Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Tento pátek od 14:00 proběhne v Brně na FI MUNI konference DevConf Mini. Na programu je celá řada zajímavých přednášek od testování releasů Fedory, přes super počítače nebo Big Data, až po závody autonomních aut. Konferenci bude možné sledovat i na online streamu.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.
Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání a na YouTube.
Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.1 byla vydána nová verze 6.2 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Dolphy bylo vybráno na počest amerického jazzového altsaxofonisty, flétnisty a basklarinetisty Erica Dolphyho.
Josef Průša představil (YouTube) novou 3D tiskárnu Original Prusa MK4. Cena sestavené tiskárny je 27990 Kč. Cena stavebnice je 20990 Kč.
Turris OS, operační systém pro síťová zařízení Turris postavený na OpenWrt, byl vydán v nové verzi 6.3.0. Vývojáři upozorňují, že Netmetr byl nahrazen LibreSpeedem, viz příspěvek na blogu CZ.NIC.
Byl vydán xorg-server 21.1.8 a xwayland 22.1.9 a 23.1.1. Řešena je zranitelnost CVE-2023-1393 využitelná k lokální eskalaci práv.
Byla vydána nová verze 10 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu.
Ubuntu Cinnamon bude od Ubuntu 23.04 oficiální odnoží Ubuntu (návrh, schválení).
euse
. Teda má svoje rezervy, ale zatím se mi do toho nechtělo vrtat.
/etc/portage/make.conf USE="... networkmanager ...."nainstalovane baliky
networkmanagement-0.9.0.12
networkmanager-1.0.10-r1
networkmanager-openconnect-1.0.8-r1
networkmanager-openvpn-1.0.8
a tyhle dva baliky jsou s tim flagem zkompilovany
kde-apps/solid-runtime
net-libs/libproxy
Tak jestli máš problémy s USE což je to nejjednodušší, tak se netěš na řešení kruhových závislostí, které dřív nebo později přijdou! Osobně Gentoo už minimálně 3roky nepěstuju*, takže je možný, že to mají jako složku po vzoru složka.d, soubor není povinný proto hned neexistuje, musíš ho vytvořit sám pokud budeš chtít.
* Řešit problémy mě (ne-programátora) přestalo bavit, vyměnil jsem za binární OpenSUSE, výhoda řádu desetin procent rychlejší odezvy u některých aplikací v Gentoo se dá lehce překousnout, za méně práce s nastavením (pokud chci mít optimalizovaný moderní desktop), a třeba i s možností grafického bez problémového bootu, navíc s možností šifrovaného disku.
Kruhové závislosti samozřejmě mívám už jen proto, že nad tím stable držím spoustu výjimek,Nebo stačí použít pár překryvů (obdoba PPA, Packman ..).
Tiskni
Sdílej: