Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Pokud bude třeba používat session a data session by držel webový server, nebude to fungovat, protože jeden požadavek půjde na jeden server, tam se vytvoří session, druhý požadavek může jít na druhý server a ten o té session nebude nic vědět. Tady se zrovna může hodit proxy server, který bude klienta držet na tom jednom backend serveru, kde má session. Což ovšem znamená, že pokud ten server vypadne, klient o session přijde...normalne se to resi samostatnym session poolem ze. Ale moznosti je spousta.. Kazdopadne dotaz znel na replikaci db ne jak navrhnout scale-out ha reseni.
O MySQL v clusteru jsem nikdy neslyšel nic dobrého. Pokud uvažujete o clusteru, můžete snad používat nějakou normální databázi, ne? Třeba PostgreSQL je hodně slušná, je také opensource a zdarma, a jako databáze je podstatně schopnější než MySQL.Multimaster replikace na postgresu taky neni zadny med.
Jednoduche reseni je oboustrana replikace a rozdilny autoinkrement. jedna sajta dela liche autoinkrementy a druha sajta sude. Sice to prinasi par nachystavek, ale funguje o uz peknych par let spolehlive..
Tiskni
Sdílej: