Byly zveřejněny informace o kritické zranitelnosti CVE-2025-55182 s CVSS 10.0 v React Server Components. Zranitelnost je opravena v Reactu 19.0.1, 19.1.2 a 19.2.1.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.18 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2027. LTS jader je aktuálně šest: 5.10, 5.15, 6.1, 6.6, 6.12 a 6.18.
Byla vydána nová stabilní verze 3.23.0, tj. první z nové řady 3.23, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána verze 6.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Po více než 7 měsících vývoje od vydání verze 6.8 byla vydána nová verze 6.9 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Gene bylo vybráno na počest amerického jazzového klavíristy Gene Harrise (Ray Brown Trio - Summertime).
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za listopad (YouTube).
Google Chrome 143 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 143.0.7499.40 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 13 bezpečnostních chyb.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu dosáhl 3,2 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Linux Mint a Ubuntu. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 26,42 %. Procesor AMD používá 66,72 % hráčů na Linuxu.
Canonical oznámil (YouTube), že nově nabízí svou podporu Ubuntu Pro také pro instance Ubuntu na WSL (Windows Subsystem for Linux).
Samsung představil svůj nejnovější chytrý telefon Galaxy Z TriFold (YouTube). Skládačka se nerozkládá jednou, ale hned dvakrát, a nabízí displej s úhlopříčkou 10 palců. V České republice nebude tento model dostupný.
Dobrý den,
Mám USB Flash Disk 16gb, rozdělen na dva oddíly.
1. oddíl: Linux Mint 18 MATE 32bit (Live Persistent Mode)
2. oddíl: "casper-rw"
Hledal jsem program, který by dokázal zašifrovat celý oddíl "casper-rw" a pracoval s linuxem, ale nic takového jsem nenašel.
např. Veracrypt tohle dokáže ale pouze na Windows.
Něco málo jsem četl o eCryptfs a že úplně stačí zašifrovat "/media/mint/casper-rw/upper/home"
Kde je uložena většina uživatelských dat.
Nebo že tím jde zašifrovat i více složek...
Moje otázka zní: Jestli to chápu dobře eCryptfs používá hlavní heslo v linux mintu. Nebo se podle něho nějaké udělá, které je na hlavní heslo vázáno. To ale platí u normální instalace. Jak to bude u live verze kde heslo žádné nezadávám. bude to chtít pokaždé heslo (To bych chtěl). Nebo to bude používat defaultní root hesla což mě bude na nic?
Dále bych chtěl informaci které složky v "Persistent Mode" > v odílu "casper-rw" ukládají soukromá data nebo hesla která mohou být lehce zneužita...
Kontroloval jsem a v Linux Mintu 18 i v live distribuci už je eCryptfs.
Na netu jsem našel pár návodů ale doufám že se najde někdo kdo by mě udělal rychlo kurz jak s tím zaheslovat aspoň tu "home" složku.
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: