Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Na všech těch zařízeních mám souborový systém fat32. A to i dříve, i teď.
Od te doby, co mi to šlo normálně, až do teď se mi samba neaktualizovala, mám to stejné.
Mám podezření, že se mi to mohlo pokazit od te doby, co jsem měl jednou u počítače připojený jeden blbý externí disk, na kterém je souborový systém NTFS a zřejmě i zpraseného něco. Ten disk jsem vyhodil a když jsem potom připojil například flašku, se souborovým systémem fat32, jako obvykle, a náhodou se podíval do vlastností pro to zařízení, tak jsem si všiml toho zašednutí.
/dev/sda1 / ext3 relatime 1 1 /dev/sda6 /home ext3 relatime 1 2 /dev/cdrom /media/cdrom auto umask=0022,users,iocharset=utf8,noauto,ro,exec 0 0 /dev/cdrom2 /media/cdrom2 auto umask=0022,users,iocharset=utf8,noauto,ro,exec 0 0 none /proc proc defaults 0 0 /dev/sda5 swap swap defaults 0 0 /dev/sdb1 /media/hd vfat umask=0,users,iocharset=utf8,sync,noauto,exec 0 0Je tam něco blbého?
Ten riadok v /etc/fstab pre /media/hd si vytváral sám?Ten řádek jsem nepsal já, ale sám se mi tam musel dostat. Asi to bude tím zmetkovým diskem. Co kdybych ho smazal?
Jenom taková poznámečka: v dnešní době se, moudře, doporučuje nepoužívat v /etc/fstab
soubory zařízení ve stylu /dev/sd[a-x]X
Nýbrž se doporučuje používat vhodné/výstižné jmenovky (LABEL
), popř. použít UUID. /etc/fstab
(fragment z ní) pak může vypadat nějak takto:
LABEL=jmenovka / ext4 discard,defaults,noatime 0 1
nebo
UUID=cc822488-98c3-4e64-abbd-2960aaa6gg11 {...}
Zkus si o tom něco přečíst třeba tady na abclinuxu.cz a /etc/fstab
upravit.
mount /jeho/uzel /medianepomáhá.
Tiskni
Sdílej: