Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »\documentclass[final,a5paper,8pt,openany]{book}a v dokumentu na straně 10 vkládám obrázek makrem:
newcommand{\ilustr}[2]{ \begin{figure}[htb!] \begin{center} \includegraphics{/cesta_k_obr/#1.jpg} \caption{#2} \label{#1} \end{center} \end{figure} }Obrázekm se na stranu 10 nevložil, ačkoliv by se tam vešel, ale vložil se na stranu 11 na místo, kde stejným makrem měl být vložen jiný obrázek. Makro je opět voláno na straně 13, kde se ovšem vloží obrázek, který měl být na straně 11. Obrázek ze strany 13 se vloží až na straně 23, kde makrem vkládám opět zcela jiný obrázek. Ten se však vloží až na straně 28 na místě, kde je makro pro poznámku na okraji(!):
\newcommand{\chb}[1][]{\marginpar{\rule{1em}{1ex}}% \ifthenelse{\equal{#1}{}}{\rule{1ex}{1ex}}{$\blacktriangleright$#1$\blacktriangleleft$}}}A dotyčná poznámka na okraji se samozřejmě nezobrazí zde, ale na straně 10, tedy na místě, kde měl být první z uvedených obrázků. Makro pro umístění obrázkuje voláno i na str. 4 a 5 , kde se obrázek umísťuje normálne. Makro \chb pro poznámku na okraji je voláno vícekrát, a to i mez stranami 23 a 28. Pokud toto makro ze strany 28 odstraním, zobrazí se poslední obrázek na místě dalšího výskytu makra \chb. Pokud odstraním všechna volání makra \chb, všechny obrázky se umístí na správné místo. V této chvíli to pro mě není kritické, protože makro \chb je pracovní a ve finální verzi v textu vůbec nebude, takže se vyřeší samo. Ale zajímá mě to, jednak jako záhada a dále pro případ, že by se znovu vyskytlo něco podobného. Díky moc.
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: