David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.
Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy z 20. konference SCALE (Southern California Linux Expo). Závěrečnou přednášku měl dnes již osmdesátiletý Ken Thompson. Na otázku, jaký operační systém používá, odpověděl: "Většinu svého života jsem používal Apple, protože jsem se do této společnosti tak trochu narodil. Poslední dobou, myslím posledních pět let, jsem ale kvůli Applu více a více depresivní. To, co dělá s něčím, co by vám mělo umožnit
… více »Caute,
pardon za nie cisto open-source otazku, ale uz si neviem rady. V praci sa morim s Ansible a spravou Windows strojov.
Mam virtualny stroj s Debian 8, Ansible 2.1.0.0 (instalovany cez PPA) a Python 2.7.9. Dalej mam druhu virtualku s Windows 10. Cielom je posielat prikazy z Debianu cez Ansible do Windows pouzitim WinRM cez HTTPS (pripajam sa priamo na Windows lokalny ucet), ale daco je naprd. Ak pouzijem konfiguracnu volbu "ansible_winrm_server_cert_validation: ignore", vsetko je fajn a ja dostanem nasledovne:
root@debx-test:~# ansible 192.168.0.1 -m win_ping 192.168.0.1 | SUCCESS => { "changed": false, "ping": "pong" }
ale toto nie je celkom to, co by som chcel, lebo to povazujem za bezpecnostne riziko. Ak danu moznost vypnem, dostanem toto:
root@debx-test:~# ansible 192.168.0.1 -m win_ping -vvvvv Using /etc/ansible/ansible.cfg as config file Loaded callback minimal of type stdout, v2.0 <192.168.0.1> ESTABLISH WINRM CONNECTION FOR USER: admin on PORT 5986 TO 192.168.0.1 <192.168.0.1> WINRM CONNECT: transport=plaintext endpoint=https://192.168.0.1:5986/wsman <192.168.0.1> WINRM CONNECTION ERROR: ("bad handshake: Error([('SSL routines', 'SSL3_GET_SERVER_CERTIFICATE', 'certificate verify failed')],)",) Traceback (most recent call last): File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/ansible/plugins/connection/winrm.py", line 152, in _winrm_connect self.shell_id = protocol.open_shell(codepage=65001) # UTF-8 File "/usr/local/lib/python2.7/dist-packages/winrm/protocol.py", line 132, in open_shell res = self.send_message(xmltodict.unparse(req)) File "/usr/local/lib/python2.7/dist-packages/winrm/protocol.py", line 207, in send_message return self.transport.send_message(message) File "/usr/local/lib/python2.7/dist-packages/winrm/transport.py", line 173, in send_message response = self.session.send(prepared_request, timeout=self.read_timeout_sec) File "/usr/local/lib/python2.7/dist-packages/requests/sessions.py", line 585, in send r = adapter.send(request, **kwargs) File "/usr/local/lib/python2.7/dist-packages/requests/adapters.py", line 477, in send raise SSLError(e, request=request) SSLError: ("bad handshake: Error([('SSL routines', 'SSL3_GET_SERVER_CERTIFICATE', 'certificate verify failed')],)",) 192.168.0.1 | UNREACHABLE! => { "changed": false, "msg": "plaintext: (\"bad handshake: Error([('SSL routines', 'SSL3_GET_SERVER_CERTIFICATE', 'certificate verify failed')],)\",)", "unreachable": true }
pricom nezalezi na tom, aky certifikat pouzivam - ci self-signed alebo nie.
Skusal som na Debiane vytvorit kvazy CA, podpisat CSR z Windows, naimportovat podpisany certifikat do Windows, rekonfigurovat HTTP listener a naimportovat CA certifikat do doveryhodnych autorit v Debiane - nepomohlo. Som si celkom isty, ze som urobil vsetko OK, lebo na testovacom web servery na Windows tieto hry z certifikatmi funguju. Pri tomto hrani som sa riadil tymto navodom.
Je vobec mozne rozbehat Ansible na spravu Windowsov skutocne bezpecne? Co by ste este odporucali skusit? Pripadne nejaku alternativu na spravu Windowsov z Linuxu podobnu Ansible? Co pouzivate Vy?
Vdaka za odpoved.
Tiskni
Sdílej: