Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Zdravím,
snažím se změnit název svého vlastního uživatelského účtu a nějak mi to prostě nejde a nejde. V grafickém klikátku se dá změnit pouze heslo, nebo komentář (v mém případě Jméno Příjmení), ale název účtu se tam změnit nedá. V terminále jsem zkoušel:
sudo usermod -l nový_nazev_uctu stavajici_nazev_uctu
ale nezabírá to. Píše to:
usermod: user stavajici_nazev_uctu is currently used by process 1693
Víte prosím někdo co s tím?
A ještě před pár dny jsem si změnil název počítače a když teď v terminálu zadám:
sudo
tak to napíše:
sudo: nelze přeložit název stroje stavajici_nazev_pocitace
Co mám udělat, aby mě to furt neotravovalo?
Řešení dotazu:
sudo su
a pak vytvořit heslo pro roota: passwd
).
# tohle nejde: bla@raven ~ $ sudo usermod -l blabla bla usermod: user bla is currently used by process 13158 # pridam jineho uzivatele: bla@raven ~ $ sudo useradd docasny -G wheel # (skupina 'wheel' ma povolene sudo – muze se lisit podle distribuce, nekde se jmenuje proste 'sudo') # Odhlasim 'bla', prihlasim se jako 'docasny' a zmenim jmeno: docasny@raven ~ $ sudo usermod -l blabla bla docasny@raven ~ $ sudo usermod bla usermod: user 'bla' does not exist # puvodni uzivatelske jmeno uz neexistuje, to je dobre # prihlaseni s novym jmenem funguje… blabla@raven ~ $ # …ale treba home adresar ma puvodni nazev: blabla@raven ~ $ echo $HOME /home/bla # da se presunout a pak zmenit, taky pres usermod: docasny@raven ~ $ sudo mv /home/bla /home/blabla docasny@raven ~ $ sudo usermod -d /home/blabla blabla # a uz by to melo byt spravne: blabla@raven ~ $ echo $HOME /home/blabla # docasneho uzivatele uz nepotrebuju a muzu ho smazat: blabla@raven ~ $ sudo userdel docasnyTo same jde udelat bez docasneho uctu a bez
sudo
po prihlaseni na roota. Ale ne ve vsech distribucich se na nej jde ve vychozim nastaveni rovnou prihlasit. Mint neznam, nevim jak je to zrovna v nem.
Tak jsem to udělal (teda až dneska, včera jsem nestíhal) podle tvého návodu a už je to cajk. Mimochodem, měl jsem vytvořeného dalšího uživatele už před tím a zkoušel jsem to z něj udělat, ale nešlo to. Nevěděl jsem totiž, že mu musím přiřadit práva roota. Myslel jsem, že se stačí na ten další účet přihlásit a použít své root heslo. A to mi právě shell nechtěl vzít. Takže řešením bylo dát toho dalšího uživatele do skupiny "sudo" (wheel na Mintu není) a pak to z něj změnit.
Díky moc.
A ostatním taky.
Mějte se
PS: u dalšího dotazu brzy naschle, protože se mi furt vypíná monitor.
service nazevsluzby stopnazev sluzby (mozna jen vzdalene) vidis u toho cisla procesu... pri napsani service a 2x stlaceni klavesy tab ti to nabidne seznam vsech...
Tiskni
Sdílej: