Po pěti měsících vývoje byla vydána nová verze 0.15.1 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Verze 0.15.0 byla přeskočena. Přispělo 162 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Před sedmi lety společnost Valve představila fork projektu Wine s názvem Proton umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát počítačové hry do té doby běžící pouze ve Windows. Aktuální přehled podporovaných her na stránkách ProtonDB
Společnost DuckDuckGo rozšířila svůj AI chat Duck.ai o GPT-5 mini (𝕏). Duck.ai umožňuje anonymní přístup bez vytváření účtů k několika modelům umělé inteligence. Aktuálně k GPT-4o mini, GPT-5 mini, Llama 4 Scout, Claude Haiku 3.5 a Mistral Small 3.
Marek Tóth v příspěvku DOM-based Extension Clickjacking: Data ve správcích hesel v ohrožení na svém blogu popsal novou clickjacking techniku s několika variantami útoků a otestoval ji proti 11 správcům hesel. Výsledkem bylo nalezení několika 0-day zranitelností, které mohly ovlivnit uložená data desítek milionů uživatelů. Jedno kliknutí kdekoliv na webové stránce kontrolované útočníkem umožňovalo ukrást uživatelská data ze
… více »Na dnešní akci Made by Google 2025 (YouTube) byly představeny telefony Pixel 10 s novým čipem Google Tensor G5 a novými AI funkcemi, hodinky Pixel Watch 4 a sluchátka Pixel Buds 2a.
The Document Foundation oznámila vydání nové major verze 25.8 svobodného kancelářského balíku LibreOffice. Podrobný přehled nových vlastností i s náhledy v poznámkách k vydání (cs) a také na Youtube a PeerTube.
Zeek (Wikipedie), původně Bro, byl vydán v nové major verzi 8.0.0. Jedná se o open source platformu pro analýzu síťového provozu. Vyzkoušet lze online.
Byl vydán Mozilla Firefox 142.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 142 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Python Developers Survey 2024, výsledky průzkumu mezi vývojáři v Pythonu organizovaném Python Software Foundation ve spolupráci se společností JetBrains v říjnu a listopadu loňského roku. Zúčastnilo se 30 tisíc vývojářů z 200 zemí. Linux používá 59 % z nich.
Zdarec.. stala se mi takova nemila vec, nejspis nedopatrenim byla vyndana sd karta z beziciho fotaku, samozrejme po pripojeni je mmcblk0: unknown partition table, tak jsem zkusil photorec na recovery dat a vysledek byl 0 files recovery, tak jsem udelal img a spustil testdisk s vysledkem: Partition sector doesn't have the endmark 0xAA55, co teď? Diky za radu, jinak mam vsechny data v ...
dd if=/dev/sdx of=sd-karta.img
).Díky, to všechno jsem už zkusil....
[root@localhost home]# dd if=/dev/mmcblk0 of=sdbackup.img
11981824+0 vstoupivších záznamů
11981824+0 vystoupivších záznamů
6 134 693 888 bajtů (6,1 GB) zkopírováno, 3 250,09 s, 1,9 MB/s
a po photorec:
0 files saved in /home/recup_dir directory.
Recovery completed.
Otevrel jsem v hexeditu, protoze okteta mi neumoznila otevrit vetsi soubor (vetsi nez 2GB) a otevrel si pro srovnani jpg soubor a bordel tam je, ale ten zacatek je teda hodne divny, zadna partition tabulka, fat tabulka, jenom asi nazvy souboru.. nerozumim az tak tomu... V priloze printscreen.
Karta je 16 GB, fotek tam bylo pozehnane, narozeni dcery, takze dost neprijemna ztrata dat...
/dev/sdx
. A pokud byla karta čitelná tak nenahlásila na blokové urovni chybný počet sektorů. Takto mi to celé připadá nějaké podivné, a očekával, bych že v činnosti je ještě nějaká překladová vrstva. Stejně tak moje karty vidí fdisk -l
minimálně jako zařízení bez oddílů.
dmesg
), zda tam nejsou nějaké chyby.
Vsechno vyzkousim, uvidime, diky.
dmesg | taila
sudo fdisk -l /dev/mmcblk0
Zdravim, ddrescue vyzkousene, nepomohlo, 6 134 693 888 bajtů (6,1 GB) zkopirovano, ne ze by se tvarila jako 6GB, nemam ted kartu k dispozici, poslal bych vystupy prikazu, ale nyni byla karta testovana v jine ctecce se stejnym vysledkem, tzn. zkusim uz nejakou sw firmu, ktera se na to zameruje a mozna neco vytahnou, nebo je fakt mrtva.. Kazdopadne diky vsem.
Omlouvam se, ale nemel jsem ted tu kartu k dispozici, takze jsem mlel nesmysly, protoze jsem si nebyl jistej, jo karta je asi mrtva, protoze hlasi skutecne sama o sobe 6GB, nevsiml jsem si toho drive a uprimne jsem to ani nevedel, ze kdyz hlasi disk spatnou velikost, tak se s tim neda nic delat.
v dmesg
[ 212.173146] mmc0: SD Status: Invalid Allocation Unit size.
[ 212.173172] mmc0: new SDHC card at address 59b4
[ 212.250785]
mmcblk0: mmc0:59b4 SMISD 5.71 GiB (ro)
[ 212.259330]
mmcblk0: unknown partition table
[root@localhost home]# sudo fdisk -l /dev/mmcblk0
Disk /dev/mmcblk0: 6 134 MB, 6 134 693 888 bajtů, 11 981 824 sektorů
Jednotky = sektorů po 1 * 512 = 512 bajtech
Velikost sektoru (logického/fyzického): 512 bajtů / 512 bajtů
Velikost I/O (minimální/optimální): 512 bajtů / 512 bajtů
No a vzhledem k vyse zminenym radam uz z toho asi nic nevytahnu sw, takze posilam firme dnes.
Tiskni
Sdílej: