Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
rsync --exclude=/proc --exclude=/sys --exclude=/dev --exclude=/mnt --exclude=/media --exclude=/swap -avhP --delete --exclude=/run --delete-excluded / /mnt/kam_zálohuju
osobne bych ti doporucil nainstalovat system s volbou "pouzit LVM rozdeleni", po instalaci zmensil rozdeleni (opet nebyt uplny zacatecnik je vhodnejsi provest rozdeleni rucne pred instalaci a pouzit rovnou mensi cast disku) a pak pouzit vlastnost LVM, snapshoty, kdy se ulozi stav souboroveho systemu a veskre zmeny ktere pak provedes muzes zahodit "mavnutim proutku" navracenim ke stavu pri vytvoreni toho snapshotu(nevim jestli to jde naklikat)Pokud je důvodem zálohování ochrana před nechtěným rozbitím, je obnova rsyncem stejně snadná jako zálohování, stačí prohodit zdroj a cíl (a smazat --delete-excluded). (pokud si rozbije zavaděč, obnova LVM snapshotu mu nepomůže) Osobně důrazně nedoporučuji LVM snapshoty na cokoli jiného než „v noci udělám snapshot, někam ho zkopíruju a ihned smažu“ - pokud snapshot existuje déle, systém se strašlivě zpomalí. Navíc snapshot má předem danou velikost a pokud uděláš víc změn, než je tato velikost, bez jediného varování se zruší. Osobně častěji obnovuju zálohu kvůli HW selhání a tam je snapshot na tom stejném disku tak nějak k prdu. Takže to stejně musíš někam odlejt. Programy, co zkopírují celý disk offline (ta CloneZilla), mají zjevný problém že se musí rebootnout (což způsobí, že asi nebude zálohovat moc často, a při havárii tak o hodně dat přijde) a navíc pokud vím neumí rozdílové zálohy, takže záloha trvá stejně dlouho jako přečtení (a zkomprimování) celého disku + nejde jich držet historie.
dd if=/dev/sda of=/media/druhy_disk/zaloha.img conv=sparseObnova ze zálohy by se musela dělat z LiveCD takto
dd if=/media/druhy_disk/zaloha.img of=/dev/sdaClonezilla udělá v podstatě to samé, akorát máš k dispozici textového průvodce, kde vybereš co a kam chceš zazálohovat, nic složitého v tom není. Zálohovat běžící systém je docela nebezpečné. Nikdy totiž nevíš, jaké soubory se během provádění zálohy mohou změnit a výsledná záloha pak může být nesmyslná. BTW rozbít Linux tak, aby jedinou cestou ven byla přeinstalace je docela obtížné; mně se to snad ještě nepovedlo. Řešit problémy novou instalací je vůbec drsný Windowsismus. Když budeš mít pocit, že jsi něco rozflákal, neboj se zde zeptat, naučíš se tak daleko víc.
Záloha by se pak vytvořila třeba takhle
dd if=/dev/sda of=/media/druhy_disk/zaloha.img conv=sparse
Jenom pro jistotu upozorňuji, že tohle nelze udělat s diskem, ze kterého systém běží (je připojený pro zápis), protože pak záloha nebude konzistentní!
Navíc pokud má třeba 4TB disk, je to tak na 12 hodin, a pokud je cíl zálohy disk externí připojený např. přes USB, je to na pár dní. Určitě nic, co by chtěl používat pro pravidelné zálohování.
Zálohovat běžící systém je docela nebezpečné. Nikdy totiž nevíš, jaké soubory se během provádění zálohy mohou změnit a výsledná záloha pak může být nesmyslná.Pro maximální paranoiu doporučuji vyrobit snapshot a zálohovat z něj,
Tiskni
Sdílej: