Virtualizační softwary VMware Fusion a VMware Workstation jsou nově zdarma i pro komerční použití.
Po necelých 4 měsících vývoje od vydání verze 6.6 byla vydána nová verze 6.7 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Rollins bylo vybráno na počest amerického jazzového saxofonisty Sonnyho Rollinse (YouTube).
Google Chrome 131 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 131.0.6778.69 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 12 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Edvard Rejthar v příspěvku Mininterface: Ze skriptu program na blogu CZ.NIC představil svou knihovnu Mininterface pro minimální rozhraní k aplikacím v Pythonu.
Programovací jazyk Go oslavil patnáctiny. Oficiálně byl představen v listopadu 2009.
Příští týden bude mít premiéru film Wicked (Čarodějka). Společnost Mattel připravila k filmu sadu panenek Wicked. Na jejích obalech měl být webový odkaz na stránky filmu. Je tam ale odkaz na stránky pro dospělé. V adrese wickedmovie.com jim vypadlo slovo movie. Společnost Mattel se omlouvá (CNN).
U příležitosti státního svátku 17. listopadu probíhá na Steamu i GOG.com již pátý ročník Czech & Slovak Games Week aneb týdenní oslava a také slevová akce českých a slovenských počítačových her.
Memtest86+ (Wikipedie), svobodný nástroj pro kontrolu operační paměti, byl vydán ve verzi 7.20. Nově s podporou architektury Loongson LoongArch.
PHPStan (PHP Static Analysis Tool), nástroj pro statickou analýzu a hledání chyb v PHP kódu, byl vydán ve verzi 2.0. Po třech letech od vydání verze 1.0. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání na GitHubu.
Jeste dodam, ze nechci pouzivat Raspbian.Raspbian je zkompilovaný pro armv6. Jeho GCC například vůbec nezná Neon!
chtel bych se zeptat zda mate nekdo zkusenosti s provozovanim Debianu na CPU architektury ARM64Kamarád to má a tvářil se, že stačilo opsat nějaký tutoriál na internetu jak si zkompilovat arm64 kernel pro RPi a pak tam samozřejmě nasypat správné /.
ISO chci stahnout odsud.To je zbytečné. Potřebuješ kompatibilní kernel a potom si tam rootfs už dáš debootstrapem, spouštět instalátor by byla hrozná pakárna a nic by ti to nepřineslo.
Bude instalace stejne jednoducha jako na x86 CPU a nebo me ceka peklo?:)Bude to stejné jako kdybys instaloval debootstrapem pro jakoukoli jinou foreign architekturu (nepředpokládám, že máš někde existující aarch64 systém) s tím, že téměř jistě nejde použít distribuční kernel.
Jeste dodam, ze nechci pouzivat Raspbian.To je rozumné (například proto, že Raspbian je zkompilovaný pro armv6). Důrazně bych ale zvážil použití Debianu pro armhf. Nedal bych ruku do ohně za to, že na aarch64 bude například podporovaný všechen hardware. A výkon se podle mě moc nezvýší (částečně proto, že pro aarch64 ještě není tak optimalizované gcc), například FCL je stejně rychlé na 32b i 64b Raspberry.
Tiskni Sdílej: