Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
~>:~> dmesg | grep drm
[ 2.621017] [drm] Initialized drm 1.1.0 20060810
[ 2.655570] [drm] Memory usable by graphics device = 512M
[ 2.655576] fb: switching to inteldrmfb from VESA VGA
[ 2.655694] [drm] Replacing VGA console driver
[ 2.664071] [drm] Supports vblank timestamp caching Rev 2 (21.10.2013).
[ 2.664074] [drm] Driver supports precise vblank timestamp query.
[ 2.923170] [drm] initialized overlay support
[ 2.940703] [drm] Initialized i915 1.6.0 20150327 for 0000:00:02.0 on minor 0
[ 2.945569] fbcon: inteldrmfb (fb0) is primary device
[ 3.779067] i915 0000:00:02.0: fb0: inteldrmfb frame buffer device
:~> cat /var/log/Xorg.0.log | grep i9
915G, E7221 (i915), 915GM, 945G, 945GM, 945GME, Pineview GM,
[ 3543.859] (II) intel(0): Using Kernel Mode Setting driver: i915, version 1.6.0 20150327
[ 3543.862] (II) intel(0): [XvMC] i965_xvmc driver initialized.
[ 3543.862] (II) intel(0): [DRI2] DRI driver: i965
[ 3543.862] (II) intel(0): [DRI2] VDPAU driver: i965
[ 3543.876] (II) AIGLX: Loaded and initialized i965
a ještě Firefox s vypnutým jemným skrolováním a zaplou hw akcelerací.
Napadá mě problém Plasmy nebo intel ovladače.
Section "Device"
Identifier "Intel Graphics"
Driver "intel"
Option "AccelMethod" "uxa"
EndSection
Zdar Max
(==) Depth 24 pixmap format is 32 bpp [152529.396] (II) intel(0): SNA initialized with Broadwater (gen4) backend [152529.396] (==) intel(0): Backing store enabled [152529.396] (==) intel(0): Silken mouse enabled [152529.396] (II) intel(0): HW Cursor enabled [152529.396] (II) intel(0): RandR 1.2 enabled, ignore the following RandR disabled message. [152529.396] (==) intel(0): DPMS enabled [152529.396] (==) intel(0): display hotplug detection enabled [152529.396] (II) intel(0): [XvMC] i965_xvmc driver initialized. [152529.396] (II) intel(0): [DRI2] Setup complete [152529.396] (II) intel(0): [DRI2] DRI driver: i965 [152529.396] (II) intel(0): [DRI2] VDPAU driver: i965 [152529.396] (II) intel(0): direct rendering: DRI2 enabled [152529.397] (II) intel(0): hardware support for Present enabled [152529.397] (--) RandR disabled [152529.437] (II) AIGLX: enabled GLX_MESA_copy_sub_buffer [152529.437] (II) AIGLX: enabled GLX_ARB_create_context [152529.437] (II) AIGLX: enabled GLX_ARB_create_context_profile [152529.437] (II) AIGLX: enabled GLX_EXT_create_context_es2_profile [152529.437] (II) AIGLX: enabled GLX_INTEL_swap_event [152529.437] (II) AIGLX: enabled GLX_SGI_swap_control and GLX_MESA_swap_control [152529.437] (II) AIGLX: enabled GLX_EXT_framebuffer_sRGB [152529.437] (II) AIGLX: enabled GLX_ARB_fbconfig_float [152529.437] (II) AIGLX: GLX_EXT_texture_from_pixmap backed by buffer objects [152529.438] (II) AIGLX: Loaded and initialized i965 [152529.438] (II) GLX: Initialized DRI2 GL provider for screen 0 [152529.447] (II) intel(0): switch to mode 1280x800@60.0 on LVDS1 using pipe 1, position (0, 0), rotation normal, reflection none [152529.452] (II) intel(0): Setting screen physical size to 338 x 211Jinak je to OpenSUSE Leap, v Mintu 17 jsem podobným neduhem netrpěl ale tam byl Cinnamon. Zatím jsem přepl na Xrandr, a uvidím, OGL3 a EGL asi u mě nemá cenu zkoušet, ale než jsem se odhlásil, přepnutí na XRandr mi shodilo dekoraci okna, nyní zase na tom dekorace drží. Pak ještě vyzkouším, ten conf s tím UXA. PS: jsem po 12h směně takže to nebudu zkoušet hned. Info mě pomohlo, jakým směrem se ubírat.
(II) Loading sub module "dri2" [ 141.557] (II) LoadModule: "dri2" [ 141.558] (II) Module "dri2" already built-in [ 141.558] (==) Depth 24 pixmap format is 32 bpp [ 141.558] (II) intel(0): Allocated new frame buffer 1280x800 stride 5120, tiled [ 141.572] (II) UXA(0): Driver registered support for the following operations: [ 141.572] (II) solid [ 141.572] (II) copy [ 141.572] (II) composite (RENDER acceleration) [ 141.572] (II) put_image [ 141.572] (II) get_image [ 141.572] (II) intel(0): [DRI2] Setup complete [ 141.572] (II) intel(0): [DRI2] DRI driver: i965 [ 141.572] (II) intel(0): [DRI2] VDPAU driver: i965 [ 141.572] (==) intel(0): Backing store enabled [ 141.572] (==) intel(0): Silken mouse enabled [ 141.572] (II) intel(0): Initializing HW Cursor [ 141.572] (II) intel(0): RandR 1.2 enabled, ignore the following RandR disabled message. [ 141.572] (==) intel(0): DPMS enabled [ 141.572] (==) intel(0): Intel XvMC decoder enabled [ 141.572] (II) intel(0): Set up textured video [ 141.572] (II) intel(0): Set up overlay video [ 141.572] (II) intel(0): [XvMC] i965_xvmc driver initialized. [ 141.572] (II) intel(0): DRI2: Enabled [ 141.572] (II) intel(0): DRI3: Not available [ 141.572] (==) intel(0): hotplug detection: "enabled" [ 142.253] (--) RandR disabled [ 142.265] (II) AIGLX: enabled GLX_MESA_copy_sub_buffer [ 142.265] (II) AIGLX: enabled GLX_ARB_create_context [ 142.265] (II) AIGLX: enabled GLX_ARB_create_context_profile [ 142.265] (II) AIGLX: enabled GLX_EXT_create_context_es2_profile [ 142.265] (II) AIGLX: enabled GLX_INTEL_swap_event [ 142.265] (II) AIGLX: enabled GLX_SGI_swap_control and GLX_MESA_swap_control [ 142.265] (II) AIGLX: enabled GLX_EXT_framebuffer_sRGB [ 142.265] (II) AIGLX: enabled GLX_ARB_fbconfig_float [ 142.265] (II) AIGLX: GLX_EXT_texture_from_pixmap backed by buffer objects [ 142.265] (II) AIGLX: Loaded and initialized i965 [ 142.265] (II) GLX: Initialized DRI2 GL provider for screen 0 [ 142.265] (II) intel(0): Setting screen physical size to 338 x 211Pomohlo to, alespoň zatím nic špatně nevykresluje! Nyní jsem přepnul kompozitor zpátky na OGL2+GLX a taky dobrý.
Tiskni
Sdílej: