSM (default = false) (bool) janikl janik # lspci | egrep "VGA|3D" 00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Sky Lake Integrated Graphics (rev 07) 02:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GM108M [GeForce 940M] (rev a2)Diki
Tiskni
Sdílej: