Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »>
interpretuje už shell, do sudo
se nedostane. I kdybyste ho escapoval, bylo by velmi nebezpečné, kdyby sudo
ten znak interpretovalo, nebo kdyby kvůli tomu dokonce spouštělo shell. sudo
umožňuje kontrolovat, jaké příkazy smí daný uživatel spustit. Kdyby sudo povolilo přesměrování do souboru s oprávněním cílového uživatele, umožní najednou nesrovnatelně víc, než jen spuštění příslušných příkazů.
Představte si třeba, že někomu povolíte přes sudo
spouštět pod root
em jenom ping -n google.com
nebo třeba ip addr show
. Nedokáže pod root
em spustit nic jiného - ale kdyby fungovalo přesměrování také pod rootem, přepíše vám tím výstupem třeba /etc/passwd
nebo libovolnou binárku v systému. A co teprve kdyby měl přístup k něčemu, kam dokáže propašovat svůj výstup. Pak by mohl libovolnou binárku přepsat svou vlastní. To byste mu mohl dát root
a rovnou.
Takže pokud tam máte právo spustit shell jako root
(asi ano), nezbývá než se přes sudo -i
přepnout do rootovského shellu a přesměrování napsat tam.
Ostatně, já bych vám doporučil, abyste se pro práci pod rootem přepínal do shellu vždy, a rootovský shell si třeba barevně označil. Chápu ještě, když někdo dělá nějakou sérii operací pod běžným uživatelem (třeba stažení a build nějakého balíčku), a jenom jeden závěrečný příkaz (instalaci do systému) potřebuje spustit pod rootem, že použije sudo
. Ale taková ta mánie, která přišla s Ubuntu, že někde vidíte sérii příkazů a před každým je sudo
(a často zbytečně), to je podle mne podstatné oslabení bezpečnosti. Dotyčný pak píše sudo
všude hlava nehlava, a vůbec nad tím nepřemýšlí, že něco spouští pod rootem. To už je lepší ten barevně odlišený prompt, tam je aspoň jistá naděje, že ho to trkne.
sudo wpa_cli passphrase ssid passphrase sudo wpa_cli save_config
echo 1 | sudo tee /proc/sys/vm/drop_caches
ale riešiť takto lokálne systémové konfigy, ...
tee
, např.
echo 100 |sudo tee /sys/devices/platform/smapi/BAT0/stop_charge_thresh
sudo sh -c "whoami > ~root/whoami"
Tiskni
Sdílej: