abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    5.6. 22:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled novinek, vylepšení a oprav v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 18:22 | Komunita

    Vývojáři webového prohlížeče Ladybird dnes oznámili, že mění způsob vývoje. S blížícím se vydáním alfa verze přestávají přijímat veřejné pull requesty. Všechny otevřené veřejné pull requesty budou uzavřeny. Tým nedokáže garantovat bezpečnost AI generovaných pull requestů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    5.6. 17:33 | Zajímavý software

    OpenLogi (GitHub) je open source náhrada aplikace Logi Options+ pro přizpůsobení myší od společnosti Logitech. Zatím běží pouze na macOS.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    5.6. 04:33 | Nová verze

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za květen (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    4.6. 11:22 | Bezpečnostní upozornění

    Úřad pro ochranu osobních údajů řeší desítky stížností na jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele, které stát spustil počátkem dubna. Systém, jenž má firmám odlehčit od desítek formulářů, nejenže výrazně zatížil jejich účetní oddělení, ale docházelo v něm i k únikům osobních dat zaměstnanců k firmám, kde nepracovali. Podle ministerstva práce a sociálních věcí stála za problémem technická chyba. „Incident se týkal několika stovek

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    4.6. 10:46 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏, Bluesky) nová verze 22.0.0 open source webového aplikačního frameworku Angular (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 04:33 | Nová verze

    Vim Classic byl vydán ve verzi 8.3. Drew DeVault oznámil tento fork editoru Vim (verze 8.2.0148, tj. těsně před zavedením Vim9 skriptování) v březnu letošního roku. Důvodem forku bylo, že vývojáři editorů Vim a Neovim začali při vývoji využívat LLM.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    4.6. 03:44 | Komunita

    Open source konference DevConf.CZ 2026 proběhne 18. a 19. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.6. 19:44 | Nová verze

    Společnost JetBrains uvolnila verzi 2 svého open-source velkého jazykového modelu (LLM) pro vývojáře Mellum.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.6. 14:44 | IT novinky

    Probíhá konference Microsoft Build 2026. Microsoft představuje své novinky: kvantový čip Majorana 2, Surface Laptop Ultra a Surface RTX Spark Dev Box s NVIDIA RTX Spark, Intelligent Terminal, Coreutils for Windows (fork Rust Coreutils), AI modely MAI, AI agenta Scout, platformu pro agent-first zařízení Project Solara, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (12%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1838 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Gentoo networkmanager

    7.4.2016 13:45 Honza B.
    Gentoo networkmanager
    Přečteno: 481×
    Zdravim, jsem tu novy a hned si dovolim dotaz. Nainstaloval jsem na laptop Gentoo s KDE. Networkmanager se korektne spousti pri startu, ja jako uzivatel jsem ve skupine plugdev. Iwconfig vidi wifi adapter. Bohuzel ale ani jedno KDE GUI, tj. plasma-nm nebo networkmanagement po instalaci nikde nevidim. Co delam spatne? S Gentoo zacinam, takze mozna noob dotaz....

    Odpovědi

    7.4.2016 14:37 zaq
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo networkmanager
    Z toho co píšeš to prostě vypadá jako, že to nemáš nainstalované. Nebo budeš muset zformulovat dotaz jinak.
    7.4.2016 14:37 Jelcekk | skóre: 8 | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo networkmanager
    Neutekl ti u plasma-meta networkmanager USE flag? (Dost možná ho budeš chtít nastavit globálně v make.conf.)
    Čím víc sebevrahů, tím míň sebevrahů.
    7.4.2016 14:42 Jelcekk | skóre: 8 | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo networkmanager
    EDIT: A pokud jsi neinstaloval přes plasma-meta, prostě 'emerge plasma-nm'.
    Čím víc sebevrahů, tím míň sebevrahů.
    7.4.2016 16:43 Honza B.
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo networkmanager
    Zkusim zformulovat jinak. Aktualne nainstalovano:

    * kde-frameworks/networkmanager-qt Latest version available: 5.20.0 Latest version installed: 5.20.0 a

    * net-misc/networkmanager Latest version available: 1.0.12 Latest version installed: 1.0.10-r1

    Jako GUI je nainstalovano:

    * kde-misc/networkmanagement Latest version available: 0.9.0.12 Latest version installed: 0.9.0.12

    Jednak uprimne nevim, proc mam nainstalovane oba networkmanagery. Jako GUI jsem instaloval ten kde-misc/networmanagement namisto kde-misc/plsma-nm.

    Take tam mam wpa-supplicant, ktery funguje.

    Z Arche jsem zvykly GUI konfigurovat sitova pripojeni pres Connection editor (v KDE).

    7.4.2016 22:33 zaq
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo networkmanager
    Máš flag +networkmanager? Jinak nevidím kde je problém, možná zkus ještě https://packages.gentoo.org/packages/kde-apps/kdenetwork-meta.
    8.4.2016 12:56 Honza B.
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo networkmanager
    Myslis globalne v make.conf? To nemam...
    8.4.2016 22:23 jadd | skóre: 34 | blog: Greenhorn
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo networkmanager
    To taky mít nemusíš, stačí package.use, jenom to chce ale nejdřív vědět co u daného balíku volba znamená, nejlépe to je vidět v instalačním skriptu (ebuild), mj.
    pavlix avatar 8.4.2016 22:26 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo networkmanager
    Super nástroj jak na zjišťování, tak na nastavování je euse. Teda má svoje rezervy, ale zatím se mi do toho nechtělo vrtat.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    8.4.2016 20:20 cold | skóre: 16 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo networkmanager
    mam tohle
    /etc/portage/make.conf
    
    USE="...  networkmanager ...."
    
    nainstalovane baliky

    networkmanagement-0.9.0.12 networkmanager-1.0.10-r1 networkmanager-openconnect-1.0.8-r1 networkmanager-openvpn-1.0.8

    a tyhle dva baliky jsou s tim flagem zkompilovany

    kde-apps/solid-runtime net-libs/libproxy
    admin@linuxsystems.cz
    8.4.2016 22:50 Honza B.
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo networkmanager
    Diky vsem za reakce. No je videt, ze se mam jeste s Gentoo co ucit, hlavne co se flagu tyce. Nejak mam porad hlavu nastavenou na binarky....

    Jinak package.use je pro me taky bolehlav. Pri instalaci se mi nainstaloval jako slozka a ne jako soubor a moc nechapu logiku prace s ni. Mam pro kazdy balicek vytvaret v te slozce package.use zvlast soubor s USE flagy? To potom bere system pri kompilaci balicku info ze vsech tech souboru?

    pavlix avatar 8.4.2016 23:41 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo networkmanager
    Ano. Může to být soubor nebo složka souborů.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    8.4.2016 23:43 jadd | skóre: 34 | blog: Greenhorn
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo networkmanager

    Tak jestli máš problémy s USE což je to nejjednodušší, tak se netěš na řešení kruhových závislostí, které dřív nebo později přijdou! Osobně Gentoo už minimálně 3roky nepěstuju*, takže je možný, že to mají jako složku po vzoru složka.d, soubor není povinný proto hned neexistuje, musíš ho vytvořit sám pokud budeš chtít.

    * Řešit problémy mě (ne-programátora) přestalo bavit, vyměnil jsem za binární OpenSUSE, výhoda řádu desetin procent rychlejší odezvy u některých aplikací v Gentoo se dá lehce překousnout, za méně práce s nastavením (pokud chci mít optimalizovaný moderní desktop), a třeba i s možností grafického bez problémového bootu, navíc s možností šifrovaného disku.

    pavlix avatar 8.4.2016 23:52 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo networkmanager
    To je legrační. Já jsem v životě několikrát měnil hlavní činost mezi systémovým vývojem a jinými disciplínami. A zjistil jsem, že když se delší dobu věnuju vývoji, přejdu na Gentoo, když se mu delší dobu nevěnuju, opustím ho. Ale jiní to mají zase úplně jinak. Na druhou stranu stable Gentoo mi dneska přijde docela v pohodě. Kruhové závislosti samozřejmě mívám už jen proto, že nad tím stable držím spoustu výjimek, ale většinou je velmi rychle vyřeším už jen proto, že používám počítač s vyšším výkonem než jsem používal před lety. Momentálně používám Lenovo ThinkPad X230 s 16 GB RAM a SSD (přičemž kompiluju v RAM, ne na SSD).
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    9.4.2016 01:16 jadd | skóre: 34 | blog: Greenhorn
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo networkmanager
    Kruhové závislosti samozřejmě mívám už jen proto, že nad tím stable držím spoustu výjimek,
    Nebo stačí použít pár překryvů (obdoba PPA, Packman ..).
    pavlix avatar 9.4.2016 08:06 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo networkmanager
    To je jen jeden z typů výjimky ze stable.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    11.4.2016 23:14 j
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo networkmanager
    Logika je jednoducha, misto jednoho souboru s hromadou radku, proste muzes mit 1-n souboru s par radkama ktery treba patrej k sobe. Vetsinou se to dela per aplikace. Tzn, chces rekneme mplayer a knemu patrej nejaky knihovny kterym chces taky nastavit nejaky use ...

    Klidne ti ale staci soubor jeden, to je jedno.

    Jinak pokud chces vedet co k cemu je ... trebas taky

    equery u kde-apps/kde-meta

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.