Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
NIECO
a nieco
. Pre FAT* filesystem je to to iste (ntfs som si neni isty). Ak sa ti takto potom pomiesaju nazvy, tak GUI klikatko tomu nemusi pochopit.
záloha na FAT32 není záloha. Malá i velká písmena se převedou na jeden ty a už se to nikdy nedá porovnat, ztratí se informace o vlastnících a přístupových právech.Tady mi to na fat 32 stačí. Nezálohuji tady software, ani systémové věci. Zalohuji si uživatelské soubory, u kterých mi na velkých a malých písmenech v názvech moc nezáleží a ani na informacích o vlastnících a přistupových právech.
V te složce, kterou zalohuji, nemám žádný soubor 4 GB nebo více; ty soubory mám tak nanejvýš 100 megabajtů na soubor. Takže to nebude důvod, proč se to zaseklo.
Ale divné je, že přesto že všech těch pět externích disků mají stejný souborový systém (fat 32) a přesto že na ně strkám úplně stejná data (za celou dobu jsem v tom adresáři vůbec nic nezměnil, ani názvy něčeho, ani soubory, ani jiné věci), tak první tři disky šly bez problému, zatímco ty další disky už problém měly. Takový, že mi to některé soubory odmítlo nakopírovat a musel jsem je potom nakopírovat dodatečně a teprve potom je to kompletní
Už začínám mít tušení, v čem asi bude problém. Pokaždé, když zastrčím flašku nebo externí disk, tak jsem měl vždycky ve vlastnostech pro ty zařízení vedle položky krátká jména "smíšená". S takovým nastavením to pokaždé používám. Ale po tom, co jsem vyrobil ty první tři zálohy na externí disk, jsem k počítači zastrčil externí disk jiného modelu a s jiným souborovým systémem (NTFS, který se mi nelíbí) a pravděpodobně byl i vadný ten disk. Ten jsem potom vyhodil a vrátil jsem se k modelům, které jsem používal předtím. Tím jedním blbým diskem se mi rozhodily vlastnosti pro externí disky a pro flašky - vedle položky krátká jména "malá" místo "smíšená". Já jsem si toho nevšiml, a jak jsem potom kopíroval na čtvrtý a pátý externí disk, tak už to dělalo ty problémy, které jsem popisoval předtím. Asi je to kvůli tomu: Při kopírování se mi složka IB na cílovém místě přejmenovala na ib a potom, jak přišly na řadu soubory do te složky, tak on hledal složku IB, která na cílovém místě není, ale místo které je složka ib. Ale je zajímavé, že například u složky CechFR se mi žádný problém nestal, přesto že ten název taky obsahuje velké písmena.
Tiskni
Sdílej: