Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
60 GB win7 ntfs 40 GB linux ext4 / 20 GB linux ext4 /home 4 GB swap 350 GB data ntfsTeraz som do PC dal SSD kde mam system a ten 500 GB chcem pouzit cisto na data. Cize potrebujem spojit vsetky particie do jednej, ale aby na tej 350 GB particii ostali data (mam asi 300 GB dat). Particie 60, 40, 20, 4 odstranim, vnikne mi z toho volne miesto, vytvorim oddiel, naformatujem na ntfs a budem mat particiu 124 GB a potom ju chcem spojit s tou 350 GB.
Áno dá sa to urobiť presne tak ako to píšeš.Nedá, není nic jako "spojování oddílů". Gparted ale snad umí oddíl přesunout, takže bych smazal ty na začátku a tamtu přesunul na začátek a roztáhl. Obnova v případě havárie během přesunování ale bude složitá (musíš najít kam až je to OK a ručně to slepit). Já bych ovšem tuto možnost využil k tomu, že se na disk dá LVM, takže pak už podobné problémy nebude nikdy potřeba řešit. Do toho se ale těžko nakopíruje existující oddíl větší než polovina disku, takže by se to muselo udělat tak, že uděláš LVM, nakopíruješ část dat, zmenšíš a posuneš NTFS, zvětšíš LVM a nakopíruješ zbytek dat.
Do toho se ale těžko nakopíruje existující oddíl větší než polovina diskuTeda ono by to šlo, prostě tam vytvořit LVM a v něm LV a ručně mu nastavit začátek a konec, aby pasoval na tu NTFS partition. Ale je to trochu hardcore.
Tiskni
Sdílej: