Byla vydána nová verze 3.27 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 3.6 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Byla vydána (𝕏) listopadová aktualizace aneb nová verze 1.96 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.96 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
OpenMandriva ROME, tj. průběžně aktualizovaná (rolling) edice linuxové distribuce OpenMandriva, byla vydána ve verzi 24.12.
U příležitosti oslav sedmi let prací na debianím balíčku vyšlo GPXSee 13.33. Nová verze přináší rychlejší vykreslování vektorových map a vylepšení/doladění nového stylu pro OpenAndroMaps/Mapsforge mapy. Kdo by rád OSM mapy v "prémiovém" barevném schématu a nechce čekat až nová verze dorazí do jeho distribuce, nalezne zdrojové kódy na GitHubu.
Tým Google Quantum AI představil kvantový čip Willow se 105 qubity.
Byla vydána nová verze 257 správce systému a služeb systemd (GitHub).
RPCS3 (Wikipedie), tj. open source emulátor Sony PlayStation 3, nově oficiálně běží také na architektuře arm64. Podporován je Apple Silicon (YouTube) je i Raspberry Pi 5 (YouTube).
Jaký byl rok 2024 ve vyhledávání Googlu? Mistrovství světa v hokeji, triumf Davida Pastrňáka, Robert Fico nebo loučení s herečkou Simonou Postlerovou. To jsou některá z témat, která letos nejvíce rezonovala ve vyhledávání na Googlu. Češi s velkým zájmem zjišťovali, proč je přestupný rok, a s podobnou intenzitou hledali důvod absence Zdeňka Chlopčíka ve StarDance. Kompletní žebříčky včetně globálních a další zajímavosti.
Chatbot Grok AI je nově pro uživatele sítě 𝕏 zdarma (návod). S omezením 10 zpráv za dvě hodiny a tři obrázky za den.
Řešení dotazu:
systemctl mask tmp.mount
mount
. Navíc to nedělá sám systemd sám o sobě, ale ten unit tmp.mount. Že to je na Archu výchozí nastavení je věc distribuce.
Proč přesně by mělo být ze 4 GB přístupných jen 2 GB? Nemáš náhodou nějakou špatnou představu o tom, jak funguje tmpfs
?
Přesně tak. Kdo říká, že tam ty 2 GB budou pořád uložené? 2 GB je limit, nikoliv alokace zabraná nastálo. Když tam bude uložených 100 kB, zabere to 100 kB + nějaký ten overhead.
A nakonec i kdyby tam trčely celé 2 GB nějakých dočasných dat, neznamená to (obecně), že tím budou pořád zabrané 2 GB RAM — pokud ta mašina má swap (což už sice vyšlo z módy, ale na noteboocích kvůli hibernaci se to stále ještě nastavuje) a na ta dočasná data v tmpfs
moc nesahá, časem se tmpfs
odswapuje jako kterýkoliv jiný kus RAM a celé 4 GB můžou být k dispozici pro něco, co na RAM sahá častěji.
/dev/shm
, /run
a /tmp
. Obvykle všechny tmpfs
mají dohromady cca 20-50 MB, ale když je potřeba tak naberou velikost a při nejhorším se něco odswapuje. A swap pokud je to možné sídlí na SSD, Obavy z opotřebení buněk nejsou při běžném použití na místě. Pracovní stanice se swapem na SSD a hlavně se zapnutým indexováním v KDE má po 4 letech (cca 25000 provozních hodin) použití na 128 GB SSD sumární zápis (ze smart) pod 28TB tedy cca 270 krát přepsané buňky, jednu realokovanou buňku (už rok a půl) a SSD_Life_Left je na 97. Ten odejde dříve na jiné příčiny než přepis.
mount tmpfs /tmp -t tmpfsje to problém Upstartu? /tmp připojený do tmpfs má daleko menší overhead, i v porovnání s SSD je asi tak 2Ox rychlejší, zabraňuje zbytečným zápisům na médium, případně roztáčení ploten mechanických disků a zajišťuje, že se po restartu adresář /tmp skutečně vyprázdní. Jasně, mít tohle jako výchozí nastavení může chtít fakt jenom šílenec...
/etc/fstab
, třeba /run
, /dev/shm
, /proc
, /sys
, /sys/kernel/security
a mnoho dalších. Ten zlý a ošklivý sysvinit!
fstab tmpfs resilna
fstab tmpfs na /tmp resil
adresář.mount
místo bůhvíjakého init skriptu? A že se to vypne pomocí systemctl mask adresář.mount
místo nastavování bůhvíčeho v bůhvíjakém souboru v /etc/default
? Nebo je to v /etc/sysconfig
? Nebo se to musí předat při bootu? Či je to natvrdo v tom init skriptu a jinak než jeho změnou to nejde udělat? Bordel v tom byl vždycky.
systemctl mask tmp.mount
. Silně však doporučuji toto nastavení neměnit. Pokud je potřeba půjčit yaourtu větší diskový prostor, lze vytvořit soubor ~/.yaourtrc
s proměnnou TMPDIR
nastavenou na vhodnou cestu.
Tiskni Sdílej: