Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
Richard Stallman vystoupí v Praze s přednáškou Free Software And Your Freedom. V sobotu 30. září ve 14:30 na Pedagogické fakultě UK a v neděli 1. října v 18:00 hodin v rámci konference Hackers Congress Paralelní Polis.
Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Řešení dotazu:
systemctl mask tmp.mount
mount
. Navíc to nedělá sám systemd sám o sobě, ale ten unit tmp.mount. Že to je na Archu výchozí nastavení je věc distribuce.
Proč přesně by mělo být ze 4 GB přístupných jen 2 GB? Nemáš náhodou nějakou špatnou představu o tom, jak funguje tmpfs
?
Přesně tak. Kdo říká, že tam ty 2 GB budou pořád uložené? 2 GB je limit, nikoliv alokace zabraná nastálo. Když tam bude uložených 100 kB, zabere to 100 kB + nějaký ten overhead.
A nakonec i kdyby tam trčely celé 2 GB nějakých dočasných dat, neznamená to (obecně), že tím budou pořád zabrané 2 GB RAM — pokud ta mašina má swap (což už sice vyšlo z módy, ale na noteboocích kvůli hibernaci se to stále ještě nastavuje) a na ta dočasná data v tmpfs
moc nesahá, časem se tmpfs
odswapuje jako kterýkoliv jiný kus RAM a celé 4 GB můžou být k dispozici pro něco, co na RAM sahá častěji.
/dev/shm
, /run
a /tmp
. Obvykle všechny tmpfs
mají dohromady cca 20-50 MB, ale když je potřeba tak naberou velikost a při nejhorším se něco odswapuje. A swap pokud je to možné sídlí na SSD, Obavy z opotřebení buněk nejsou při běžném použití na místě. Pracovní stanice se swapem na SSD a hlavně se zapnutým indexováním v KDE má po 4 letech (cca 25000 provozních hodin) použití na 128 GB SSD sumární zápis (ze smart) pod 28TB tedy cca 270 krát přepsané buňky, jednu realokovanou buňku (už rok a půl) a SSD_Life_Left je na 97. Ten odejde dříve na jiné příčiny než přepis.
mount tmpfs /tmp -t tmpfsje to problém Upstartu? /tmp připojený do tmpfs má daleko menší overhead, i v porovnání s SSD je asi tak 2Ox rychlejší, zabraňuje zbytečným zápisům na médium, případně roztáčení ploten mechanických disků a zajišťuje, že se po restartu adresář /tmp skutečně vyprázdní. Jasně, mít tohle jako výchozí nastavení může chtít fakt jenom šílenec...
/etc/fstab
, třeba /run
, /dev/shm
, /proc
, /sys
, /sys/kernel/security
a mnoho dalších. Ten zlý a ošklivý sysvinit!
fstab tmpfs resilna
fstab tmpfs na /tmp resil
adresář.mount
místo bůhvíjakého init skriptu? A že se to vypne pomocí systemctl mask adresář.mount
místo nastavování bůhvíčeho v bůhvíjakém souboru v /etc/default
? Nebo je to v /etc/sysconfig
? Nebo se to musí předat při bootu? Či je to natvrdo v tom init skriptu a jinak než jeho změnou to nejde udělat? Bordel v tom byl vždycky.
systemctl mask tmp.mount
. Silně však doporučuji toto nastavení neměnit. Pokud je potřeba půjčit yaourtu větší diskový prostor, lze vytvořit soubor ~/.yaourtrc
s proměnnou TMPDIR
nastavenou na vhodnou cestu.
Tiskni
Sdílej: