Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2023-12-05. Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání. Nově jej lze používat také s tmavým tématem.
Dnes je to 10 let, co byla vytvořena decentralizovaná kryptoměna Dogecoin. Autoři Billy Markus a Jackson Palmer ji původně zamýšleli jako vtip. Znakem kryptoměny je pes Shiba-Inu známý z internetových memů.
Google Chrome 120 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 120.0.6099.62 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Opraveno bylo 10 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána nová verze 2023.4 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Vypíchnout lze podporu Cloud ARM64, Vagrant Hyper-V a Raspberry Pi 5.
Společnosti IBM, Meta a dalších vice než 50 zakládajících členů (bez Microsoftu a OpenAI) vytvořili mezinárodní alianci AI Alliance pro spolupráci na vývoji a rozvoji otevřené, bezpečné a odpovědné umělé inteligence.
Služba pro hlídání uniklých hesel Have I Been Pwned oslavila 10. výročí. Troy Hunt ji spustil 4. prosince 2013 (Twitter).
rsync --exclude=/proc --exclude=/sys --exclude=/dev --exclude=/mnt --exclude=/media --exclude=/swap -avhP --delete --exclude=/run --delete-excluded / /mnt/kam_zálohuju
osobne bych ti doporucil nainstalovat system s volbou "pouzit LVM rozdeleni", po instalaci zmensil rozdeleni (opet nebyt uplny zacatecnik je vhodnejsi provest rozdeleni rucne pred instalaci a pouzit rovnou mensi cast disku) a pak pouzit vlastnost LVM, snapshoty, kdy se ulozi stav souboroveho systemu a veskre zmeny ktere pak provedes muzes zahodit "mavnutim proutku" navracenim ke stavu pri vytvoreni toho snapshotu(nevim jestli to jde naklikat)Pokud je důvodem zálohování ochrana před nechtěným rozbitím, je obnova rsyncem stejně snadná jako zálohování, stačí prohodit zdroj a cíl (a smazat --delete-excluded). (pokud si rozbije zavaděč, obnova LVM snapshotu mu nepomůže) Osobně důrazně nedoporučuji LVM snapshoty na cokoli jiného než „v noci udělám snapshot, někam ho zkopíruju a ihned smažu“ - pokud snapshot existuje déle, systém se strašlivě zpomalí. Navíc snapshot má předem danou velikost a pokud uděláš víc změn, než je tato velikost, bez jediného varování se zruší. Osobně častěji obnovuju zálohu kvůli HW selhání a tam je snapshot na tom stejném disku tak nějak k prdu. Takže to stejně musíš někam odlejt. Programy, co zkopírují celý disk offline (ta CloneZilla), mají zjevný problém že se musí rebootnout (což způsobí, že asi nebude zálohovat moc často, a při havárii tak o hodně dat přijde) a navíc pokud vím neumí rozdílové zálohy, takže záloha trvá stejně dlouho jako přečtení (a zkomprimování) celého disku + nejde jich držet historie.
dd if=/dev/sda of=/media/druhy_disk/zaloha.img conv=sparseObnova ze zálohy by se musela dělat z LiveCD takto
dd if=/media/druhy_disk/zaloha.img of=/dev/sdaClonezilla udělá v podstatě to samé, akorát máš k dispozici textového průvodce, kde vybereš co a kam chceš zazálohovat, nic složitého v tom není. Zálohovat běžící systém je docela nebezpečné. Nikdy totiž nevíš, jaké soubory se během provádění zálohy mohou změnit a výsledná záloha pak může být nesmyslná. BTW rozbít Linux tak, aby jedinou cestou ven byla přeinstalace je docela obtížné; mně se to snad ještě nepovedlo. Řešit problémy novou instalací je vůbec drsný Windowsismus. Když budeš mít pocit, že jsi něco rozflákal, neboj se zde zeptat, naučíš se tak daleko víc.
Záloha by se pak vytvořila třeba takhle
dd if=/dev/sda of=/media/druhy_disk/zaloha.img conv=sparse
Jenom pro jistotu upozorňuji, že tohle nelze udělat s diskem, ze kterého systém běží (je připojený pro zápis), protože pak záloha nebude konzistentní!
Navíc pokud má třeba 4TB disk, je to tak na 12 hodin, a pokud je cíl zálohy disk externí připojený např. přes USB, je to na pár dní. Určitě nic, co by chtěl používat pro pravidelné zálohování.
Zálohovat běžící systém je docela nebezpečné. Nikdy totiž nevíš, jaké soubory se během provádění zálohy mohou změnit a výsledná záloha pak může být nesmyslná.Pro maximální paranoiu doporučuji vyrobit snapshot a zálohovat z něj,
Tiskni
Sdílej: