Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.
Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.83 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána verze 11.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 11.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 3.4.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 6 zranitelností.
V srpnu loňského roku byla vyhlášena RP2350 Hacking Challenge aneb oficiální výzva Raspberry Pi na prolomení bezpečnosti mikrokontroléru RP2350. Povedlo se. Včera byli představeni čtyři vítězové a jejich techniky.
Na čem aktuálně pracují vývojáři open source operačního systému Haiku (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2024. Vypíchnuto je začlenění webového prohlížeče Iceweasel, tj. alternativního sestavení Firefoxu.
Tetris a DOOM běžící v pdf. Proč a jak v příspěvku na blogu.
Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
Řešení dotazu:
systemctl mask tmp.mount
mount
. Navíc to nedělá sám systemd sám o sobě, ale ten unit tmp.mount. Že to je na Archu výchozí nastavení je věc distribuce.
Proč přesně by mělo být ze 4 GB přístupných jen 2 GB? Nemáš náhodou nějakou špatnou představu o tom, jak funguje tmpfs
?
Přesně tak. Kdo říká, že tam ty 2 GB budou pořád uložené? 2 GB je limit, nikoliv alokace zabraná nastálo. Když tam bude uložených 100 kB, zabere to 100 kB + nějaký ten overhead.
A nakonec i kdyby tam trčely celé 2 GB nějakých dočasných dat, neznamená to (obecně), že tím budou pořád zabrané 2 GB RAM — pokud ta mašina má swap (což už sice vyšlo z módy, ale na noteboocích kvůli hibernaci se to stále ještě nastavuje) a na ta dočasná data v tmpfs
moc nesahá, časem se tmpfs
odswapuje jako kterýkoliv jiný kus RAM a celé 4 GB můžou být k dispozici pro něco, co na RAM sahá častěji.
/dev/shm
, /run
a /tmp
. Obvykle všechny tmpfs
mají dohromady cca 20-50 MB, ale když je potřeba tak naberou velikost a při nejhorším se něco odswapuje. A swap pokud je to možné sídlí na SSD, Obavy z opotřebení buněk nejsou při běžném použití na místě. Pracovní stanice se swapem na SSD a hlavně se zapnutým indexováním v KDE má po 4 letech (cca 25000 provozních hodin) použití na 128 GB SSD sumární zápis (ze smart) pod 28TB tedy cca 270 krát přepsané buňky, jednu realokovanou buňku (už rok a půl) a SSD_Life_Left je na 97. Ten odejde dříve na jiné příčiny než přepis.
mount tmpfs /tmp -t tmpfsje to problém Upstartu? /tmp připojený do tmpfs má daleko menší overhead, i v porovnání s SSD je asi tak 2Ox rychlejší, zabraňuje zbytečným zápisům na médium, případně roztáčení ploten mechanických disků a zajišťuje, že se po restartu adresář /tmp skutečně vyprázdní. Jasně, mít tohle jako výchozí nastavení může chtít fakt jenom šílenec...
/etc/fstab
, třeba /run
, /dev/shm
, /proc
, /sys
, /sys/kernel/security
a mnoho dalších. Ten zlý a ošklivý sysvinit!
fstab tmpfs resilna
fstab tmpfs na /tmp resil
adresář.mount
místo bůhvíjakého init skriptu? A že se to vypne pomocí systemctl mask adresář.mount
místo nastavování bůhvíčeho v bůhvíjakém souboru v /etc/default
? Nebo je to v /etc/sysconfig
? Nebo se to musí předat při bootu? Či je to natvrdo v tom init skriptu a jinak než jeho změnou to nejde udělat? Bordel v tom byl vždycky.
systemctl mask tmp.mount
. Silně však doporučuji toto nastavení neměnit. Pokud je potřeba půjčit yaourtu větší diskový prostor, lze vytvořit soubor ~/.yaourtrc
s proměnnou TMPDIR
nastavenou na vhodnou cestu.
Tiskni Sdílej: