Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Jeste dodam, ze nechci pouzivat Raspbian.Raspbian je zkompilovaný pro armv6. Jeho GCC například vůbec nezná Neon!
chtel bych se zeptat zda mate nekdo zkusenosti s provozovanim Debianu na CPU architektury ARM64Kamarád to má a tvářil se, že stačilo opsat nějaký tutoriál na internetu jak si zkompilovat arm64 kernel pro RPi a pak tam samozřejmě nasypat správné /.
ISO chci stahnout odsud.To je zbytečné. Potřebuješ kompatibilní kernel a potom si tam rootfs už dáš debootstrapem, spouštět instalátor by byla hrozná pakárna a nic by ti to nepřineslo.
Bude instalace stejne jednoducha jako na x86 CPU a nebo me ceka peklo?:)Bude to stejné jako kdybys instaloval debootstrapem pro jakoukoli jinou foreign architekturu (nepředpokládám, že máš někde existující aarch64 systém) s tím, že téměř jistě nejde použít distribuční kernel.
Jeste dodam, ze nechci pouzivat Raspbian.To je rozumné (například proto, že Raspbian je zkompilovaný pro armv6). Důrazně bych ale zvážil použití Debianu pro armhf. Nedal bych ruku do ohně za to, že na aarch64 bude například podporovaný všechen hardware. A výkon se podle mě moc nezvýší (částečně proto, že pro aarch64 ještě není tak optimalizované gcc), například FCL je stejně rychlé na 32b i 64b Raspberry.
Tiskni
Sdílej: