Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Řešení dotazu:
write
na ten adresář. Takže pokud adresáře vlastní skupina www-data
a má právo zápisu, mělo by z pohledu práv mazání fungovat. Změnit to může nastavený sticky bit na tom adresáři, který způsobí, že položky v adresáři může smazat nebo přejmenovat jenom vlastník nebo root – používá se to třeba na /tmp
adresáři. Dál do toho pak ještě mohou zasahovat bezpečnostní moduly, třeba SElinux.
Pokud byste nechtěl použít řešení s tím, že git
je členem www-data
, můžete použít ACL – to umožní nastavit oprávnění pro další uživatele a skupiny, ne jen pro vlastníky. Ale to záleží na tom, zda aplikace, která ty soubory a adresáře vytváří, nebude vymýšlet vylomeniny a bude tak fungovat dědění ACL.
w
na adresář, ve kterém je ten soubor. A samozřejmě se musí uživatel k tomu adresáři dostat (práva x
na všechny adresáře po cestě).
A dále bych doporučil nastavit setgid
na ten adresář – tím pádem budou nově vytvářené soubory a adresáře mít jako skupinu uvedeno www-data, a ne primární skupinu uživatele, který je vytvořil.
drwxr-sr-x 5 www-data www-data 4096 may 2 13:54 cache
chmod 0777 www -R
tak to funguje v pořádku, resp script pres uživatele git opet projde. To vše opět jen do chvíle než někdo aktualizuje danou stránku.
apache2-mpm-itk
, a přidal do /etc/apache2/sites-available/default
toto:IfModule mpm_itk_module>
AssignUserId uzivatel skupina
/IfModule>
/temp
skupinu www-data a práva rwx
, pak by uživatel git
(pokud je členem www-data
) tu složku /temp/cache
mohl smazat. Ale ta složka by musela být prázdná. Když jí mažete rekurzivně, předpokládám, že v ní jsou soubory nebo adresáře – a ty uživatel git
smazat nemůže, protože pro skupinu není na složce právo x
, navíc je tam nastaven sticky bit.
Nejlepší by podle mne bylo na tom adresáři /temp
nastavit přes ACL uživateli git
právo zápisu, a to samé dát do defaultních ACL na tom adresáři, aby se to kopírovalo do vytvářených souborů a podadresářů:
setfacl -m u:gid:rwX /temp setfacl -m -d u:gid:rwX /temp
Tiskni
Sdílej: