Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Řešení dotazu:
Fedora má implicitně zapnutý a funkční SELinux.
+10, přesně tohle píšu níže. Existuje rozšířená nesmyslná fáma, že odrůdy Ubuntu nebo spiny Fedory jsou nějaké oddělené systémy. Přitom je úplně normální mít 5 grafických prostředí a nechat uživatele, ať si v login manageru vybere, které se mu zrovna ten den hodí. O změně distra kvůli grafickému prostředí tady na ABCLinuxu čtu asi tak denně a je to pro Linux jako celek hodně nebezpečná fáma, protože v podstatě úplně skrývá zásadní výhodu Linuxu, možnost volby, která se samozřejmě týká i grafického prostředí. Vždyť je přece úplně normální mít třeba multi-seat konfiguraci se 3 uživateli na jednom počítači a s jiným grafickým prostředím (i locale, samozřejmě) pro každého z nich.
Proč si někdo marně stěžuje na sračky typu Unity nebo Gnome, to prostě nechápu. Nechápu. Nechápu. Nechápu. Když chci ovládat počítač, zvolím třeba KDE. Když naopak chci, aby počítač ovládal mě, můžu si vybrat mezi Unity nebo Gnome, blátem nebo louží. Ale pak si nemůžu stěžovat. KDE je k dispozici v podstatě každém distru. Jde většinou jen o jeden jediný příkaz instalátoru. (Nebo možná dva, protože se hodí taky přejít na sddm.) Pokud se někomu nelíbí Gnome nebo Unity nebo obecně ta grafická prostředí, která ovládají uživatele, místo aby uživatel ovládal je, nejlepším řešením je vyhnout se takovým prostředím obloukem. To je celé.
Ať tak nebo tak, grafické prostředí je v podstatě zcela off-topic, protože se zabezpečením systému má společného celkem pramálo. Pokud jde o zabezpečení systému, SELinux targeted policy na Fedoře je velice rozumný kompromis mezi plnou použitelností systému pro běžnou práci a vývoj softwaru a extra vrstvou ochrany proti případnému napadení (nebo jinému typu nebezpečného selhání) některých systémových démonů.
Nějaké spiny jsou všeho všudy buzzword pro neexistující prázdnou skořápku. Zaprvé, na každém distru může mít člověk nainstalovaých klidně deset grafických prostředí a v login manageru si pak vybere, které chce po nalogování spustit. To je úplně normální konfigurace například u sdílených počítačů (v domácnosti, v nějakém univerzitním labu atd. atp.). Zadruhé, přepnutí z jednoho spinu Fedory do jiného (nebo instalace pěti různých prostředí) je zase jen na libovůli uživatele. Dokonce i v takovém Ubuntu se dá libovolně (samozřejmě za běhu a bez restartu) přepínat mezi Kubuntu (což nelze než doporučit, když už teda *ubuntu), „implicitním“ Ubuntu, Lubuntu, Xubuntu atd. Nebo se dají klidně ta prostředí nainstalovat všechna najednou a proklikat jedno po druhém.
Tahle ryze fiktivní vazba mezi grafickým prostředím a distrem není nic jiného než často se vyskytující fáma, která stále nechce chcípnout a zmizet. :-P K vyzkoušení deseti grafických prostředí není potřeba žádná reinstalace ani nic podobného.
Které přesně problémy? Máš k tomu nějaké konkrétní odkazy, nebo je tohle jenom klasický FUD výkřik à la anonym na ABCLinuxu?
Pre ľudi ktorí to nevedia spravovať. Odporna to móda použivať selinux namiesto správne konfigurácie.
Velké distribuce mají bezpečnostní tým, který se stará o to, aby balíčky neobsahovaly známé bezpečnostní chyby. Je dobré si porovnat distribuce, jestli tedy opravují.
Například na LWN vychází přehled bezpečnostních oprav a existuje přehled zranitelností.
Tiskni
Sdílej: