Byl vydán Mozilla Firefox 152.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 152 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.7 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
Hříčka xsnow, která na ploše spustí sněžení, je protestware. Pokud jste v Rusku (LANG=ru), zobrazuje ukrajinské vlajky.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala beta verzi Ubuntu Touch 24.04-2.0. Nová verze již počítá s výřezy pro fotoaparát (notch) a zaoblenými rohy displeje. Webový prohlížeče Morph přešel z Chromia 87 na Chromium 134. Do shellu Lomiri byl přidán editor snímků obrazovky.
V Praze probíhá Flock 2026, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory. Přednášky lze sledovat také na YouTube.
Node-RED (Wikipedie, GitHub), webová aplikace postavená na Node.js pro vizuální programování a propojování hardwarových zařízení, API a online služeb, byl vydán ve verzi 5.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Byla vydána nová verze 3.27.0 FreeRDP, tj. svobodné implementace protokolu RDP (Remote Desktop Protocol). Opraveno bylo 5 zranitelností.
Řídící výbor GCC schválil záměr do GCC začlenit backend WebAssembly.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 7.0 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 7.1. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a časem také na Linux Kernel Newbies.
Cheat Engine (Wikipedie) je s verzí 7.7 k dispozici už také pro Linux. Jedná se o proprietární skener/debugger paměti používaný především k cheatování v počítačových hrách.
Ahoj, na serveru s CentOS6 x64 pouzivam sambu 4.3.4 v roli AD DC. Nekolik mesicu to bylo naprosto bez problemu. Nekdy tri tydny zpet se vsak nahle zvysil load serveru a vytizeni CPU (load tak klidne 100 a vic, CPU > 90%). Bylo to shodou okolnosti po aktualizaci samby na verzi 4.3.5. Vratil jsem tedy zpet puvodni 4.3.4 a provedl koretni restore dat (dle manualu k sambe). To vsak nepomohlo. Zacal jsem tedy resit, zda se nejedna o hardwarovy problem.
Tyden zpatky jsem zelezo vymenil, nicmene jak se ted ukazuje, problem stale nevymizel. Zacinam mit tedy podezreni na databazi samby (presto, ze jsem po navratu ke 4.3.4 pouzil zazalohovanou databazi z teto bezproblemove verze. Co bych jeste mohl vyzkouset?
System:
Linux xxx.xxx.x 2.6.32-573.22.1.el6.x86_64 #1 SMP Wed Mar 23 03:35:39 UTC 2016 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux
Diky za napady.
P.S. zapomnel jsem dodat, ze ten load a vytizeni serveru stouplo skokove (behem 5-10 minut) tak, ze server prestal reagovat a musel byt natvrdo restartovan.
Tiskni
Sdílej: