O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Ahojte,
pohravam si s myslenkou, ze bych si postavil IoT branu na z-wave prislusenstvi, vzhledem k tomu, ze je to u nas nejrozsirenejsi a nejdostupnejsi varianta. Zatim bych resil pouze detektor pohybu, cidla dveri, teplotu, mozna spotrebu el. energie, sirenu.
Resil bych na RPI3, 7" lcd, krabicku http://rpishop.cz/raspberry-pi-prislusenstvi/282-premiova-krabicka-pro-oficialni-7-dotykovy-displej-a-raspberry-pi.html ,razberry (z-wave).
Bohuzel nemam realne zkusenosti s rpi3, udajne se dost prehriva a displej s uzavrenou krabickou tomu urcite moc nepomuze pri 24/7 behu.
Jako sw bych volil home assistant, bohuzel jsem nenasel clienta, respektive nejaky dashboard, ktery bych mohl spoustet hned po startu a mit tak prehledne rozhrani a tlacitka. Dale by pak na rpi3 bezelo uz jen openvpn
Ma nekdo realne zkusenosti s implementaci? Je tento setup dostacujici?
Diky
Lukas
Dalsi zajimava varianta hardwaru by bya http://cdr.cz/clanek/gole1-zajimavy-levny-minipocitac-do-kapsy-s-displejem-windows-10-i-androidem a http://aeotec.com/z-wave-usb-stick
Tiskni
Sdílej: