Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Řešení dotazu:
web1.moje-domena
by mělo vést na ten proxy server, backend by se měl jmenovat jinak, třeba web1-backend.moje-domena
– tím pádem pro něj potřebujete i jiný certifikát. Na certifikáty pro backend ani nepotřebujete žádnou uznávnaou certifikační autoritu, osobně bych si tam dal spíš vlastní certifikáty s dlouhou platností – stačí, když jim bude důvěřovat ten reverzní server. Dávat na ten backend automatickou rotaci certifikátů Let's Encrypt znamená, že tam přidáváte další komponentu, která může selhat, musíte povolit navázat komunikaci z backendu na Let's Encrypt a nejspíš i opačně, aby LE dokázalo certifikát ověřit (pokud byste nepoužil třeba ověření přes DNS) – zkrátka byste přidával další komponenty a dělal díry do zabezpečení, přitom úplně zbytečně, protože tam nepotřebujete všeobecně důvěryhodný certifikát. Naopak vlastní certifikát je v takovém případě vlastně bezpečnější, protože ho zadáte do konfigurace reverzního proxy přímo.
Tiskni
Sdílej: