Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Na všech těch zařízeních mám souborový systém fat32. A to i dříve, i teď.
Od te doby, co mi to šlo normálně, až do teď se mi samba neaktualizovala, mám to stejné.
Mám podezření, že se mi to mohlo pokazit od te doby, co jsem měl jednou u počítače připojený jeden blbý externí disk, na kterém je souborový systém NTFS a zřejmě i zpraseného něco. Ten disk jsem vyhodil a když jsem potom připojil například flašku, se souborovým systémem fat32, jako obvykle, a náhodou se podíval do vlastností pro to zařízení, tak jsem si všiml toho zašednutí.
/dev/sda1 / ext3 relatime 1 1 /dev/sda6 /home ext3 relatime 1 2 /dev/cdrom /media/cdrom auto umask=0022,users,iocharset=utf8,noauto,ro,exec 0 0 /dev/cdrom2 /media/cdrom2 auto umask=0022,users,iocharset=utf8,noauto,ro,exec 0 0 none /proc proc defaults 0 0 /dev/sda5 swap swap defaults 0 0 /dev/sdb1 /media/hd vfat umask=0,users,iocharset=utf8,sync,noauto,exec 0 0Je tam něco blbého?
Ten riadok v /etc/fstab pre /media/hd si vytváral sám?Ten řádek jsem nepsal já, ale sám se mi tam musel dostat. Asi to bude tím zmetkovým diskem. Co kdybych ho smazal?
Jenom taková poznámečka: v dnešní době se, moudře, doporučuje nepoužívat v /etc/fstab
soubory zařízení ve stylu /dev/sd[a-x]X
Nýbrž se doporučuje používat vhodné/výstižné jmenovky (LABEL
), popř. použít UUID. /etc/fstab
(fragment z ní) pak může vypadat nějak takto:
LABEL=jmenovka / ext4 discard,defaults,noatime 0 1
nebo
UUID=cc822488-98c3-4e64-abbd-2960aaa6gg11 {...}
Zkus si o tom něco přečíst třeba tady na abclinuxu.cz a /etc/fstab
upravit.
mount /jeho/uzel /medianepomáhá.
Tiskni
Sdílej: