Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
Zdravím,
snažím se změnit název svého vlastního uživatelského účtu a nějak mi to prostě nejde a nejde. V grafickém klikátku se dá změnit pouze heslo, nebo komentář (v mém případě Jméno Příjmení), ale název účtu se tam změnit nedá. V terminále jsem zkoušel:
sudo usermod -l nový_nazev_uctu stavajici_nazev_uctu
ale nezabírá to. Píše to:
usermod: user stavajici_nazev_uctu is currently used by process 1693
Víte prosím někdo co s tím?
A ještě před pár dny jsem si změnil název počítače a když teď v terminálu zadám:
sudo
tak to napíše:
sudo: nelze přeložit název stroje stavajici_nazev_pocitace
Co mám udělat, aby mě to furt neotravovalo?
Řešení dotazu:
sudo su
a pak vytvořit heslo pro roota: passwd
).
# tohle nejde: bla@raven ~ $ sudo usermod -l blabla bla usermod: user bla is currently used by process 13158 # pridam jineho uzivatele: bla@raven ~ $ sudo useradd docasny -G wheel # (skupina 'wheel' ma povolene sudo – muze se lisit podle distribuce, nekde se jmenuje proste 'sudo') # Odhlasim 'bla', prihlasim se jako 'docasny' a zmenim jmeno: docasny@raven ~ $ sudo usermod -l blabla bla docasny@raven ~ $ sudo usermod bla usermod: user 'bla' does not exist # puvodni uzivatelske jmeno uz neexistuje, to je dobre # prihlaseni s novym jmenem funguje… blabla@raven ~ $ # …ale treba home adresar ma puvodni nazev: blabla@raven ~ $ echo $HOME /home/bla # da se presunout a pak zmenit, taky pres usermod: docasny@raven ~ $ sudo mv /home/bla /home/blabla docasny@raven ~ $ sudo usermod -d /home/blabla blabla # a uz by to melo byt spravne: blabla@raven ~ $ echo $HOME /home/blabla # docasneho uzivatele uz nepotrebuju a muzu ho smazat: blabla@raven ~ $ sudo userdel docasnyTo same jde udelat bez docasneho uctu a bez
sudo
po prihlaseni na roota. Ale ne ve vsech distribucich se na nej jde ve vychozim nastaveni rovnou prihlasit. Mint neznam, nevim jak je to zrovna v nem.
Tak jsem to udělal (teda až dneska, včera jsem nestíhal) podle tvého návodu a už je to cajk. Mimochodem, měl jsem vytvořeného dalšího uživatele už před tím a zkoušel jsem to z něj udělat, ale nešlo to. Nevěděl jsem totiž, že mu musím přiřadit práva roota. Myslel jsem, že se stačí na ten další účet přihlásit a použít své root heslo. A to mi právě shell nechtěl vzít. Takže řešením bylo dát toho dalšího uživatele do skupiny "sudo" (wheel na Mintu není) a pak to z něj změnit.
Díky moc.
A ostatním taky.
Mějte se
PS: u dalšího dotazu brzy naschle, protože se mi furt vypíná monitor.
service nazevsluzby stopnazev sluzby (mozna jen vzdalene) vidis u toho cisla procesu... pri napsani service a 2x stlaceni klavesy tab ti to nabidne seznam vsech...
Tiskni
Sdílej: