OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
chtel bych se zeptat zda mate nekdo zkusenosti s provozovanim Debianu na CPU architektury ARM64Kamarád to má a tvářil se, že stačilo opsat nějaký tutoriál na internetu jak si zkompilovat arm64 kernel pro RPi a pak tam samozřejmě nasypat správné /.
ISO chci stahnout odsud.To je zbytečné. Potřebuješ kompatibilní kernel a potom si tam rootfs už dáš debootstrapem, spouštět instalátor by byla hrozná pakárna a nic by ti to nepřineslo.
Bude instalace stejne jednoducha jako na x86 CPU a nebo me ceka peklo?:)Bude to stejné jako kdybys instaloval debootstrapem pro jakoukoli jinou foreign architekturu (nepředpokládám, že máš někde existující aarch64 systém) s tím, že téměř jistě nejde použít distribuční kernel.
Jeste dodam, ze nechci pouzivat Raspbian.To je rozumné (například proto, že Raspbian je zkompilovaný pro armv6). Důrazně bych ale zvážil použití Debianu pro armhf. Nedal bych ruku do ohně za to, že na aarch64 bude například podporovaný všechen hardware. A výkon se podle mě moc nezvýší (částečně proto, že pro aarch64 ještě není tak optimalizované gcc), například FCL je stejně rychlé na 32b i 64b Raspberry.
Tiskni
Sdílej: