Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.12.
Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
NIECO
a nieco
. Pre FAT* filesystem je to to iste (ntfs som si neni isty). Ak sa ti takto potom pomiesaju nazvy, tak GUI klikatko tomu nemusi pochopit.
záloha na FAT32 není záloha. Malá i velká písmena se převedou na jeden ty a už se to nikdy nedá porovnat, ztratí se informace o vlastnících a přístupových právech.Tady mi to na fat 32 stačí. Nezálohuji tady software, ani systémové věci. Zalohuji si uživatelské soubory, u kterých mi na velkých a malých písmenech v názvech moc nezáleží a ani na informacích o vlastnících a přistupových právech.
V te složce, kterou zalohuji, nemám žádný soubor 4 GB nebo více; ty soubory mám tak nanejvýš 100 megabajtů na soubor. Takže to nebude důvod, proč se to zaseklo.
Ale divné je, že přesto že všech těch pět externích disků mají stejný souborový systém (fat 32) a přesto že na ně strkám úplně stejná data (za celou dobu jsem v tom adresáři vůbec nic nezměnil, ani názvy něčeho, ani soubory, ani jiné věci), tak první tři disky šly bez problému, zatímco ty další disky už problém měly. Takový, že mi to některé soubory odmítlo nakopírovat a musel jsem je potom nakopírovat dodatečně a teprve potom je to kompletní
Už začínám mít tušení, v čem asi bude problém. Pokaždé, když zastrčím flašku nebo externí disk, tak jsem měl vždycky ve vlastnostech pro ty zařízení vedle položky krátká jména "smíšená". S takovým nastavením to pokaždé používám. Ale po tom, co jsem vyrobil ty první tři zálohy na externí disk, jsem k počítači zastrčil externí disk jiného modelu a s jiným souborovým systémem (NTFS, který se mi nelíbí) a pravděpodobně byl i vadný ten disk. Ten jsem potom vyhodil a vrátil jsem se k modelům, které jsem používal předtím. Tím jedním blbým diskem se mi rozhodily vlastnosti pro externí disky a pro flašky - vedle položky krátká jména "malá" místo "smíšená". Já jsem si toho nevšiml, a jak jsem potom kopíroval na čtvrtý a pátý externí disk, tak už to dělalo ty problémy, které jsem popisoval předtím. Asi je to kvůli tomu: Při kopírování se mi složka IB na cílovém místě přejmenovala na ib a potom, jak přišly na řadu soubory do te složky, tak on hledal složku IB, která na cílovém místě není, ale místo které je složka ib. Ale je zajímavé, že například u složky CechFR se mi žádný problém nestal, přesto že ten název taky obsahuje velké písmena.
Tiskni Sdílej: